Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia, 10 jadier

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X.

10. generácia, 10 jadier

Najvyšší model 10. generácie je samozrejme Core i9 s označením 10900K. Nadväzuje na minuloročný 9900K, ktorému pridáva dve jadrá a štyri vlákna naviac, vyššie 125 W TDP, natívnu podporu 2933 MHz pamätí a niekoľko nových technológií. Prakticky tak ide len o ďalšiu iteráciu, ktorá neprináša nič prekvapivé. Teda až na novú päticu LGA1200, ktorá nie je spätne kompatibilná. Intel tak opäť neostáva nič dlžný svojmu menu a pre nový procesor budete potrebovať aj novú základnú dosku s čipsetom Intel Z490. Odôvodnenie výrobcu je také, že dosky Z490 budú podporovať aj nadchádzajúce procesory Rocket Lake, ktoré budú už aspoň z nejakej časti využívať nižší ako 14 nm výrobný proces, ale predovšetkým aj PCIe 4.0. Nájsť podporu PCIe 4.0 na nových Z490 doskách nie je problém, no nenechajte sa zmiasť, 10. generácia procesorov ešte PCIe 4.0 nepodporuje. Prakticky tak platíte za niečo, čo ešte neviete využiť.

Medzi zmeny, ktoré ako používatelia vieme využiť prakticky hneď je podpora pre 2,5 Gb/s LAN a novú WiFi 6 (ktorú má AMD už rok). Ďalšie zmeny sa konali pod povrchom a zahrňujú nové technológie na správu taktov. Určite poznáte pojmy base clock a Turbo Boost, teda základný takt a Turbo. Turbo Boost sa dočkal novej verzie s prívlastkom Max 3.0, ktorý dopĺňa už existujúci Turbo Boost 2.0. Naďalej sa rozlišuje maximálna frekvencia jedného a viacerých jadier a TBM 3.0 k tomu ešte pridáva takty „olúbeného“ jadra. Vždy sa tiež počíta s časovým oknom, v ktorom sú dosiahnuté maximálne takty.

Okrem nového Turbo Boost pribudol aj Thermal Velocity Boost, ktorý takisto rieši takty vybraného jadra, ak je jeho teplota pod určitou hranicou, v tomto prípade 70 stupňov. TVB funguje aj pre všetky jadrá a to na rovnakom princípe. Prakticky tak k procesoru dostávate až 6 frekvencií, čo je podľa môjho názoru zmätočné a používatelia sa v tom môžu ľahko stratiť. Základná frekvencia je 3,7 GHz, Turbo 2.0 jedného jadra 5,1 a všetkých 4,8 GHz. TB3 pre vybrané jadro je 5,2 GHz a ak zarátate TVB dostanete sa na 5,3 na jednom a 4,9 GHz pri všetkých jadrách. Kde sú tie časy, keď sme mali k procesoru dve frekvencie?

Dizajn balenia sa proti minulej generácii opäť zmenil, no chladič v balení stále nenájdete. Je tu len dokumentácia a samotný procesor.

Základné parametre a porovnanieNový i9 budeme porovnávať s Ryzen 9 3900X, ktorý je najbližšie cenovo aj zameraním. Ponúka viac jadier aj vlákien, vyššie základné takty pamäte. AMD tiež ponúka väčšiu pamäť Cache, menšie TDP, novší výrobný proces, PCIe 4.0 a je spätne kompatibilný so staršími základnými doskami. Naopak nemá také vysoké takty v Turbe a nemá integrovanú grafiku, ktorá by sa dala použiť na HW akceleráciu a prípadne aj bežné používanie pri výmene/upgrade či pokazení dedikovanej grafiky. Oba procesory sú odomknuté na taktovanie zmenou násobiča.

Balenia sú podobné s tým rozdielom, že AMD ponúka v krabici aj chladič, ktorý je dokonca aj reálne použiteľný. Veľké OC výsledky s ním nedosiahnete, no na bežné herné/pracovné používanie je dostačujúci. Pri Inteli je nákup chladiča nevyhnutnosťou.

   

Hlavný rozdiel medzi procesormi je tiež v type pätice. Zatiaľ čo Intel používa LGA, teda piny na základnej doske, AMD je verné PGA, teda kontaktom na procesore. Každý z týchto typov má svoje výhody a nevýhody a nedá sa presne určiť, ktorý „je lepší“. Pri zaobchádzaní s AMD procesorom je potrebné byť opatrnejší, aby vám nepadol, naopak pri Inteli treba dávať väčší pozor na dosky. Keď už piny pokrivíte, ľahšie sa naprávajú na procesore ako doske. AMD má však istý neduh a to možnosť vytrhnúť procesor z pätice spolu s chladičom, keď sa ho snažíte odmontovať. Je preto dobré pred odobraním chladiča procesor trochu zohriať, aby termálna pasta bola vláčnejšia.

Metodika testovania

Procesory sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Snažili sme sa eliminovať faktory, ktoré by ovplyvnili výkon okrem samotného procesora a základnej dosky. Použili sme tak v oboch prípadoch rovnaké komponenty. Idea všetkých testov bola základné nastavenia a zapnúť XMP, žiadne iné úpravy neboli spravené. Takto bude totiž väčšina používateľov aj reálne fungovať.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP

Výhľadovo asi nebude veľa príležitostí na avizovanie zlacňovania počítačového hardvéru. Realita bude skôr opačná, to aj vplyvom koronavíru vedúceho k zatváraniu veľkých fabrík na výrobu čipov. Továrne TSMC, kde vznikajú procesory AMD, by však podľa všetkého mali byť stále v dobrej kondícii. A dobrá správa je, že v cenníkoch niektorých obchodov je jasne badať pokles cien Ryzenov. Celý článok „12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější. Celý článok „Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9

Zdá sa, že Intel čoskoro rozšíri ponuku procesorov Coffee Lake Refresh pozoruhodným kúskom. Odvodený má byť z nenažranej Ci9-9900K. Čip po istých úpravách má však teraz zodpovedať TDP 35 W. Usudzovať sa tak dá z internetovej dražby, v ktorej predávajúci ponúkal Ci9-9900 s „T“ na konci. Dotyčný uviedol i to, že má výkon porovnateľný s minulou generáciou najvýkonnejších modelov Core i7. Celý článok „Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Nižší teploty RL budou souviset s plochou křemíku (výrobním procesem, integrovanou grafikou), efektivnější distribuci tepla ihs a chladiči. Měření spotřeby vnímám s kontroverzí v trochu odlišném světle, s odstupem. Bylo by zajímavé zjistit, kam se dá jít s efektivitou (příkon/výkon) škrcením limitů napájení – třeba v budoucnu napoví testy nízkonapěťových modelů, test 10100 lecco naznačuje. Ale s ohledem na cenu je i9 bez debat jen pro zatvrzelého fanouška.

  1. Koukám, že už mám trochu guláš nejen v Intelích čipsetech, ale už i všem tom přelakovávaní 😛 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *