Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Vľúdny interiér

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Vľúdny interiér

Plechy konštrukcie sú hrubé 0,75 mm, čo dodáva stabilitu celej skrinke. Neprenáša tak vibrácie a takisto pravá bočnica drží svoj tvar – neohýba sa. Pri inštalácií dosiek Mini ITX či mATX sú už z výroby osadené dištančné stĺpiky, ak ale budete chcieť uchytiť ATX, je potrebné počítať s ich dodatočným namontovaním. Prvé čo si môžete na fotke všimnúť, je veľké množstvo nezakrytých otvorov na podnose, cez ktoré je vidieť všetky káble skrinky. Na druhú stranu vám veľké množstvo otvorov dovolí prispôsobiť prestrčenie káblov presne podľa predstáv. Ak vám teda nebude zavadzať grafická karta, ktorá môže byť dlhá až 345 mm. Tak isto vežovitý chladič určite väčšinu z vás uspokojí do veľkosti 159 mm. Vrchná časť tunela je celá perforovaná pre lepší odvod tepla zo zdroja a mechanických diskov. 

Na výduchu je totožný, deväť lopatkový 120 mm ventilátor s ARGB LED, ako sú vpredu. Bohužiaľ sa ku mne dostal kúsok, ktorý pri zhruba tretinovej rýchlosti vydáva neprirodzený zvuk od ložiska. Ako obyčajne, skúsim to zvaliť na piatkovú poobednú zmenu. 🙂 Pri zvýšení rýchlosti sa tento zvuk vytratí, no s istotou môžem povedať, že to nepredpovedá nič dobré.

Zadná strana vnútra je prešpikovaná káblami od ventilátorov a vrchného ovládacieho panela. Do tunela môžete umiestniť zdroj klasických rozmerov ATX do hĺbky 180 mm, potom už narazíte na šuplík pre dva 3,5″ HDD. Tie sa pre hladký chod upevňujú pogumovanými skrutkami priamo do šupíka. Zato 2,5″ disky pojme až 3 kusy, ktoré sa uchytia na podnos. Tu je jedna z výhod oproti menšiemu modelu VT2. Ten pojme z každej veľkosti diskov o jeden menej.

Zaujímavejší je určite rozbočovač dodávaný ku skrinke, označovaný ako Aurora Sync Evo PWM ARGB. Asi už tušíte, ako vznikol taký krkolomný názov celej skrinky. Aurora funguje ako redukcia pre všetky ventilátory a ich 5 V RGB LED osvetlenie. Napájaná môže byť dvoma spôsobmi. Buď ovládačom Nano-Reset ARGB alebo priamym zapojením do dosky. Štvorpinom PWM pre ventilátory a konektorom ARGB na ovládanie osvetlenia. Ak vlastníte dosku Gigabyte, tak by som na chvíľu spozornel. Aurora nie je podporovaná softvérom od tohto výrobcu pri doskách, ktoré používajú na ovládanie osvetlenia RGB Fusion 2.0 s 3-pinom. Dosky so softvérom RGB Fusion 2.0 s 2+1-pin sú už však plne podporované. 

Ešte sa vrátime k tlačidlu pre reštart, ako som sľúbil. V prípade zapojenia reštartu a Aurory cez konektor ARGB ovládača do Nano-Reset  vykúzli „nové“ tlačidlo, cez ktoré je následne možné ovládať predvolené režimy osvetlenia. Či už statické alebo pohyblivé. Tých je aj viac, ako by sa patrilo, presnejšie až 50! Samozrejme prídete o funkciu reštartu a taktiež musíte celý tento systém napájať káblom SATA zo zdroja. No je to skvelá možnosť aj pre používateľov, ktorí vlastnia nepodporovaný typ dosiek.

Keď všetko pozapájate, je čas sa pozrieť na káblový manažment skrinky. Za základnou doskou máte k dispozícii 20–23 mm (po bočnicu), čo je štandard pri skrinkách v tejto cenovej kategórii. Zaujímavosť je, že nižší rad VT2 má 25–28 mm. Úchyty pre jednorazové pásky a kábliky sú po celom obvode umiestnenia ATX dosky. Zámerne som použil iba dva kábliky, ktorými boli uviazané káble skrinky, aby som zistil či aj „flákačom“ bude stačiť tento priestor. A veru stačí.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *