Sandy Bridge má 9 let, přesto pro něj vychází úplně nová deska

Biostar vydává úplně novou desku pro devět let starou platformu LGA 1155

Mezi základními deskami se teď objevila zajímavá kuriozita od Biostaru. Tato firma přišla s úplně novou základní deskou pro procesory Sandy Bridge a Ivy Bridge, tedy se socketem LGA 1155. Nyní je to přitom už devět let od uvedení této platformy. Nové desky pro procesory této generace ale už pár let nejde sehnat, takže pro opravy PC nebo využití šuplíkových procesorů se tato novinka může hodit.

Deska, o které se tu bavíme, se jmenuje Biostar H61MHV2. Má jít o evoluci starší desky IH61MF-Q5, ale PCB je zřejmě nové. Deska je založená na základním lowendovém čipsetu H61 z roku 2011 (vyráběl se tehdy ještě na 65nm procesu). To má bohužel má dvě značné nevýhody: deska má jenom dva sloty DIMM pro paměti DDR3 a konektivita je zastaralá. Čtyři porty SATA pro připojení úložišť podporují pouze SATA II s přenosovou rychlostí 3,0 Gb/s, ale co je horší, vůbec nejsou porty USB 3.0, jen čtyři USB 2.0 (a další čtveřici pomocí vývodů).

Formát desky je mATX, ale ve skutečnosti je bližší přerostlému Mini-ITX, rozměr je 17 cm na šířku a 19,1 cm na výšku, takže byste ji možná dostali do některých Mini-ITX skříní počítajících s tlustou grafickou kartou. Osazené jsou dva sloty: PCI Express 3.0 ×16 (pokud máte procesor Ivy Bridge/Core 3. generace – se Sandy Bridge bude fungovat jenom na PCIe 2.0) pro grafiku a jeden slot PCI Express 2.0 ×1. Ten je rozumně posazený jako první, takže nebude blokován grafikou. Do tohoto slotu můžete osadit řadič přidávající chybějící USB 3.0.

Biostar H61MHV2

Deska má neobvyklé rozmístění komponent. Sloty pro paměti jsou nahoře osazené horizontálně, což je asi lepší pro airflow ve skříni. Je možné, že Biostar zde používá schválně podobné umístění, jaké mají OEM počítače, protože tato deska by často mohla sloužit jako náhrada pro taková PC, kde deska odešla, ale například Core i5-2400 (v OEM počítačích asi často úspornější i5-2400S) uvnitř by stále bylo pro leccos použitelné. Čipová sada je napravo od socketu, ale ta typicky asi ani moc airflow potřebovat nebude.

Biostar uvádí, že H61MHV2 dostala moderní výbavu, což ale vzhledem k absenci přídavného řadiče USB 3.0 to je dost v uvozovkách. Ethernet je gigabitový (Realtek RTL8111H), zvukovka je levný/starý Realtek ALC662. Je však pravda, že mezi obrazovými výstupy už je mimo analogového D-Sub/VGA konečně HDMI, které je u dnešních levných monitorů nejčastější. Starší lowendové desky pro Sandy Bridge mívaly hlavně DVI.

Řešení hlavně pro úspornější procesory, VRM vypadá slabě

Tato deska se u nás zatím nezačala prodávat, ale mohla by stát poměrně málo (možná i jen něco přes tisícovku korun nebo dejme tomu 40–45 eur), takže by se celkem mohla hodit, pokud máte přístup k nějakému atraktivnějšímu procesoru Sandy Bridge nebo Ivy Bridge a modulům DDR3, které tak budete moci zužitkovat. Jen asi pozor na TDP a chlazení. Pokud se totiž podíváte na napájecí kaskádu, tak ta nejen že nemá pasivní chladiče, ale navíc ještě je složená z velmi málo fází. Vypadá to snad jen na dvě pro CPU jádra, i když nevíme, jaké přesně MOSFETy to jsou. Pro pořádek je třeba říct, že Biostar v podporovaných CPU uvádí i nejvýkonnější Core i7-3770K, Core i7-2600K a i7-2700K, takže nějak je asi provozovat lze.

Hubená kaskáda znamená, že minimálně s top 95W procesory se bude hodně hřát. Rozhodně byste s ní měli tedy použít radiální boxovaný chladič top flow typu (s čím větším pasivem, tím líp, Intel je v minulosti bohužel dost zmenšoval), protože tyto chladiče kaskádu okolo socketu dobře ochlazují. Uchladit napájecí kaskádu 95W procesoru něčím jiným není na takovýchto deskách pod plnou zátěží vůbec snadné, jak jsem se mohl osobně přesvědčit: v tomto blogu si můžete přečíst, jak jsem se lehce komediálně snažil vyřešit chlazení Core i7-2600K v jiné lowendové desce (MSI-H61M-P31/W8). Radiální box není pod plnou zátěží nic extra tichého, ale alespoň se můžete celkem spolehnout, že VRM dostatečně ofukuje.

U onoho počítače jsem jinak v roce 2017 přesně řešil problém, že bylo k dispozici kvalitní CPU a dala se snadno koupit paměť, ale z trhu zrovna v té době úplně vymizely poslední desky platformy LGA 1155. Pokud se tento Biostar teď bude prodávat za slušnou cenu a zůstane delší dobu dostupný, bude to pozitivní, protože lidé v této pozici budou mít možnost koupit novou desku a neriskovat s dnes už velmi starými bazarovými kusy. Každopádně je ale pozoruhodné, že je tato platforma pořád tak životaschopná, že je pro ni po devíti letech vydána nová základní deska.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov. Celý článok „50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové Mini-ITX desky Biostar se staršími mobilními procesory AMD

Vypadá to, že Biostar rád oživuje staré procesory. Vydává teď desky s integrovanými APU z doby před architekturou Zen: a sice s APU Bristol Ridge, což jsou čtyřjádro s jádry Excavator z roku 2016. Bylo by samozřejmě zajímavější, kdyby takto byly k mání nové Ryzeny, ale díky staršímu APU mohou tyto desky být levné a pro ty, kdo chtějí mít v desktopu (formátu Mini-ITX) notebookový procesor, možná zajímavé. Celý článok „Nové Mini-ITX desky Biostar se staršími mobilními procesory AMD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *