WD Green SN350: nová generace lowendových SSD WD už je NVMe

Levné NVMe moduly od Western Digitalu s TLC NAND

NVMe SSD v podobě modulů M.2 docela znatelně převzaly pozici preferované technologie od SSD v s rozhraním SATA. Od highendu už se dostala prakticky i do nejlevnějšího segmentu. To teď dokládá Western Digital, který vydal novou verzi svých lowendových SSD WD Green už ne jako SATA disky, ale jako NVMe modul. A nemusela by to být špatná levná SSD, ale výrobce u nich garantuje velmi málo přepisů.

Stejně jako se Western Digitalu podařilo docela úspěšně přistoupit do vlaku elektronických úložišť SSD, byla tato firma třeba proti Micronu/Crucialu docela brzy ochotná přeskočit z rozhraní SATA na novější a výkonnější technologii NVMe a disky připojené přes PCI Express. I když je pravda, že to byl jednoduše směr, kterým šel celý trh.

Teď po M.2 modulech v řadách Black (SN750) a Blue (SN550) zavádí NVMe už i u nejlevnějších SSD – u lowendové řady WD Green. Ta teď také dostane moderní NVMe modely (moduly…) pod označením WD Green SN350.

WD Green SN350: levné NVMe v barvách Western Digital

Moduly WD Green SN350 se objevily přímo v oficiálním eshopu výrobce a existovat budou v kapacitách 240, 480 a 960 GB. V tomto kopírují dosavadní SATA verze WD Green, která také končila na 960 GB/1 TB. Tato řada tedy nebude fušovat do vyšších velikostí a zůstává vyhrazená pro lowend.

Moduly mají rozhraní PCI Express 3.0 ×4 a řadič asi bude přímo z dílny WD, společnost si je vyvíjí sama. U SATA disků Green bylo vždy aplikované řešení bez použití mezipaměti DRAM, což bychom zde čekali také – DRAM není ve specifikacích uvedená.

3D rendery modulu se sejmutou nálepkou na webu firmy ukazují čip, který by možná mohl být pamětí typu (LP)DDR, ale je možné, že firma prostě použila vizualizaci modulů Blue, na tyto obrázky se nedá moc spoléhat. „DRAMless“ koncepce je v lowendu víceméně automatická volba a u NVMe dokáže s výkon částečně zachránit technologie HMB. Takže by bylo hodně překvapivé, kdyby WD u těchto modulů DRAM osadil (vzhledem k ne bezvýznamnému navýšení výrobních nákladů).

Tyto moduly mají zvládat sekvenční rychlost čtení až 2400 MB/s, rychlost sekvenčního zápisu pak už závisí na kapacitě. Nejmenší 240GB varianta má uvedeno 900 MB/s, 480GB modul 1650 MB/s, 960GB už 1900 MB/s. Ve všech případech to bude zápis do pseudoSLC cache.

Výkon v náhodném přístupu nemá WD přímo na webu (v této kategorii se asi přístup k výkonu dá charakterizovat vtipem „IOPS: ano“). Ale nějaké údaje se objevily v katalozích distributorů. 960GB varianta má asi mít čtení až 340 000 IOPS ve čtení 380 000 IOPS v zápisu, menší modely ale na IOPS už dost trpí. Detaily zde v tabulce:

Nízké garance na zápis, přesto ale asi nejde o QLC

Záruka je jen tříletá a disky mají hodně malou garantovanou životnost – jen 40 TB celkového zápisu u 240 GB modelu (něco přes 160 přepisovacích cyklů na buňku), u 480GB jen 60 TB a u 960GB jen 80 TB – dokonce tu tedy ani není obvyklé lineární škálování. WD ale asi životnost dost podhodnocuje, protože by zřejmě nemělo jít o QLC NAND, ale pořád o TLC, snad 96vrstvou 3D-NAND vyráběnou SanDiskem/WD (spolu s Kioxií). QLC NAND se do takto kapacitou malých SSD obvykle nepoužívá a třeba katalog Geizhals.eu mluví o TLC. Doufejme, že na základě informací od výrobce.

Záruka na zápis je takto malá asi hlavně proto, aby byl WD co nejvíc z obliga (tj. měl co nejméně nákladů s reklamacemi) a současně byli starostlivější zákazníci motivováni si pořídit dražší model Blue.

Mimochodem, tato SSD mají také příjemně malou spotřebu. V zátěži je to sice 3,5 W (nejsou uvedené různé hodnoty pro jednotlivé kapacity), ale spotřeba v nečinnosti je jen 60 mW, WD tedy nekašlal na implementaci úsporných stavů, což se někdy u levných NVMe stává. V úsporném režimu Sleep dokonce bere jen pouhých 5 mW. V PC vám tedy Green SN350 mimo zátěže nebude topit a dal by se použít i v notebooku.

V našich ani dalších evropských obchodech zatím NVMe modely WD Green SN350 nejsou („zelené“ moduly M.2 sice najdete, ale to jsou SATA zařízení starší generace). V tabulce tedy máte dolarové ceny z eshopu WD. Při dnešních nízkých kurzech by 240GB disk měl začínat asi na 1130 Kč, 480GB asi na 1410 Kč a 960GB disk na 2560 Kč. Ceny v eurech teĎ vycházejí s DPH takřka stejné jako v dolarech, tedy 44 €, 55 € a 100 €.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením

Ze začátku nebyla NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 úplně jasně lepší než špička disků generace PCIe 3.0. Ale v druhé polovině loňského roku přišla výrazně rychlejší druhá generace a PCIe 4.0 už brzo poběží i na Intelu. Gigabyte teď vydává NVMe SSD Aorus Gen4 7000s, jehož název odkazuje na to, že dosahuje rychlosti až 7 GB/s. Zároveň má toto SSD ale také hodně zajímavě řešené chlazení. Celý článok „Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

WD Black SN750 NVMe SSD: Keď menšia kapacita nestíha

WD SN750 NVMe SSD sme testovali až štyrikrát, než sme tento článok vydali. Prečo? Lebo namerané hodnoty nezodpovedali tomu, čo udával výrobca a chceli sme tomu prísť na kĺb. Na HWC takéto problémy nezametáme pod koberec, práve naopak. Záleží nám na tom, aby ste vedeli o nástrahách a nečakaných komplikáciách, o ktorých sa inde nedočítate. Pripravte si pukance, divoká jazda práve začína! Celý článok „WD Black SN750 NVMe SSD: Keď menšia kapacita nestíha“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla. Celý článok „Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *