Test AMD Radeon RX 6800: Cenovo výhodnejšie „Big Navi“

AMD Radeon RX 6800 v detailoch

Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900 XT, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Po dueli RX 6800 XT s RTX 3080 sa budeme v nasledujúcich testoch grafických kariet venovať o rad lacnejším kartám. Teraz to bude RX 6800, nabudúce RTX 3070.

Oproti RX 6800 XT má RX 6800 „iba“ 60 CU, čo je o 12 menej. Z pohľadu shaderov je to mínus 768. V porovnaní s modelom s koncovým označením XT je karta ukrátené i o 48 textúrovacích a 32 rasterizačných jednotiek. GPU sa však stále pripája 256-bitovou zbernicou a použité sú rýchle 16 Gb pamäte GDDR6X. Udávané TDP (alebo presnejšie TBP – Total Board Power) je 250 W. Záujemca o ďalšie parametre by nemali preskočiť druhú kapitolu, kde prehľadná tabuľka zachádza do najpodrobnejších detailov. Dôležitejšie ale samozrejme sú vlastné zistenia a merania, cez ktoré vás prevedieme v tomto 50-kapitolovom článku so stovkami meraní.

Detaily AMD Radeon RX 6800

Návrh RX 6800 sa od RX 6800 XT z minulého testu príliš neodlišuje. V dvoch osiach (na dĺžku i hĺbku) má táto karta rovnaké rozmery, rozdiel je iba vo výške.

Ventilátory sú tu takisto tri 80 mm a so zapustenými koncami lopatiek do okrúhleho rámčeka. Ten rotuje spolu so zvyškom rotora. Takéto spojenie je v ostatnom čase veľmi populárne a sľubuje vyššiu účinnosť, teda vyšší chladiaci výkon pri nižšej hlučnosti. To vďaka potlačeniu nežiaduceho turbulentného prúdenia, ktoré by malo byť laminárnejšie, čo má (i napríklad vďaka vyššiemu statickému tlaku) viesť k efektívnejšiemu obtekaniu členitých rebier. Tie majú väčšie rozstupy (1,45 mm) než nameriate na pasívoch väčšiny grafických kariet.

Rebrovaný radiátor je však nad celou plochou PCB a absorpčná plocha je tu tak veľká. O tom svedčí aj vyššia celková hmotnosť. Rovných 1,4 kg je veru na dvojslotovú kartu dosť. Do istej miery sa na tom podieľa masívny kovový kryt spredu i zozadu. Chladič je otvorený v podstate iba po svojej dĺžke, z bokov. Inak je jeho konštrukcia uzavretá (vrátane zadku).

S dĺžkou grafickej karty v skrinke bojovať najskôr nebudete, s 267 mm sa zmestíte takmer všade. Ojedinele však môže nekompatibilitu spôsobiť o trochu väčšia hĺbka, než býva pri referenčných návrhoch obvyklé. Telo karty „jazýček“ panelu s videovýstupmi prerastá o 14 mm, na ktoré si dajte špeciálne pozor v menších skrinkách, ktoré majú dvojkomorový interiér s vertikálnoo priečkou. Napríklad ako je i Riotoro CR1088 alebo podobnej Chieftec UK-02B-OP, v ktorých by už AMD Radeon RX 6800 kolidovala s bočnicou.

Výbava konektorov zahŕňa dva DisplayPorty 1.4a, ktoré dopĺňa jedno HDMI 2.1 a USB-C určené primárne na pripojenie headsetu VR. A na úplnosť treba dodať, že všetky štyri videovýstupy je možné používať súčasne.

Už ste si najskôr všimli, že je dizajn chladiča dvojslotový. To niektorí určite ocenia pre lepšiu kompatibilitu s kartami v počítači. Aj keď to, či „upchávať“ ventilátory kartou v slote bezprostredne pod grafikou, je na zváženie. Chladeniu to rozhodne nepridá, ale pokiaľ nie je iná možnosť… v každom prípade bude pozoruhodné sledovať, ako sa znížený profil chladiča fungovať v záťaži. To sa, samozrejme, z našich podrobných analýz merania hladiny hluku a frekvenčných charakteristík zvuku dozviete.

Grafickú kartu sme testovali už s novými ovládačmi Adrenalin 21.2.2, ktoré okrem drobných zmien zrýchľujú aj mesh shadery, ktoré sa síce v hrách ešte nepoužívajú, ale otestovať sa dajú v novom rozšírení 3DMarku. To len pre zaujímavosť, dôležité sú praktické testy v hrách, aplikáciách a multimédiách. Takéto testy s RX 6800 nájdete v nasledujúcich kapitolách článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen 9 9900X3D a 9950X3D budou v lednu. Jen jeden cache čiplet

Začátkem měsíce AMD vydalo Ryzen 7 9800X3D, který se stal nejrychlejším herním procesorem a byl přijat o dost lépe než běžné modely založené na Zenu 5 uvedené v srpnu. Kromě modelu 9800X3D chystá AMD opět ještě dvanáctijádrový a šestnáctijádrový model pro ty, kdo potřebují také vysoký mnohovláknový výkon na činnosti mimo hry. U těch se spekulovalo, zda nebudou mít V-Cache na všech jádrech CPU. Ted už na to máme odpověď. Celý článok „Ryzen 9 9900X3D a 9950X3D budou v lednu. Jen jeden cache čiplet“ »

  •  
  •  
  •  

Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench

Dnes se zaměříme na to, co se děje uvnitř skříně při intenzivní zátěži procesoru. Na Ryzenu R9 7950X chlazeném vzduchovým chladičem Noctua NH-D15 G2 spustíme renderning v benchmarku Cinebench 2024 a podíváme se, jak se to projeví na teplotách a jak se všechny hodnoty změní při různých nastaveních výkonu systémových ventilátorů v celém rozsahu jejich pracovních otáček. Celý článok „Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench“ »

  •  
  •  
  •  

Nová architektura GPU od AMD UDNA bude už v Radeonech RX 9000

Před pár měsíci se poprvé objevila zpráva (oficiální, nikoliv drb), že AMD v budoucnu plánuje zase sjednotit dvě line GPU, které vyrábí – herní grafiky s architekturou RDNA a výpočetní GPU pro akceleraci AI, které používají architekturu CDNA. V té době jsme nevěděli, jak daleko v budoucnosti tato transformace je. To se teď, zdá se, začíná vyjasňovat, UDNA by prý měla mít premiéru hned v příští generaci grafik chystané po Radeonech RX 8000. Celý článok „Nová architektura GPU od AMD UDNA bude už v Radeonech RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Tyhle testy jsou sice hrozně krásný, ale uplně k ničemu. Co mi to má říct, když nevidim porovnání se staršíma, mnohem rozšířenějšíma kartama?

    1. Tie grafiky (aj staršie) budú prirodzene postupne pribúdať. Každá metodika začína od nuly a v tomto rozsahu pri tej ohromnej časovej náročnosti je úplne nereálne vydať hneď testy 20 rôznych kariet.

    2. Ahoj, staršie karty samozrejme v redakcii máme a budeme sa im v porovnaniach venovať. Musíme vás však poprosiť ešte o chvíľku strpenia, prioritou teraz bolo vydať testy nových grafík, ktoré musíme výrobcom vrátiť a už nejaký ten mesiac meškáme. Vytvorenie novej metodiky stálo neskutočne veľa času a peňazí na to, aby sme teraz vydávali uponáhľadné testy len aby sme mali o 5 grafík v grafoch viac. Otestovanie jednej pri tom novou metodikou trvá vyše 20 hodín (Ľubo, oprav ma) čistého času a v najbližších týždňoch plánujeme vydať aj nové testy procesorov a dlhoočakávané porovnania ventilátorov. Robíme maximum pre to, aby sme testy vydali čím skôr, no rozhodne nie na úkor kvality. Tá bola, je a aj bude pre nás vždy prioritou 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *