Spotřeba kryptoměn: Bitcoin sežere víc elektřiny než Argentina

Podle studie je celoroční elektrická spotřeba Bitcoinu nyní skoro tak velká jako Švédska nebo Ukrajiny

Ceny kryptoměn během loňska a letoška strmě stouply. Pro nás to znamená, že se vrátilo vykupování grafických karet těžaři, vysoké ceny a nedostupnost. Ale tato mánie má i další globální dopad: tzv. těžba kryptoměn spotřebuje velké množství elektřiny. Jen nejznámější Bitcoin (který už se těží speciální high-tech čipy, ne GPU) tvoří přes 0,5 % světové spotřeby. Kdyby byl státem, byl by 30. „nejžravější“ zemí planety.

Výzkumníci z univerzity v Cambridge vytvořili model odhadující elektrickou spotřeby sítě Bitcoin (via: BBC), který momentálně indikuje, že celkový spolykaný výkon se může blížit 15 gigawattům (odhad je něco přes 121 terawatthodin ročně, toto je ale samozřejmě s určitou tolerancí, číslo může být nižší i vyšší).

Pro srovnání, JE Temelín má výkon reaktorů 2× 1026 MW, ale se započtením odstávek (výroba jede podle Wikipedie nějakých 87 % roku) by takto silných elektráren bylo pro napájení Bitcoinu třeba víc než osm.

Celková odhadovaná potřeba sítě hardwaru těžícího Bitcoin zařazená mezi spotřeby států. Bitcoin by byl 30. v pořadí (odhad ale je přibližný, takže to může být méně i více)

Odhadovaná spotřeba přes 121 TWh by jinak znamenala, že Bitcoin sám o sobě spotřebovává tolik elektřiny, jako některé vyspělé Evropské státy. Je to vyšší spotřeba než má ročně Argentina a ne o moc méně, než Norsko, Švédsko nebo poměrně velká Ukrajina. Bitcoin už předběhl například Nizozemí.

Kdyby byl stát, byl by 30. největším spotřebitelem. Mimochodem, v létě 2017 byl ještě Bitcoin mezi státy jen 81. (mezi Slovinskem a Turkmenistánem). Proti létům 2017–2018 je teď zdá se spotřeba tří až čtyřnásobná.

Celková odhadovaná potřeba sítě hardwaru těžícího Bitcoin v průběhu času (žlutá tlustá čára je odhad, zbylé linie představují horní a dolní teoretické meze).

Když se podíváte na graf BBC, je vidět, že spotřeba největších průmyslových zemí jako je Čína a USA (tam mají v přepočtu na obyvatele zdá se také hodně velký potenciál k úsporám, chce se říct) je mnohem vyšší. Takže to není tak, že by Bitcoin žral třeba pět nebo deset procent veškeré elektřiny. Přesto je to ale hodně. Problém této technologie je v tom, že Bitcoin (a asi i další podobné kryptoměny) podle autorů této analýzy je vysoce neefektivní ze své podstaty.

Bitcoin pro svůj provoz potřebuje, aby masa distribuovaných klientů trvale prováděla náročné kryptografické výpočty, které ale samy o sobě neodvádějí žádnou užitečnou práci, kde jen o balast, který zajišťuje, aby zapojení do sítě stálo nějaké úsilí. Počet těžících počítačů (používajících specializované akcelerátory) bude v případě, že Bitcoin bude dál existovat a etabluje se jako mainstreamové platidlo, pořád růst a ač bude stoupat jejich energetická efektivita, to jen zvýší počet výpočtů, které budou provádět – není tedy reálné, aby spotřeba tohoto distribuovaného aparátu klesla, bude jen stoupat.

A především: nejde zdaleka jen o Bitcoin. Kryptoměn, které by ho chtěli nahradit nebo doplnit je řada, a každá, kde existuje nějaké těžení, přidává další takto propálenou energii. Zejména by asi mohlo být problematické Ethereum, které se těží na grafických kartách a kogenerování tepla a těchto tokenů z elektřiny je proto dostupné širokým vrstvám lidí. Během poslední kryptohorečky se odhadovalo, že by Ethereum mohlo „žrát“ čtvrtinu toho, co Bitcoin (takže další dva Temelíny) a je možné, že dnes to bude více.

Bitcoin je podle odhadu 0,56 procenta celkové spotřeby elektřiny na světě

Tato spotřeba, která je čistě navíc k tomu, co svět využívá na jiné účely, by asi nebyla úplně problém, kdybychom používali převážně trvale udržitelné zdroje jako vítr a solární energii. Ale dnes a v dohledné budoucnosti bude velká část této spotřeby pokrývána fosilními palivy, která zhoršují čím dál víc akutní klimatickou krizi (nebo také jadernou energií, kde ale zase musí výstavba zdrojů být dotovaná z našich daní…).

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia omezí výkon těžby kryptoměn i u nové GeForce RTX 3080 Ti

Hráči všude po světě mají viditelně plné zuby toho, že nové grafiky se okamžitě ztratí z obchodů a sehnat se nedají ani staré, protože těžaři doufající ve výdělek z těžby kryptoměn všechno skupují. Nedá se proti tomu dělat mnoho, ale Nvidia teď aspoň u nových GPU uměle snižuje rychlost, když je detekována těžba. Tuto novinku z GeForce RTX 3060 má údajně obsahovat i připravovaná RTX 3080 Ti a snad ji díky tomu bude snazší sehnat. Celý článok „Nvidia omezí výkon těžby kryptoměn i u nové GeForce RTX 3080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Opatření Nvidie proti těžbě není jen v ovladači, ale i firmwaru

Těsně před vydáním grafiky GeForce RTX 3060 oznámila Nvidia, že u ní uměle sníží výkon při těžbě kryptoměn, aby těžaři tyto karty nechali hráčům. Původně bylo uvedeno, že se jedná o opatření v ovladači, ale Nvidia šla zřejmě hlouběji. Vypadá to, že se na něm podílí i firmware karet. U údajně by také nakonec nemuselo zůstat jen u GeForce RTX 3060. Nvidia má zřejmě cesty, jak takové omezení dostat i do ostatních již vydaných grafik Ampere. Celý článok „Opatření Nvidie proti těžbě není jen v ovladači, ale i firmwaru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nvidia zhorší hashrate GeForce RTX 3060, aby je neskoupili těžaři

Když teď chcete koupit grafickou kartu na hraní her, máte většinou smůlu, GPU zase skupují těžaři kryptoměn pro své účely. Nvidia se proti tomuto teď rozhodla zakročit. U nové karty GeForce RTX 3060 uměle sníží výkon, když bude detekováno těžení Etherea, což by mělo těžaře odradit. Nvidia ale současně horníkům teď nabízí speciální karty CMP a bránění v těžbě na RTX 3060 možná má i svoje obchodní cíle. Celý článok „Nvidia zhorší hashrate GeForce RTX 3060, aby je neskoupili těžaři“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Ale s produkovaným teplem se dá rozumně naložit. Třeba se zadělá na ekvivalent Tří soutěsek 😀

 2. no a? znamená to len, že Argentína ide v čele zelenej nízkoenergetickej bioekologickej energetiky! grétin vlhký sen sa naplnil aspoň niekde, v zemi zasľúbenej Perónovi a Evite!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *