Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Balenie a exteriér

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery.  Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Základné parametre

Balenie a exteriér

Väčšina skriniek je balená totožne, ani VT4V EVO TG ARGB nevybočuje z radu. Kartónová škatuľa s informačnými polepmi, polystyrén ako výplň a ochrana pred poškodením v preprave. To sú samozrejmé veci, ktoré všetci isto dobre poznáte. 

Oceňujem štyri náhradné krytky do otvorov rozširujúcich kariet, nakoľko sú z výroby osadené iba jednorazové, vylamovacie. Ostatné veci ako návod, rôzne typy skrutiek, dištančné stĺpiky a sťahovacie jednorazové pásky sú stereotypom príslušenstva hádam u väčšiny výrobcov. Malý repráčik chybových hlášok je len taká nostalgická spomienka na časy dávno minulé, aj keď pri diagnostike problému môže byť stále nápomocný.

Prvý dojem zo skrinky je vcelku príjemný, prijateľné rozmery a skosené hrany robia z nej podarený kúsok, ktorý by som sa nehanbil vystaviť si na stôl. K tomu všetkému dostanete ľavú bočnicu v podobe temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. Tá je uchytená štyrmi pogumovanými skrutkami pre odizolovanie možných vibrácií prenášaných na sklo. 

Celý predný panel je perforovaný, čo zabezpečí dostatočný prísun chladného vzduchu na nasávaní. Obávam sa, že samotná perforácia (tvorená 0,9 mm otvormi) nebude stačiť na zachytávanie malých nečistôt. Bohužiaľ sa za ňou nenachádza žiadny jemný prachový filter. To môže v prašnejšom prostredí časom spôsobiť veľký neporiadok a zaniesť hardvér prachom.

Potešilo ma, keď som zistil, že sa dá panel úplne odňať od konštrukcie, čo môže výrazne pomôcť pri jeho čistení od zachyteného prachu. Za ním nám SilentiumPC naservíroval tri 120 mm ventilátory Stella HP ARGB. Tie majú hydraulické ložiská pri ktorých udávajú životnosť 50 000 hodín. Pri najväčšom výkone vám budú vzduch do skrinky vháňať rýchlosťou 1200 otáčok za minútu (± 10%). SilentiumPC uvádza, že sú zamerané na veľký prietok ale, aj tlak vzduchu. Uvidíme čo dokážu urobiť deväť lopatkové ventilátory s teplotami skrinky.

Vrchná časti konektivitou nijako nevybočuje z radu a ponúka 2× USB-A, 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Tlačidla zapnutia a reštartu sú trochu nešťastne riešené. Aj keď majú štandardný kruhový vzhľad, treba ich stlačiť relatívne hlboko aby reagovali, konkrétne 3 mm, čo najme pri malom tlačidle reštartu nie je úplne ideálne. 

Zaujímavejšie je konfigurovateľné tlačidlo. Môžete si pri ňom vybrať, či bude slúžiť na reset (základnej dosky) alebo ovládanie režimov osvetlenia ventilátorov. Ako to funguje si ukážeme v ďalšej kapitole.

Magnetické sito na strope sa pre hrubé perforácie za plnohodnotný prachový filter považovať nedá. Ale aspoň  je dostatočne zapustené a nevyčnieva zo žľabu vrchnej časti skrinky. Ani nie je potrebné aby to bol plnohodnotný prachový filter. Na vrchnú časť skrinky stačí nainštalovať dva 120 alebo 140 mm ventilátory, pripadne radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm.

   

Vzadu je iba jedna vec, čo kazí dojem. Aj keď je to maličkosť, vyrazený nápis „Made in China“, ktorý nemusel byť až takto výrazný. Zbytok je ako pri iných skrinkách. Otvor pre I/O panel základnej dosky, hneď vedľa je výduch pre 120mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a spodok sa zakončuje otvorom pre zdroj.

Štyri protišmykové nožičky a magnetické sito s rovnakou perforáciou ako na vrchnej časti skrinky tvoria jej spodnú časť. Tu už by som nebol taký zhovievavý k situ, ako keď ho použili na vrchnej časti. Držať nasávanie zdroja od čo najväčšieho množstva prachu a nečistôt, by mala byť hlavná priorita.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *