Test AMD Radeon RX 6800: Cenovo výhodnejšie „Big Navi“

AMD Radeon RX 6800 v detailoch

Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900 XT, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Po dueli RX 6800 XT s RTX 3080 sa budeme v nasledujúcich testoch grafických kariet venovať o rad lacnejším kartám. Teraz to bude RX 6800, nabudúce RTX 3070.

Oproti RX 6800 XT má RX 6800 „iba“ 60 CU, čo je o 12 menej. Z pohľadu shaderov je to mínus 768. V porovnaní s modelom s koncovým označením XT je karta ukrátené i o 48 textúrovacích a 32 rasterizačných jednotiek. GPU sa však stále pripája 256-bitovou zbernicou a použité sú rýchle 16 Gb pamäte GDDR6X. Udávané TDP (alebo presnejšie TBP – Total Board Power) je 250 W. Záujemca o ďalšie parametre by nemali preskočiť druhú kapitolu, kde prehľadná tabuľka zachádza do najpodrobnejších detailov. Dôležitejšie ale samozrejme sú vlastné zistenia a merania, cez ktoré vás prevedieme v tomto 50-kapitolovom článku so stovkami meraní.

Detaily AMD Radeon RX 6800

Návrh RX 6800 sa od RX 6800 XT z minulého testu príliš neodlišuje. V dvoch osiach (na dĺžku i hĺbku) má táto karta rovnaké rozmery, rozdiel je iba vo výške.

Ventilátory sú tu takisto tri 80 mm a so zapustenými koncami lopatiek do okrúhleho rámčeka. Ten rotuje spolu so zvyškom rotora. Takéto spojenie je v ostatnom čase veľmi populárne a sľubuje vyššiu účinnosť, teda vyšší chladiaci výkon pri nižšej hlučnosti. To vďaka potlačeniu nežiaduceho turbulentného prúdenia, ktoré by malo byť laminárnejšie, čo má (i napríklad vďaka vyššiemu statickému tlaku) viesť k efektívnejšiemu obtekaniu členitých rebier. Tie majú väčšie rozstupy (1,45 mm) než nameriate na pasívoch väčšiny grafických kariet.

Rebrovaný radiátor je však nad celou plochou PCB a absorpčná plocha je tu tak veľká. O tom svedčí aj vyššia celková hmotnosť. Rovných 1,4 kg je veru na dvojslotovú kartu dosť. Do istej miery sa na tom podieľa masívny kovový kryt spredu i zozadu. Chladič je otvorený v podstate iba po svojej dĺžke, z bokov. Inak je jeho konštrukcia uzavretá (vrátane zadku).

S dĺžkou grafickej karty v skrinke bojovať najskôr nebudete, s 267 mm sa zmestíte takmer všade. Ojedinele však môže nekompatibilitu spôsobiť o trochu väčšia hĺbka, než býva pri referenčných návrhoch obvyklé. Telo karty „jazýček“ panelu s videovýstupmi prerastá o 14 mm, na ktoré si dajte špeciálne pozor v menších skrinkách, ktoré majú dvojkomorový interiér s vertikálnoo priečkou. Napríklad ako je i Riotoro CR1088 alebo podobnej Chieftec UK-02B-OP, v ktorých by už AMD Radeon RX 6800 kolidovala s bočnicou.

Výbava konektorov zahŕňa dva DisplayPorty 1.4a, ktoré dopĺňa jedno HDMI 2.1 a USB-C určené primárne na pripojenie headsetu VR. A na úplnosť treba dodať, že všetky štyri videovýstupy je možné používať súčasne.

Už ste si najskôr všimli, že je dizajn chladiča dvojslotový. To niektorí určite ocenia pre lepšiu kompatibilitu s kartami v počítači. Aj keď to, či „upchávať“ ventilátory kartou v slote bezprostredne pod grafikou, je na zváženie. Chladeniu to rozhodne nepridá, ale pokiaľ nie je iná možnosť… v každom prípade bude pozoruhodné sledovať, ako sa znížený profil chladiča fungovať v záťaži. To sa, samozrejme, z našich podrobných analýz merania hladiny hluku a frekvenčných charakteristík zvuku dozviete.

Grafickú kartu sme testovali už s novými ovládačmi Adrenalin 21.2.2, ktoré okrem drobných zmien zrýchľujú aj mesh shadery, ktoré sa síce v hrách ešte nepoužívajú, ale otestovať sa dajú v novom rozšírení 3DMarku. To len pre zaujímavosť, dôležité sú praktické testy v hrách, aplikáciách a multimédiách. Takéto testy s RX 6800 nájdete v nasledujúcich kapitolách článku.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky

AMD včera odhalilo čtvrtou a zatím nejlevnější grafickou kartu s novou architekturou RDNA 2. Radeon RX 6700 XT používá nový menší čip Navi 22, ale má všechny novinky vyšších modelů. Karta ale nekonkuruje teď vydané GeForce RTX 3060, stojí dokonce o polovinu víc a měla by snad mít výkon někde nad GeForce RTX 3060 Ti. 12GB paměti a vysokými takty by se mohla i blížit k GeForce RTX 3070, ale s vyšším TDP. Celý článok „AMD odhalilo Radeon RX 6700 XT: specifikace, cena, benchmarky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Zen 4 už bude mít AVX-512. Také BFloat16 a další instrukce

Máme další novinky k příští procesorové architektuře od AMD: Zen 4 chystaný do 5nm Ryzenů a Epyců má konečně mít instrukce AVX-512 a také podporu pro výpočty ve formátu BFloat16, užitečné pro aplikace umělé inteligence. Také už známe, jak velké budou 5nm čiplety: jejich plocha je ještě o trošku menší než u 7nm Ryzenů 3000 „Matisse“. Ale rozdíl je jen pár mm², což snad už chlazení o moc neztíží. Celý článok „AMD Zen 4 už bude mít AVX-512. Také BFloat16 a další instrukce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16

Vypadá to, že 5nm procesory AMD s jádry Zen 4, který vyjdou v roce 2022, se začínají vyjasňovat. Nový únik popisuje serverovou verzi „Genoa“. Bude mít socket SP5 s rozměrem skoro 7,5×7,5 cm a paměti DDR5-5200 s 12kanálovým řadičem a TDP až 320 W. Epyc Genoa bude mít až 96 jader, ale CPU čiplety zůstanou osmijádrové, což asi znamená, že u 5nm Ryzenů pro socket AM5 počet jader neporoste ve srovnání se 7nm modely. Celý článok „Informace k AMD Zen 4. Epycy mají 96 jader, Ryzeny asi jen 16“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Tyhle testy jsou sice hrozně krásný, ale uplně k ničemu. Co mi to má říct, když nevidim porovnání se staršíma, mnohem rozšířenějšíma kartama?

  1. Tie grafiky (aj staršie) budú prirodzene postupne pribúdať. Každá metodika začína od nuly a v tomto rozsahu pri tej ohromnej časovej náročnosti je úplne nereálne vydať hneď testy 20 rôznych kariet.

  2. Ahoj, staršie karty samozrejme v redakcii máme a budeme sa im v porovnaniach venovať. Musíme vás však poprosiť ešte o chvíľku strpenia, prioritou teraz bolo vydať testy nových grafík, ktoré musíme výrobcom vrátiť a už nejaký ten mesiac meškáme. Vytvorenie novej metodiky stálo neskutočne veľa času a peňazí na to, aby sme teraz vydávali uponáhľadné testy len aby sme mali o 5 grafík v grafoch viac. Otestovanie jednej pri tom novou metodikou trvá vyše 20 hodín (Ľubo, oprav ma) čistého času a v najbližších týždňoch plánujeme vydať aj nové testy procesorov a dlhoočakávané porovnania ventilátorov. Robíme maximum pre to, aby sme testy vydali čím skôr, no rozhodne nie na úkor kvality. Tá bola, je a aj bude pre nás vždy prioritou 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *