Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Balenie a exteriér

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery.  Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Základné parametre

Balenie a exteriér

Väčšina skriniek je balená totožne, ani VT4V EVO TG ARGB nevybočuje z radu. Kartónová škatuľa s informačnými polepmi, polystyrén ako výplň a ochrana pred poškodením v preprave. To sú samozrejmé veci, ktoré všetci isto dobre poznáte. 

Oceňujem štyri náhradné krytky do otvorov rozširujúcich kariet, nakoľko sú z výroby osadené iba jednorazové, vylamovacie. Ostatné veci ako návod, rôzne typy skrutiek, dištančné stĺpiky a sťahovacie jednorazové pásky sú stereotypom príslušenstva hádam u väčšiny výrobcov. Malý repráčik chybových hlášok je len taká nostalgická spomienka na časy dávno minulé, aj keď pri diagnostike problému môže byť stále nápomocný.

Prvý dojem zo skrinky je vcelku príjemný, prijateľné rozmery a skosené hrany robia z nej podarený kúsok, ktorý by som sa nehanbil vystaviť si na stôl. K tomu všetkému dostanete ľavú bočnicu v podobe temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. Tá je uchytená štyrmi pogumovanými skrutkami pre odizolovanie možných vibrácií prenášaných na sklo. 

Celý predný panel je perforovaný, čo zabezpečí dostatočný prísun chladného vzduchu na nasávaní. Obávam sa, že samotná perforácia (tvorená 0,9 mm otvormi) nebude stačiť na zachytávanie malých nečistôt. Bohužiaľ sa za ňou nenachádza žiadny jemný prachový filter. To môže v prašnejšom prostredí časom spôsobiť veľký neporiadok a zaniesť hardvér prachom.

Potešilo ma, keď som zistil, že sa dá panel úplne odňať od konštrukcie, čo môže výrazne pomôcť pri jeho čistení od zachyteného prachu. Za ním nám SilentiumPC naservíroval tri 120 mm ventilátory Stella HP ARGB. Tie majú hydraulické ložiská pri ktorých udávajú životnosť 50 000 hodín. Pri najväčšom výkone vám budú vzduch do skrinky vháňať rýchlosťou 1200 otáčok za minútu (± 10%). SilentiumPC uvádza, že sú zamerané na veľký prietok ale, aj tlak vzduchu. Uvidíme čo dokážu urobiť deväť lopatkové ventilátory s teplotami skrinky.

Vrchná časti konektivitou nijako nevybočuje z radu a ponúka 2× USB-A, 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Tlačidla zapnutia a reštartu sú trochu nešťastne riešené. Aj keď majú štandardný kruhový vzhľad, treba ich stlačiť relatívne hlboko aby reagovali, konkrétne 3 mm, čo najme pri malom tlačidle reštartu nie je úplne ideálne. 

Zaujímavejšie je konfigurovateľné tlačidlo. Môžete si pri ňom vybrať, či bude slúžiť na reset (základnej dosky) alebo ovládanie režimov osvetlenia ventilátorov. Ako to funguje si ukážeme v ďalšej kapitole.

Magnetické sito na strope sa pre hrubé perforácie za plnohodnotný prachový filter považovať nedá. Ale aspoň  je dostatočne zapustené a nevyčnieva zo žľabu vrchnej časti skrinky. Ani nie je potrebné aby to bol plnohodnotný prachový filter. Na vrchnú časť skrinky stačí nainštalovať dva 120 alebo 140 mm ventilátory, pripadne radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm.

   

Vzadu je iba jedna vec, čo kazí dojem. Aj keď je to maličkosť, vyrazený nápis „Made in China“, ktorý nemusel byť až takto výrazný. Zbytok je ako pri iných skrinkách. Otvor pre I/O panel základnej dosky, hneď vedľa je výduch pre 120mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a spodok sa zakončuje otvorom pre zdroj.

Štyri protišmykové nožičky a magnetické sito s rovnakou perforáciou ako na vrchnej časti skrinky tvoria jej spodnú časť. Tu už by som nebol taký zhovievavý k situ, ako keď ho použili na vrchnej časti. Držať nasávanie zdroja od čo najväčšieho množstva prachu a nečistôt, by mala byť hlavná priorita.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia

V aktuálnej situácii sa gaming teší väčšej obľube než kedykoľvek predtým. K nemu bezpochyby patria aj hráčske periférie a vyšperkovaný hardvér. Preto som si pre vás prichystal recenziu skrinky Battlecruiser od Adata z hernej divízie XPG. Už na pohľad je jasné, že o priestor a RGB núdza nebude. Otázne je, ako si táto skrinka poradí s chladením vedľa silnej konkurencie. Celý článok „Adata XPG Battlecruiser: Drahšia vždy neznamená lepšia“ »

 •  
 •  
 •  

Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později

Firma Noctua letos a příští rok vydá nové chladiče (i ventilátory), ukazuje oficiální plán budoucích novinek. Příští rok se má dostat do obchodů výkonný pasivní chladič CPU, ale podle roadmapy se chystá také nový highend – následník dnešního NH-D15, který by mohl být novou špičkou vzduchového chlazení. Hodně zajímavý by mohl být chystaný chladič řady Redux, kterým by se Noctua mohla stát výrazně dostupnější možností. Celý článok „Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později“ »

 •  
 •  
 •  

Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada. Celý článok „Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *