Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

... a pri doskách nerobia radosť pätice Intel

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú.

Podrobnosti sme vyzvedali aj k základným doskám, keďže sa im systematicky venujeme. Na reklamácie chodia vraj približne v rovnakom pomere (50/50) ku grafickým kartám hoci na doskách je viac príležitostí niečo pokaziť. A veruže niektoré príbehy stoja naozaj za to. Už teraz ale prezradím, že ventilátory na čipsetoch X570 držia. V servisných štatistikách neevidujú jediný chybný, a to je denná kadencia opravených dosiek približne 100 kusov.

Najčastejšia choroba základných dosiek je poškodená pätica, respektíve zlomené piny. To sa týka všetkých platforiem Intel a v prípade HEDT aj AMD. Že je tomu naozaj tak, potvrdzuje cintorín pätíc na fotke nižšie. Jednotlivé piny sa však neopravujú a pätice sa kompletne vymieňajú za nové. Niekde sa vraj opravám venujú aj na úrovni pinov, no je to poriadna prplačka. Najmä, keď sa viackrát po sebe vracia doska od rovnakého zákazníka, ktorý zjavne pri inštalácii procesora postupuje nesprávne.

Pätice AMD sú odolnejšie a oproti Intel LGA/AMD TR(X)4 sú poruchy v nich sporadické. Prekvapivo nedochádza k poškodeniam ani pri násilnom vybratí procesora cez zatvorený zámok (keď používateľ pri demontáži chladiča vynechá krúživý pohyb). Oveľa častejšie sú opačné prípady, keď opäť vyhráva hrubá sila nad zdravým rozumom a pri pokusy o inštaláciu bez otvorenia zámku.

Niektoré dosky s päticou AMD AM4 sa vyznačujú jednou malou anomáliou. Pätice nemajú nacentrované na predkreslený rámček na PCB a sú k jednej strane jeho trochu posunuté. Na lepšiu orientáciu sa preto používajú pomôcky, na ktorej je presná poloha pätice s kúskom vyrezaného PCB.

Skôr, než sa technik pustí do akcie, sa dosky (i grafiky) zbavujú vlhkosti v „sušičke“. Na základnú diagnostiku sa používa hlavný nástroj elektrikára – obyčajný multimeter. Keď je niekde nejaký skrat, tak sa zosadzujú cievky a rozpájajú sekcie na to, aby sa technik dopátral k tomu, ktorá súčiastka sa odporúčala. Všetky cesty sú rozkreslené v PCB navigátore, o ktorom už bola reč. Alternatívne sa používa ešte laboratórny zdroj a nastavenie zodpovedajúceho pracovného napätia pre daný vetvu. Pokiaľ je v obvode skrat, potečie ním väčší prúd a chybná súčiastka začne horieť.

   

Ak považujete poškodenie alebo zlomenie poistky na slote PCI Express ×16 za vrchol nešikovnosti, tak vás budeme musieť vyviesť z omylu. Niektorí ľudia poistky vôbec neriešia. Koľko tak asi treba vyvinúť na to, aby ste rozširujúcu kartu pri demontáži vytrhli spolu so slotom? Asi len ťažko si ten proces dokážete predstaviť, ale deje sa to. Dosky bez slotov PCIe do servisu chodia. Takéto opravy sú ale pomerne rýchle. Nožičky na slotoch sa cínujú hromadne cez pec s výlevom naformátovaným na mieru.

Aby pri ohreve nedošlo k nežiaducemu topeniu cínu i na okolitých miestach, tie sa pri všetkej jednoduchosti izolujú maliarskou lepiacou páskou, ktorá dobre plní úlohu izolantu a zráža teplotu pod tavný bod. Pozoruhodné je, že pri výmene akejkoľvek súčiastky sa testujú aj všetky ostatné, zdanlivo nesúvisiace veci. A síce, či po zásahu fungujú súčasne všetky porty SATA, USB alebo konektory na ventilátory.

Nad čím som sa pozastavil je to, že sa na testovanie používajú pomerne slabé procesory (Ryzen 5 3200G) a i po výmene slotov DIMM pamäte s podstatne nižšou priepustnosťou, než môže použiť majiteľ dosky. Skrátka, so záťažou sa rozhodne nechodí na doraz. Je to dané tým, že AMD, Intel a ani výrobcovia RAM servis vzorkami nepodporujú a všetko sa kupuje z vlastných zdrojov. Napriek tomu je percento druhých opráv iba 5 %, takže to zase nezohráva až takú úlohu.

Rýchlosť opráv je do dvoch, max. troch dní ododňa doručenia. V ojedinelých prípadoch, keď je dĺžka opravy dlhšia, zákazník dostáva dočasnú ponuku na poskytnutie náhradného produktu. Servisáci priznali, že hoci majú 92% úspešnosť reklamácií, úplne stopercentní nie sú. Nevyriešené percento tvoria vzácne prípady, keď je oprava nerentabilná, prípadne sa vzácne vyskytne porucha, ktorá vyžaduje detailnú röntgenovú expertízu na Taipei alebo skrátka chýba súčiastka. Najproblematickejšie na dostupnosť majú byť tie z okolia slotov DIMM a PCIe.

Cena všetkých pozáručných opráv komponentov je zatiaľ fixná – 30 eur. Lacnejšie opravy vykrývajú tie drahšie a naopak. Výhľadovo je však v pláne úprava cien s zohľadňujúca finančnú náročnosť opráv. Zatiaľ sa za tieto peniaze zmestíte aj v prípadoch, keď treba predrôtovať zryté cesty medzi päticou a napájaním (typicky, keď pri montáži chladiča CPU šmyknete s hrotom skrutkovača po PCB) v kombinácii s výmenou spálených napäťových meničov (keď sa po tejto nešikovnosti ešte skúša, či to predsa len nebude fungovať).

Pozáručný servis je možný aj u starších dosiek. Avšak po po zhruba siedmich rokoch už schémy v PCB navigátore zanikajú a možnosti opravy sú už pomerne obmedzené. S výmenou BIOSu by ale nemal byť problém ani na doskách, ktoré pamätajú C2D.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (12) Pridať komentár

 1. „Aby pri ohreve nedošlo k nežiaducemu topeniu cínu i na okolitých miestach, tie sa pri všetkej jednoduchosti izolujú maliarskou lepiacou páskou, ktorá dobre plní úlohu izolantu a zráža teplotu pod tavný bod.“

  na toto mi neda nezareagovat ako clovek co pracuje v industrial electronics sfere, nezmylili ste sa? pretoze ak to naozaj takto izoluju tak je to od nich velmi amaterske riesenie, vsade sa na tuto funkciu pouziva kaptonova paska (vydrzi napr. aj pretavenie v smt peci).

  inak ta „infra ersa“ co pouzivaju na reflow a opravy je konkretne Ersa IR/PL 650 co je velmi fajn stroj prave na toto pouzitie, aj ked minuly rok ju uz nahradila nova, mierne pokrocilejsia rada HR600.

  a tiez dik za fajn clanok, ktory ludom ozrejmi co sa pri takom servise cca deje.

  1. Pre istotu som sa znovu vrátil k nahrávke z rozhovoru a naozaj pri zosadzovaní starých slotov na izoláciu okolia používajú papierovú pásku. Zrejme kvôli úspore nákladov, predsa len ten rozdiel v cene (oproti tej kaptonovej páske) je obrovský. Na druhej strane sa netajili tým, že je tá ochrana menej efektívna a že sem-tam dôjde k roztaveniu i toho, čo nemá. Ale asi to nebude tak časté, aby sa im to pri tom objeme opráv neoplatilo (šetriť maliarskou páskou).

 2. Je na hovno, že se člověk nemá jak běžně dostat k důkladné diagnostice paměti na g. kartě, v profesionálních řadách karet s nadstandardními kapacitami je to do nebe volající.

  1. ono je to skoda celkovo, pretoze pokrocilejsi user by si to vedel zdiagnostikovat aj sam, pamätam si ze kedysi sa dala pamät gpu testovat v GpuMemTest len potom prestal podoporovat pamäte a autor sa uz k supportu / dalsiemu vyvoju programu nevratil co je skoda.

   1. Tak, chybná pamäť sa dá detegovať aj v praxi – v 99 % prípadoch sa prejavuje artefaktami. Voľne dostupný nástroj na diagnostiku toho, ktorý pamäťový modul to spôsobuje bez PCB navigátoru (kde sa to dá lokalizovať) situáciu veľmi nezachráni aj keď má človek BGA staničku na rework.

    Viem o nejakých neautorizovaných servisoch, čo majú perfektné hardvérové vybavenie na všetko možného, ale bez schém sú tie opravy dosť zdĺhavé a časovo neefektívne, keď človek nevie „do čoho pichnúť“. Svedčí o tom asi aj to, že veľa ľudí sa tomu nevenuje, takže nejaký extra biznis to zrejme nebude.

    MemTest na RAM vnímam trochu inak. Je to jediný spôsob, ako je možné potvrdiť, že nestabilita systému je spôsobená na úrovni pamätí, ktoré treba vyhodiť/poslať na reklamáciu. Doma na kolene si ich opravuje asi málokto.

    1. GpuMemTest má omezení plynoucí z jeho povahy. Když si vezmete, že s iniciativou umějí přijít i konkrétní producenti, viz MSI Afterburner, je vážně škoda, že se vývoje a podpory nedočkáme i jinak, jinde. (Lokalizace vadného modulu už samozřejmě může být v rozšířené verzi takového diagnostického programu, podmíněné placením, registrací.)

     1. Komplikácia je v tom, že samotná aplikácia/GPUMemTest ani priamo od výrobcu čipov sama o sebe technicky nevie lokalizovať chybnú pamäť. Vypíše len rozsah adries (s chybnými bitmi), ktoré sa zadávajú do PCB navigátoru a až ten ukazuje na konkrétny čip.

      1. Nemyslím si, že by to situaci zvlášť komplikovalo. Pokud by základní verze takového diagnostického nástroje získala statut standardu, je jistá pravděpodobnost, že by si jej předcházeli i ostatní výrobci a poskytovali podporu pro lokalizaci vadného modulu. A pokud by to byla platforma s otevřenou databází, mohlo by disruptivně docházet k mapování celého trhu karet lidmi, kteří se zabývají jejich rozebíráním (zpětným inženýrstvím).

        1. A tuplem gamechanger by se aplikace stala, pokud by nabízela možnost sw vypnout (obcházet) poškozený modul, ale to už jsem se skutečně zasnil.

 3. Ďakujem za článok, zaujímavé čítanie, netušil som že sú ešte oficiálne servisy čo robia takéto opravy na úrovni súčiastok a dokonca za relatívne rozumnú cenu 30€, vždy keď som dačo zaniesol do servisu robili opravy systémom výmeny celého PCB čo je zvyčajne neekonomické lebo náhradný diel má premrštenú cenu a človek si radšej kúpi nový produkt (častá vec hlavne pri notebookoch) alebo diel ani nie je dostupný a človek má smolu, naposledy som takto vyhodil 120Hz monitor Acer ktorý by som inak naďalej používal – žiadny servis ktorý som kontaktoval mi to nechcel zobrať a náhradné PCB som nikde nenašiel (vymeniť kus za kus nemám problém aj sám). A nezávislé servisy majú problém lebo nemajú prístup k nákresom PCB. Oprava elektroniky je zaujímavá téma a chcelo by to viac pozornosti aj zo strany EÚ keď už chce tlačiť na ekológiu. Však opravenie elektroniky zaťažuje životné prostredie menej ako vyhodenie starej a výroba novej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *