Nvidia DLSS a Reflex dostupné jako plugin pro Unreal Engine 4

Usnadněná implementace technologií Nvidia DLSS a Reflex

Nvidia má teď se svými grafikami GeForce RTX významnou výhodu před konkurenčními Radeony v podobě AI upscalingu DLSS. Díky vykreslování na nižším rozlišení dokáže výrazně zvýšit FPS za cenu ideálně jen mírně zhoršené kvality obrazu. Jenže DLSS není zdaleka podporováno ve všech hrách. Ale penetrace by se mohla o dost zlepšit, protože do her s Unreal Enginem teď bude možné ho přidat jednoduše pomocí pluginu.

Když Nvidia loni vydala novou verzi DLSS označenou 2.0, jednou velkých výhod této aktualizace bylo, že se výrazně zjednodušila integrace do her. A to díky tomu, že neuronová síť provádějící upscaling z nižšího reálného rozlišení na rozlišení monitoru už se nemusí trénovat zvlášť pro každou hru, stačí použít předpřipravenou od Nvidie.

Teď přichází další změna, která by měla dál rozšířit počet her, které budou DLSS 2.0 nabízet. Nvidia oznámila, že technologie DLSS 2.0 (respektive teď již 2.1) je teď dostupná jako plugin pro Unreal Engine 4. Přesněji by mělo jít už o DLSS 2.1, které mezitím vyšlo (s režimem Ultra Performance, který provádí 3× zvětšení pro hraní na 8K monitorech).

Plugin přidávající DLSS je kompatibilní s enginem ve verzi 4.26. Jeho dostupnost by měla významně usnadnit přidání tohoto druhu upscalingu do her, které jsou na Unreal Engine postavené. Minimálně část námahy by měl odvést už samotný middleware. Je možné, že určitá pracovní „přítěž“ zůstane (minimálně bude třeba testování této funkce navíc), takže úplně zadarmo asi přidání DLSS nemusí být. Toto asi není záruka, že jakákoli hra na Unreal Engine 4 teď DLSS vždy bude poskytovat.

Ale laťka pro podporu DLSS v dané hře se hodně sníží a to by logicky mělo vést k tomu, že funkci přidají vývojáři dalších her, které zatím tuto technologii nepoužívaly. V budoucnu by se tedy rozšíření mělo zlepšit proti dnešku (byť ani dnes není podpora DLSS 2.0 zas nějak výjimečná věc).

nvidia dlss 2 0 architecture
Temporální stabilizace v DLSS 2.0

Kromě DLSS současně Nvidia současně uvádí i plugin, který do Unreal Engine 4.26 přidává podporu pro funkci Reflex, což je technologie pro maximální možné eliminování latence čili zpoždění mezi akcí ve hře a tím, kdy se projeví na obrazovce.

Nvidia Reflex jde ještě nad rámec již existující funkce Ultra Low Latency Mode. Tato pracovala jen v rámci ovladačů a zkracovala vykreslovací frontu, která by normálně obsahovala více po sobě jdoucích snímků, což latenci zvyšuje. Každé zkrácení této vykreslovací fronty snižuje latenci, ale i jednosnímková fronta nějakou ponechává.

Nvidia Reflex ale jde ještě dál, než je jenom zkrácení této fronty. Je integrován přímo do samotných her ve spolupráci s jejich vývojáři. Díky této integraci ve hrách dovoluje Reflex vykreslovat zcela bez fronty a maximálně tak zkrátit čas, které uplyne mezi vaším povelem na klávesnici nebo myší nebo pohybem protivníka a zobrazením akce na vašem monitoru. Obnovení obrazu na monitoru by mělo být co nejvíce synchronizované s časem, kdy je vykreslování snímku zrovna v GPU dokončeno.

Reflex také dovoluje latenci měřit a analyzovat ve spolupráci s některými monitory s G-Sync, které dokáží sledovat kliky myši připojené ke svým USB portům a porovnávat je s časováním obrazu přicházejícím z GPU.

Dostupnost pluginu pro Unreal Engine opět znamená, že přidání podpory této technologie ve hře by nemělo pro vývojáře být tak náročné, jako kdyby podporu tvořili zcela sami. Tudíž by toto mělo pomoci Reflex rozšířit do více her. Významné by to mělo být hlavně pro soutěžní a multiplayerové hry.

Jak v případě Reflexu, tak DLSS efekt této práce na vývojářských nástrojích nebude naplno vidět ihned, ale vlastníci karet GeForce by měli profitovat v budoucnu.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Duel: Radeon RX 6800 XT vs. GeForce RTX 3080 (časť 1/2)

Osemnásť výberových hier v rôznych rozlíšeniach a nastaveniach, meranie výkonu vo výpočtových aplikáciách, detailné analýzy spotreby či generovaného zvuku, pri ktorom ideme až na úroveň frekvenčných charakteristík. To vystihuje novú robustnú metodiku na testy grafických kariet. A hneď takto na úvod si to rozdajú populárne high-endové modely z oboch táborov. Celý článok „Duel: Radeon RX 6800 XT vs. GeForce RTX 3080 (časť 1/2)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test Nvidia DLSS 2.0, RTX a ďalšie funkcie pre hráčov

Grafiky Nvidia RTX 2000 sa už pomaly ale iste blížia ku koncu svojho produkčného cyklu a nové modely sú očakávané v dohľadnej dobe. To ale neznamená, že nemajú stále čo ponúknuť, práve naopak. Ich hlavné prednosti ako technológie RTX či DLSS sa dočkali niekoľkých revízií a preto sa pozrieme, ako dobre fungujú a aký majú dopad na výkon, či už pozitívny alebo negatívny. Celý článok „Test Nvidia DLSS 2.0, RTX a ďalšie funkcie pre hráčov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *