Vydá Intel před Rocket Lake ještě speciální Core i9-10900KS?

Core i9-10900KS, exkluzivní poslední výhonek architektury Skylake s rekordní frekvencí na všech jádrech?

U Intelu už jsou skoro tady procesory Rocket Lake s novou architekturou, novým GPU a s PCI Expressem 4.0. Přesto se, ač to působí bizarně, objevily náznaky, že Intel ještě před nimi chce vydat jeden poslední procesor staré architektury Comet Lake. Tento finální model by možná mohl mít hodně speciální parametry a speciální status. Pokud by byl jako i9-9900KS, mohl by mít 5,3GHz boost na všech jádrech najednou…

Přesto, že je velký upgrade na architekturu Rocket Lake už takřka za dveřmi, se ale současně objevily také zprávy o tom, že by Intel mohl chystat nový speciální model procesoru ještě založený pořád na loňské generaci Comet Lake se starou architekturou: Core i9-10900KS. Jeho jméno by naznačovalo spojitost se speciálním limitovaným Core i9-9900KS z roku 2019, které lákalo na 5,0GHz boost na všech jádrech (tehdy osmi). Že by teď Intel prakticky současně s Rocket Lake vydával podobný speciál?

O tomto procesoru Core i9-10900KS dosud nikde nebyla ani stopa a slyšíme o něm poprvé. Ale přímo na webu Intelu (via: Tom’s Hardware) se toto označení objevilo mezi výčtem různých procesorů, které mají nárok na balíček různého softwaru a her zdarma (Intel Software Advantage) – například XSplit Premium, Serious Sam 4, Shadow Arena a Crysis Remastered. Jde o aktuální bundle platný do konce března 2021.

A mezi CPU, na které se nabídka vztahuje, je právě i Intel Core i9-10900KS, nevydaný ani dosud neuniklý model. Jeho přítomnost v dokumentu může být chybou nebo překlepem. Někdo teoreticky mohl udělat „copy&paste“ modelů 9. generace a zapomenout tuto položku umazat. Jenže ve výčtu jsou správně přidané nové modely, takže aspoň trošku někdo tento sezname někdo kontroloval.

Seznam procesorů Intel s modelem Core i9-10900KS (Zdroj: Intel)

Je zde tedy asi i nějaká šance, že Intel opravdu připravuje Core i9-10900KS a takové CPU bude skutečně vydáno – nejspíš před koncem platnosti bundlu, tehdy v tomto čtvrtletí. Pravděpodobně by to zase mohlo být CPU se speciálním statusem, jaký mělo Core i9-9900KS. Čipy by tedy mohly být speciálně vybrané a procesor by opět mohl mít vyšší frekvenci než i9-10900K.

Core i9-9900KS mělo stejný jednovláknový boost jako i9-9900K (tedy 5,0 GHz), ale na rozdíl od něj ho dokázalo vyvinout na všech osmi jádrech současně. Nabízelo by se proto, že by Core i9-10900KS mohlo mít povolený all-core boost 5,3 GHz – možná s Thermal Velocity Boostem, takže by to bylo závislé na teplotě, ale i tak by měl být dosažitelný na všech deseti jádrech.

Je samozřejmě otázka, jak je to reálné, protože u i9-10900K je 5,3 GHz podmíněno nejen teplotou pod určitým limitem, ale také použitím preferovaných jader. V takto koncipovaném i9-10900KS by musely být čipy, kde tuto frekvenci zvládnou úplně všechna jádra (a současně). A ještě zda navíc bude problém, že také všech deset jader v boostu bude používat vyšší napětí a mít vyšší příkon než u Core i9-10900K, jehož maximální all-core turbo je „jen“ 4,9 GHz. Jaký by byl limit spotřeby v boostu PL2, to těžko říct. Je zde asi i alternativa, že all-core boost bude zvýšený, ale třeba jenom na 5,1 nebo 5,2 GHz.

Intel Core i9-9900KS

Parametry zatím samozřejmě známé nejsou a pořád musíme počkat, zda se existence tohoto CPU vůbec potvrdí (nebo zda se neukáže, že ho třeba chtěl Intel vydat už na podzim, ale pak to zrušil). Na první pohled se zdá zcela nelogické vydávat „speciální“ procesor se starou architekturou zrovna ve dnech, kdy frima tuto starou architekturu po dlouhých očekáváních konečně nahrazuje novou. Až vyjde Core i9-11900K s architekturou Rocket Lake, může mít hrubým odhadem od boku o 15–20 % lepší jednojádrový výkon, takže kdo by chtěl v tu chvíli kupovat i9-10900KS?

Demonstrátor?

Je možné, že Intel by 10900KS mohl chtít vydat z jednoho důvodu: nové Core i9-11900K „Rocket Lake“ bude mít mnohé výhody, ale také nevýhodu jen osmi jader místo deseti. Víceméně se očekává, že ve vícevláknovém výkonu maximálně dožene Core i9-10900K a je dokonce možné, že v řadě benchmarků a aplikací používajících všechna vlákna CPU bude novinka pomalejší.

A zde by mohlo nastoupit Core i9-10900KS. Mnohovláknový výkon by naopak díky vyššímu all-core boostu zlepšilo. Pravda, asi by to bylo jen o jednotky procent a je tedy otázka, zda to za to stojí. Ryzen 9 5950X a možná ani Ryzen 9 5900X s architekturou AMD Zen 3 tím samozřejmě Intel dohnat nemůže. Možná je ale cílem aspoň symbolicky mít v grafech MT výkonu ještě o trochu rychlejší model platformy LGA 1200.

Nebo si v Intelu prostě řekli, že když už z výroby vychází nějaký malý podíl extrémně dobře se chovajících čipů, které zvládají 5,3 GHz na všech jádrech, bylo by škoda toho nevyužít. Výsledný exkluzivní produkt nakonec může být pro nadšence, overclockery snažící se o rekord, sběratele, nebo snad pro propagaci firmy spíše než pro reálné používání. Architektura Skylake byla v dějinách Intelu (byť díky neplánovanému přesluhování) velmi významná kapitola, takže možná tímto modelem Intel chce postavit cosi jako pomník.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní

Asi byste čekali, že když se v džungli čínského počítačového průmyslu budou padělat procesory, nejspíš se budou tvářit jako procesor třeba od Intelu, zatímco uvnitř bude bůhví co. (Post)moderní doba je ale plná překvapení. Vypadá to, že nejnovějším disruptivním obchodním modelem je vzít procesory Intel a dělat, že to procesory Intel vůbec nejsou. Jaký to ale celé má mít smysl, asi ví jen autoři tohoto nápadu. Celý článok „Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

  •  
  •  
  •  

Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F

V segmente lacnejších procesorov Intel prakticky nemá priamu konkurenciu. Najnižšie Core i5 sú totiž výrazne lacnejšie než Ryzen 5 5600X, s ktorým AMD štartuje túto triedu. Preto atraktívnejšie ako porovnanie procesorov naprieč firmami je bratovražedný duel novej (11400F) so staršou (10400F) Core i5. To bolo i prianie jedného z našich čitateľov a teraz konečne prichádza k jeho plneniu. Celý článok „Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Buď to budú poriadne binované kúsky, alebo zvýšia ešte PL2 250W+? Šialenstvo. Kto by si kúpil takého žrúta? 200W+ by som skúsol, keby to malo odpovedajúci výkon, napr. 5950X PBO2 ~ 180W/200W, alebo TR. Nebude stačiť ani na default 3900X(PPT 142W) v MT tak či tak. Časom možno spravia aj 11900KS s 300W PL2 na 8C je už choré. FX mali aspoň nízku cenovku a dali sa celkom dobre poštelovať. 4.4 + undervolt.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *