Neprehliadnite ventilátory na doskách Z490, bývajú skryté

Aktívne chladenei VRM na doskách s Intel Z490

Že majú niektoré dosky Z490 ventilátory nie je žiadna novinka. Naopak, je to pomerne stará vec, ktorú zopár médií rozoberalo už pri májovom vydaní. Vyhradeného priestoru na túto tému bolo však pomerne málo a väčšina ľudí o týchto ventilátoroch nemá ani tušenie. Na prvý pohľad ich nevidno a v materiáloch výrobcov, pokiaľ sa na ne vyložene nezameriate, ich môžete takisto ľahko prehliadnuť.

Ventilátory na základných doskách sú v očiach verejnosti pomerne ošemetná záležitosť. Nestretávajú sa totiž s ktovieakou priazňou a sofistikovanejší, väčší a členitejší pasív býva vždy viac oceňovaní. Takéto riešenie je ale vždy drahšie a niekedy možno i zbytočne.

Aktívne chladenie nemusí byť taký strašiak, ako sa môže zdať. Pripomeňme si porovnávajúci test čipsetových chladičov na doskách s AMD X570. Ventilátor na MSI MEG X570 Ace sa roztočil iba v krízovej situácii s poddimenzovaným systémovým chladením. Na Asus Pro WS X570-Ace sa už točil neprestajne, ale zase v servisnom stredisku nás technici ubezpečovali, že nezaznamenali jediný reklamačný prípad s poruchou ventilátora. Aj keď je fakt, že na vynášanie nejakých súdov o spoľahlivosti je ten rok, čo sú X570 v obehu, krátky čas a zaujímavejšia štatistika bude až neskôr, pri končiacej záruke.

Dosky Z490 ventilátor nemávajú v chladiči čipsetu (pri TDP pod 10 W a pomerne veľkom, 14 nm čipe nemá zmysel), ale v rámci Vcoru napájacej kaskády (VRM). Isteže, tu to nie je s takou železnou pravidelnosťou a štandardom ako na doskách X570, ale na zopár modelov Z490 s aktívnym chladením VRM narazíte. Obvykle sú to tie, kde je potenciál na prevádzku Core i9-10900K, teda procesoru, ktorý žerie ako tank. O tom ste sa mohli presvedčiť aj v našich testoch.

Máloktorá doska Z490 na prvý pohľad poodhaľuje prítomnosť ventilátora. Jasne vidieť je snáď iba na Z490 Phantom Gaming 4-ITX, kde zvrchu kolmo fúka na pasív. Na Z490 PG Velocita či Z490 Taichi od rovnakého výrobcu (ASRock) ho už kryt lepšie maskuje a hlavne, táto doska má ďalšie dva ventilátory aj v časti VRM nad päticou. Tie čelný pohľad takisto neodhalí. ASRock však pri kratšej či menej intenzívnej záťaži sľubuje pasívny režim. Ventilátory sa tak roztočia až v prípade, že by malo dochádzať k zvýšenému zahrievajú MOSFETov a tým potenciálne nižšej stability výkonu či z dlhodobého horizontu i skracovaniu životnosti.

Ventilátory vo viacerých doskách má aj MSI. Keď to zoberieme zvrchu, tak konkrétne v modeloch Godlike, Ace a obidvoch Unify (vo formáte ATX aj Mini-ITX). Na Ace, z ktorej detail je na fotke v záhlaví, sme zaostrili trochu podrobnejšie, keďže ju máme fyzicky k dispozícii a čoskoro sa dočkáte aj jej podrobnej recenzie. Už teraz ale prezradíme, že MSI používa 30 mm ventilátor Power Logic PLA03010B05H, ku ktorému je dostupný aj datasheet. Ten uvádza maximálnu rýchlosť až 10 000 ot./min a statický tlak 4,83 mm vodného stĺpca.

Pozoruhodné je i natočenie ventilátora. Kto by čakal, že pôjde v smere prirodzeného systémového airflov, bude na omyle. MSI ventilátory natáča presne opačne, to znamená, že vzduch netlačia zvnútra skrinky cez pasív krátkou cestou von. Perforácia v kryte I/O tak neslúži na výduch, ale na nasávanie. Je možné, že takáto orientácia je efektívnejšia práve preto, že sa do pasívu netlačí ohriaty vzduch z útrob skrinky, ale chladný zvonku. Na systémové chladenie to pritom nemusí mať žiaden vplyv, keďže pasív nie VRM nie je konštruovaný tak, aby ho ventilátor prefúkol, ale aby vzduch tlačil cez žľaby naprieč celou jeho konštrukciou. A znovu iba v prípade núdze s vysokými teplotami.

Na úplnosť sa ešte sluší dodať, že Asus, Biostar, Evga ani Gigabyte ani prídavné ventilátory na zlepšenie chladenia VRM na doskách Z490 nepoužívajú. Teda, minimálne zatiaľ…


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Věžový, nebo vodní chladič cpu a moderní design chladičů napájecích obvodů dodávajících čtvrt kilowattu dohromady nepůjde, kdo by to byl řekl???

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *