Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Balenie a exteriér

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery.  Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Základné parametre

Balenie a exteriér

Väčšina skriniek je balená totožne, ani VT4V EVO TG ARGB nevybočuje z radu. Kartónová škatuľa s informačnými polepmi, polystyrén ako výplň a ochrana pred poškodením v preprave. To sú samozrejmé veci, ktoré všetci isto dobre poznáte. 

Oceňujem štyri náhradné krytky do otvorov rozširujúcich kariet, nakoľko sú z výroby osadené iba jednorazové, vylamovacie. Ostatné veci ako návod, rôzne typy skrutiek, dištančné stĺpiky a sťahovacie jednorazové pásky sú stereotypom príslušenstva hádam u väčšiny výrobcov. Malý repráčik chybových hlášok je len taká nostalgická spomienka na časy dávno minulé, aj keď pri diagnostike problému môže byť stále nápomocný.

Prvý dojem zo skrinky je vcelku príjemný, prijateľné rozmery a skosené hrany robia z nej podarený kúsok, ktorý by som sa nehanbil vystaviť si na stôl. K tomu všetkému dostanete ľavú bočnicu v podobe temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. Tá je uchytená štyrmi pogumovanými skrutkami pre odizolovanie možných vibrácií prenášaných na sklo. 

Celý predný panel je perforovaný, čo zabezpečí dostatočný prísun chladného vzduchu na nasávaní. Obávam sa, že samotná perforácia (tvorená 0,9 mm otvormi) nebude stačiť na zachytávanie malých nečistôt. Bohužiaľ sa za ňou nenachádza žiadny jemný prachový filter. To môže v prašnejšom prostredí časom spôsobiť veľký neporiadok a zaniesť hardvér prachom.

Potešilo ma, keď som zistil, že sa dá panel úplne odňať od konštrukcie, čo môže výrazne pomôcť pri jeho čistení od zachyteného prachu. Za ním nám SilentiumPC naservíroval tri 120 mm ventilátory Stella HP ARGB. Tie majú hydraulické ložiská pri ktorých udávajú životnosť 50 000 hodín. Pri najväčšom výkone vám budú vzduch do skrinky vháňať rýchlosťou 1200 otáčok za minútu (± 10%). SilentiumPC uvádza, že sú zamerané na veľký prietok ale, aj tlak vzduchu. Uvidíme čo dokážu urobiť deväť lopatkové ventilátory s teplotami skrinky.

Vrchná časti konektivitou nijako nevybočuje z radu a ponúka 2× USB-A, 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Tlačidla zapnutia a reštartu sú trochu nešťastne riešené. Aj keď majú štandardný kruhový vzhľad, treba ich stlačiť relatívne hlboko aby reagovali, konkrétne 3 mm, čo najme pri malom tlačidle reštartu nie je úplne ideálne. 

Zaujímavejšie je konfigurovateľné tlačidlo. Môžete si pri ňom vybrať, či bude slúžiť na reset (základnej dosky) alebo ovládanie režimov osvetlenia ventilátorov. Ako to funguje si ukážeme v ďalšej kapitole.

Magnetické sito na strope sa pre hrubé perforácie za plnohodnotný prachový filter považovať nedá. Ale aspoň  je dostatočne zapustené a nevyčnieva zo žľabu vrchnej časti skrinky. Ani nie je potrebné aby to bol plnohodnotný prachový filter. Na vrchnú časť skrinky stačí nainštalovať dva 120 alebo 140 mm ventilátory, pripadne radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm.

   

Vzadu je iba jedna vec, čo kazí dojem. Aj keď je to maličkosť, vyrazený nápis „Made in China“, ktorý nemusel byť až takto výrazný. Zbytok je ako pri iných skrinkách. Otvor pre I/O panel základnej dosky, hneď vedľa je výduch pre 120mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a spodok sa zakončuje otvorom pre zdroj.

Štyri protišmykové nožičky a magnetické sito s rovnakou perforáciou ako na vrchnej časti skrinky tvoria jej spodnú časť. Tu už by som nebol taký zhovievavý k situ, ako keď ho použili na vrchnej časti. Držať nasávanie zdroja od čo najväčšieho množstva prachu a nečistôt, by mala byť hlavná priorita.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrdené: „Silonky“ sú definitívne pre dámy, ventilátory udusia

Ponožky, podkolienky či pančucháče zo silonu lákajú aj na iné aplikácie ako na ľudské telo. Nadšenci si z tohto materiálu môžu vyrobiť napríklad prachový filter pred ventilátor. Výsledná efektivita závisí od hrúbky silonového vlákna. Vo všeobecnosti ale z testov vyplýva, že nech použijete akékoľvek, tak sa jedná o pomerne nevhodné riešenie. A ťažké to majú aj lupiči, ktorí si s maskou hlavu príliš nelámu a pred akciou im stačí návšteva drogérie. Celý článok „Potvrdené: „Silonky“ sú definitívne pre dámy, ventilátory udusia“ »

 •  
 •  
 •  

Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá

Po rozbore nylonového a plastového prachového filtra dopĺňame aj testy „penového“. Ten má už trochu zložitejšiu konštrukciu. Pozostáva z viacerých častí a jedná sa o akúsi skladačku, ktorej prvky v niektorých smeroch dokonca zlepšujú aerodynamiku. Všetko si podrobne rozoberieme a hoci sme k tomuto typu filtra pristupovali trochu s predsudkami, vychádza nakoniec v dobrom svetle. Je penový filter proti prachu lepší než nylonový? Celý článok „Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá“ »

 •  
 •  
 •  

Analýza: Hexagonálna mriežka sa na kruhovú nechytá, v ničom

Prečo má v skrinkách a zdrojoch plocha mriežok pred ventilátormi takmer vždy nepraktické výseky na priechod vzduchu? Či je to z dôvodu ľahostajnosti k všestranne poctivému výrobku alebo z nevedomosti o tom, ako neefektívne riešenie to je, teraz nezistíme. Vypracovali sme ale porovnávajúci test, ktorý odkazuje na to, aké zhoršenia šesťuholníkové mriežky spôsobujú. Oproti nereštriktívnym kruhovým vyrobených z drôtov sú rozdiely výrazné. Celý článok „Analýza: Hexagonálna mriežka sa na kruhovú nechytá, v ničom“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *