Test AMD Radeon RX 6800: Cenovo výhodnejšie „Big Navi“

Záver

Radeon RX 6800 je najlacnejšia grafika vybavená grafickým čipom Navi 21. Ten je v tejto karte prirodzene chudobnejší než na RX 6800 XT a RX 6900 XT, ale za to RX 6800 ponúka z trojice jasne najatraktívnejší pomer cena/výkon. A oplatí sa vám pristaviť aj pri spotrebe, efektivita je tu pozoruhodne veľmi slušná i napriek veľkému, z časti deaktivovanému jadru. Nejaké tie „muchy“ sa však na referenčnej karte AMD nájdu.

Záver

Herne RX 6800 za RX 6800 XT v priemere zaostáva 15 %. Za RTX 3080 potom 18 %, ten náskok GeForce však do istej miery stiahne AMD SAM (testy s ním vydáme určite ešte tento týždeň). V Assassin’s Creed: Valhalla však RX 6800 zdoláva RTX 3080 v nižších rozlíšeniach FHD a QHD i bez SAM (teda bez ohľadu na platformu, teda i s procesormi Intel). V UHD už RX 6800 viditeľne stráca. Nielen v ACV, ale napríklad i v Battlefield V, kde podstatne lacnejší Radeon hrá s RTX 3080 vyrovnanú partiu iba v rozlíšení Full HD. Pochopiteľne bez ray tracingu, s ním je rozdiel v neprospech RX 6800 už vcelku výrazný naprieč všetkými rozlíšeniami.

Väčšinou (vrátane Cyberpunku) sa RX 6800 drží v závese, ktorý percentuálne približne zodpovedá priemernému poklesu výkonu (t.j. 10–17 %). Ak sa ale niekde výkonnostný zosun RX 6800 priemeru vymyká, tak je to Counter Strike, kde na RX 6800 XT stráca 30–40 %. Na CS:GO preto túto kartu neodporúčame. Nájdu sa ale i také tituly, pre ktoré sa vyložene neoplatí priplácať za výkonnejší variant XT. Výkonnostný rozdiel v jednotkách percent je napríklad v MS Flight Simulátore (vo vysokom rozlíšení sme v RX 6800 paradoxne namerali o chlp vyšší výkon), čo platí aj pre hardvérovo nenáročné hry, ako sú FIFA 21 či Wasteland 3.

Z pohľadu výpočtových testov je priemerná strata RX 6800 na 6800 XT skôr 20 %. Neplatí to však vždy, pri úprave fotografií sa bavíme iba o jednotkách percent. Vyrovnaný výkon je i v prípade renderu v Eevee v Blenderi, kde má RX 6800 v našich grafoch pred RX 6800 XT paradoxne 2 % náskok. To je dané použitím novších/aktuálnych ovládačov, ktoré nejaké úpravy v kontexte s Eevee avizovali. Inak (s rovnakými ovládačmi) je výkon vyrovnaný, respektíve je RX 6800 o percento pomalšia, takže tak či onak je to zanedbateľný rozdiel a nemá ho zmysel hlbšie rozpitvávať.

Frekvencie grafického jadra sa podľa záťaže pohybujú v rozmedzí 2210–2276 MHz, inými slovami ďaleko za hranicou garantovaného boostu (2105 MHz), čo je chvályhodné. Zahrievanie GPU sa v dobre ochladzovanej skrinke bude pohybovať do 66 °C, čo je špičkovo až o 10 stupňov Celzia menej než na RX 6800 XT s masívnejším chladičom. Napriek tomu, že sú teploty RX 6800 vždy nižšie, tak je RX 6800 vždy hlučnejšia. A to i v CS:GO, kde pri podstatne nižšej spotrebe podáva výrazne nižší výkon. V Shadow of the Tomb Raider sme namerali takmer 4-decibelový nárast.

Tichšia (a i to iba o chlp) je RX 6800 iba v Blenderi@Cycles (Classroom). V ňom sa zase toľko VRAM nevyužíva, čo celkom jasne ukazuje na slabšie chladenie pamätí GDDR6, ktoré sú zrejme dôvodom toho, prečo bežia ventilátory na vyššie otáčky. Tie tvoria v spektre 1045–1175 Hz jasne zložku zvuku, s ktorou prebijú aj hlasitejšie cievky, ktoré má podobne ako referenčná RX 6800 XT aj táto karta.

Tak či onak odhliadnuc od týchto nedokonalostí s vyššou hlučnosťou je Radeon RX 6800 má mimo ray-tracingovú grafiku pri cene okolo 700 eur veľmi atraktívny pomer cena/výkon (za čo si táto grafika odnáša redakčné ocenenie Smart buy!). Teda minimálne čo sa týka grafických kariet vhodných na hranie na maximálnych vizuálnych detailoch vo vyšších rozlíšeniach. Drvivú väčšinu hier RX 6800 rozhýbe nad 60 fps aj v rozlíšení UHD (3840 × 2160 px).

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Tyhle testy jsou sice hrozně krásný, ale uplně k ničemu. Co mi to má říct, když nevidim porovnání se staršíma, mnohem rozšířenějšíma kartama?

    1. Tie grafiky (aj staršie) budú prirodzene postupne pribúdať. Každá metodika začína od nuly a v tomto rozsahu pri tej ohromnej časovej náročnosti je úplne nereálne vydať hneď testy 20 rôznych kariet.

    2. Ahoj, staršie karty samozrejme v redakcii máme a budeme sa im v porovnaniach venovať. Musíme vás však poprosiť ešte o chvíľku strpenia, prioritou teraz bolo vydať testy nových grafík, ktoré musíme výrobcom vrátiť a už nejaký ten mesiac meškáme. Vytvorenie novej metodiky stálo neskutočne veľa času a peňazí na to, aby sme teraz vydávali uponáhľadné testy len aby sme mali o 5 grafík v grafoch viac. Otestovanie jednej pri tom novou metodikou trvá vyše 20 hodín (Ľubo, oprav ma) čistého času a v najbližších týždňoch plánujeme vydať aj nové testy procesorov a dlhoočakávané porovnania ventilátorov. Robíme maximum pre to, aby sme testy vydali čím skôr, no rozhodne nie na úkor kvality. Tá bola, je a aj bude pre nás vždy prioritou 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *