iGPU v procesorech Rocket Lake: UHD 750 a UHD 730, první pohled

Únik ukázal integrovanou grafiku procesorů Rocket Lake

Procesory Intel Rocket Lake, neboli Core 11. generace pro desktop, vyhlížíme hlavně kvůli nové architektuře CPU. Ale také v nich po dlouhé době bude nové GPU, převzaté z 10nm procesorů Tiger Lake. Tomu se zatím moc pozornosti nevěnovalo, ale teď máme informace o tom, jaké verze tohoto GPU v procesorech budou a také něco k výkonu. Ten by zdá se mohl být o polovinu lepší než v dnešních desktopových Intelech.

Na čínském fóru Bilibili se objevil leaker, jenž někde získal procesor Rocket Lake, konkrétně model Core i5-11500. Zdaleka to není o první únik Rocket Lake, před pár dny se dokonce objevila už i první předběžná recenze s rozsáhlými testy výkonu modelu Core i7-11700K (což je hodně zajímavé čtení, ale pozor na to, jde o ES vzorek a výkon tedy nemusí být finální). Ale všechny tyto úniky se zaměřují jenom na výkon CPU, integrovaná grafika je stran pozornosti. Únik na Bilibili o ní ale ukázal víc a protože jsou to snad první detaily, podíváme se blíž.

Ač má procesor architekturu Xe, není úplně jasné, jestli jeho iGPU od Intelu dostane slovutnější jméno Iris Xe. Ve správci zařízení Windows je grafika procesoru Core i5-11500 detekována jako Intel Iris Xe, ale na jiných místech je označení zase UHD 750 (Ultra HD Graphics 750), tedy podobné, jako mají dosavadní staré integrované grafiky ve Skylake až Comet Lake. Je možné, že tato nekonzistence odráží nezralé ovladače a Intel to ještě sladí.

Konfigurace integrovaných grafik budou v Rocket Lake dvě – snad označené (Xe?) UHD 750 a UHD 730. Verze UHD 750 by měla být plně aktivní se 32 EU (256 shadery). Vedle toho ale bude ještě ořezaná varianta, UHD 730 kde bude aktivních jenom 24 EU (192 shaderů). Toto je zřejmě proto, aby se využily čipy, kde je v GPU nějaký defekt.

Na první pohled je to trošku zarážející, ale Core i5-11500 (65W zamčené šestijádro) bude mít tu vyšší konfiguraci s 256 shadery/32 EU, UHD 750, ač jde o procesor v nabídce zaujímající nízké místo. Podle rumunského webu lab501, který publikoval onu výše odkázanou předrecenzi, bude slabší varianta UHD 730 s pouze 24 EU přítomná pouze v šestijádrovém procesoru Core i5-11400, který bude ještě o něco levnější než i5-11500, jež měl čínský leaker. Ve všech ostatních procesorech Rocket Lake bude už UHD 750.

Integrovaná grafika UHD 750 procesoru Intel Core i5-11500 Rocket Lake (Zdroj: Bilibili)

GPU-Z tyto grafiky bohužel neumí pořádně detekovat, takže nevíme, jaká je frekvence (bylo by zajímavé ji porovnat s taktem 10nm GPU Iris Xe).

Leaker ukázal FPS, které tato grafika (Xe?) UHD 750 dosahuje v několika méně náročných hrách. Výkon ale asi nemusí být odpovídající, protože dotažené ovladače by ho ještě mohly zvýšit. V 3DMarku Time Spy získalo UHD 750 se současnými ovladači 1053 bodů, zatímco běžné UHD 630 v procesoru Core i5-10400 (šestijádro Comet Lake, 24 EU) dosáhlo 693 bodů. Nová grafika v Rocket Lake by tedy byla víc jako o 50 % výkonnější.

Integrovaná grafika UHD 750 procesoru Intel Core i5-11500 Rocket Lake v 3DMarku TIme Spy (Zdroj: Bilibili)

Ukázáno bylo také skóre z čínského benchmarku Ludashi (či snad Master Lu). Jestli se nepletu, tak grafický výkon by snad mohlo reprezentovat druhé z řady čtyř čísel na screenshotech – Core i5-11500 dostalo 26 116 bodů, kdežto starý model Core i5-10400 jen 14 927 bodů. Grafika Rocket Lake by podle toho měla o 45 % víc 3D výkonu než ta v Comet Lake.

Integrovaná grafika UHD 750 procesoru Intel Core i5-11500 Rocket Lake v benchmarku Master Lu/Ludashi (Zdroj: Bilibili)

Výkon GPU nebude to hlavní

Herní výkon integrované grafiky každopádně asi nebude to hlavní, co většinu uživatelů bude na Rocket Lake zajímat. Důležitější bude samozřejmě výkon CPU; integrované GPU bude sloužit asi hlavně jako zobrazovadlo. V této roli bude důležité, že konečně má být podporováno HDMI 2.0 umožňující připojit 4K monitory s 60Hz snímkovou frekvencí. U DisplayPortu by se pak také mohla zvýšit rozlišení, která grafika zvládne. A také budou i tyto 14nm grafiky Xe UHD 750 a 730 podporovat hardwarové přehrávání video ve formátu AV1 (snad až v rozlišení 8K).

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fluid Motion Frames už i pro integrované Radeony a mimo preview

Loni AMD vydalo technologii generování snímků FSR 3, jejíž zjednodušená verze nevyužívající data o vektorech ze hry je použitelná i globálně v rámci ovladačů jako tzv. funkce AMD Fluid Motion Frames, takže se dá použít ve všech možných hrách, aniž by musely FSR 3 (nebo DLSS 3 od Nvidie) podporovat. Tato technologie se brzo dostane z betatestu do standardních ovladačů, a navíc teď už funguje i na integrovaných GPU, včetně herních handheldů. Celý článok „Fluid Motion Frames už i pro integrované Radeony a mimo preview“ »

  •  
  •  
  •  

Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?

Procesory Meteor Lake trošku připomínají vydání první reálné generace 10nm procesorů Intelu (Ice Lake) před čtyřmi roky. Sice by měly mít dobrou energetickou efektivitu, ale kvůli 4nm technologii klesly jejich takty, takže výkon CPU se moc neposune (ani jader moc nepřibylo). Ale je jedna oblast, kde by Meteor Lake mohlo být silné – v integrovaném GPU. To se dotáhlo, a mohlo by dokonce překonávat, na RDNA 3 grafiku v mobilních Ryzenech. Celý článok „Síla Meteor Lake může být v iGPU. Lepší herní výkon než Phoenix?“ »

  •  
  •  
  •  

Jako Crystal Well? Procesory Intel Meteor Lake mají L4 cache

Na konec letošního roku nebo na začátek příštího chystá Intel uvedení prvních 4nm procesorů generace Meteor Lake. Jejich desktopová verze je podle některých informací zrušená, ale minimálně do notebooků (řady U a P) mají dorazit. Tyto procesory budou používat čipletovou stavbu skládající křemík vyráběný různými technologiemi. Dozvěděli jsme se teď o jedné změně, kterou si to vyžádá: Procesory Meteor Lake budou mít odlišné sdílené cache. Celý článok „Jako Crystal Well? Procesory Intel Meteor Lake mají L4 cache“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *