Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium

Seasonic vydává 700W pasivní zdroj s účinností 80+ Titanium a 450W a 500W model s 80+ Platinum

Často tu píšeme o pasivních chladičích a pasivních skříních. Ale pokud chcete mít počítač úplně bez ventilátorů, musíte řešit ještě zdroj. Naštěstí existují i ATX zdroje, stavěné na pasivní provoz. Nabídku takových teď zvětší tři nové fanless zdroje od Seasonicu, které nabízí výkony 450 W, 500 W a novinkou je teď pasivní model s výkonem rovnou 700 W. Ale také třeba velmi dlouhou záruku trvající 12 let.

Tři nové zdroje byly vydány v řadách Prime Fanless PX a Prime Fanless TX. V případě první řady jsou to dva modely s udávaným výkonem 450 W (Prime Fanless PX-450) a 500 W (Prime Fanless PX-500), přičemž ono PX znamená účinnost 80 Plus Platinum. Mělo by to být okolo 93 % při provozu z evropské 230V elektrické sítě, zatímco 115V americký standard vede jako vždy k o něco horší účinnosti.

Seasonic Prime Fanless PX-500

Tyto zdroje poskytují kompletně modulární kabeláž, používají DC-DC koncepci (tj. tvorbu vedlejších napětí 3,3 V a 5 V konverzí z 12V větve) a na 12V větvi dokáží poskytnout téměř plný udávaný výkon (přesně je to 444 W a 492 W). Na 5V větvi dají oba až 100 W. Na jejich kabelech najdete dva 6/8pinové kabely PCIe pro grafické karty, osm konektorů SATA Power (na dvou kabelech po 4 portech), tři legacy Molexy (ovšem v příslušenství je adaptér, který z jednoho udělá devátý SATA Power) a jeden osmipinový/čtyřpinový konektor EPS pro napájení procesoru u 450 W verze, zatímco 500W už poskytuje dva.

Seasonic Prime Fanless PX-500

Titanový pasivní zdroj už je i s výkonem 700 W

Zbylý třetí zdroj už patří do řady Prime Fanless TX a nabízí výkon 700 W s účinností rovnou 80 Plus Titanium, okolo 95 % při 230V napájení. Od Seasonicu se již dá koupit takovýto zdroj s výkonem 600 W, nynější novinka je vlastně totéž, jen s ještě vyšší „wattáží“. Zatímco 600W (Prime Fanless TX-600) verze zvládne na 12V větvi přesně 600 W, nový Prime Fanless TX-700 dodává do 696 W. Na 5V větvi opět tvořené DC-DC měniči je to pořád 100 W.

Seasonic Prime Fanless TX-700

Tyto zdroje mají opět modulární kabeláž a o něco více výstupů. SATA disků lze napájet až 10 (rozděleno na tři šlahouny po 4+4+2), Molexů je pět (a opět je dodávaný adaptér z Molexu na SATA). Zejména ale zdroj poskytuje rovnou čtyři konektory PCI Express s 6/8 piny pro napájení grafických karet. Konektory EPS pro procesor jsou dva. Toto je jinak stejné u starší 600W verze. Kabely jsou u obou řad zdrojů většinou ploché, 24pinový ATX kabel má síťovinový oplet.

Seasonic Prime Fanless TX-700

Slabší platinové zdroje řady PX mají rozměr 140 × 150 mm (s výškou 86 mm), titanová řada TX je ale delší, rozměr je 170 × 150 mm. Oplášťování je u obou bohatě perforováno – budou tedy vhodné k takovým aplikacím, kdy počítač provozujete v silně perforované skříni využívající přirozené proudění ohřívajícího se vzduchu, nebo u „skříní“ úplně otevřených.

Seasonic Prime Fanless TX-700

Jak už bylo na začátku nadhozeno, tyto zdroje mají velmi štědrou záruku. Jak na vyšší modely TX, tak na nižší PX je garance 12 let. Na jednu stranu se sice u pasivního zdroje nemusíte bát, že se opotřebují ložiska ventilátoru, ale zase bude typicky provozován při vyšších teplotách. 12letá záruka dává budí důvěru, že by to neměl být problém.

Parametry pro zdroje Seasonic Prime Fanless

U nás ještě tyto zdroje v nabídce nejsou, v EU se ale objevily 450W a 500W platinové modely za 139 € (3550 Kč) a 162 € (4150 Kč) a titanový 700W model za 255 € (6500 Kč). Jde však o ceny jen z jednoho eshopu, takže teoreticky nemusí být moc reprezentativní pro běžné ceny, až se distribuce rozšíří.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení

Před časem se objevily informace, že by nové grafiky GeForce od Nvidie (herní GPU Ampere) mohly mít vyšší TDP, než se čekalo, dosahující 300–350 W. Možná to nebude jediné vybočení z normálu, protože se objevily také zvěsti, že tyto karty přinesou také úplně nový nestandardní napájecí konektor kvůli dodání vyšších proudů ze zdroje. Toto by i mohlo dosvědčovat, že nová generace GeForce opravdu bude žravější. Celý článok „Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu

Před čtvrtrokem vydal velepopulární výrobce skříní Fractal Design novou generaci Define 7, s níž kromě základního modelu vyšel také zvětšený model XL. Teď do ní naopak přibude něco pro ty, kdo chtějí menší rozměry: skříň Define 7 Compact. Nejde o „SFF“ skříň typu Mini-ITX, ale o plnotučný ATX na výkonné komponenty. Ovšem prostorově řešený tak, aby vnější rozměry a objem byly výrazně menší. Celý článok „Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL

Do světa skříní míří nyní čerstvá novinka. Firma Fractal – dříve Fractal Design – totiž uvádí nové verze své velmi populární řady: Fractal Define 7 a také větší Define 7 XL pro náročnější potřeby. Tyto skříně se kromě designu, odhlučnění a snadné montáže zaměřují i na co největší univerzálnost. Například i v tom, že stále umožňuje nainstalovat optickou mechaniku nebo velké množství 3,5″ disků, ovšem tyto věci jsou zcela volitelné. Celý článok „Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *