NZXT H1: vertikální Mini-ITX skříň pro výkonné PC v 19 × 19 cm

NZXT H1: vertikální Mini-ITX Skříň, která pojme výkonnou grafickou kartu a procesor chlazený 140mm AIO vodníkem

Zajímavá skříň vychází teď i v oblasti kompaktních Mini-TX počítačů. Firma NZXT uvádí model nazvaný jednoduše NZXT H1, jenž přináší poměrně netypické řešení. Všechny komponenty jsou v tomto šasi vertikálně, takže PC stojí vzpřímeně jako sloupek zabírající malý půdorys. Přitom se ale dovnitř vejde docela dlouhá výkonná grafická karta, takže se tato skříň vyloženě nabízí pro kompaktní herní počítač.

Koncepce skříně NZXT H1 trošku připomíná například konstrukci pasivní věže (respektive komínu) Monsterlabo First. Je postavená tak, že výstupy základní desky i grafické karty, která je k ní zapojená (v riseru, jenž je v balení), míří dolu. Tam má skříň ponechaný prázdný prostor jednak pro sání vzduchu, ale zejména pro vedení různých kabelů z portů na záslepce a zadním (zde spodním) panelu. Rozměry jsou 38,77 cm na výšku, a 18,76 × 18,7 cm co do šířky a hloubky, objem je 13,6 litru. Na stole či zemi tedy zabere dost málo místa, jen musíte dávat pozor, aby vám ji třeba neporazilo/neshodilo potomstvo či po stole šmejdící domácí zvířata.

Od Monsterlabo se ale skříň NZXT H1 jinak dost liší. A to nejen tím, že není pasivní. Proudění vzduchu je řešené o dost jinak. Chladný vzduch vstupuje do věže po stranách, kde jsou bočnice perforované. Pod jednou z nich je pozice pro grafickou kartu tak, aby ventilátory nereferenčního chladiče dostávaly přes perforaci chladný vzduch zvenčí. Za protější zadní bočnicí je pak místo pro chladič CPU. To by teoreticky mohl být topflow vzduchový chladič, jenž by fungoval podobně, ale NZXT má na schématech nakreslený AIO vodník se 140mm radiátorem, který by měla být přímo v ceně skříně, pokud tomu dobře rozumím.

Komponenty a konstrukce skříně

Radiátor AIO chladiče má podle schémat také nasávat vzduch dovnitř. Ohřátý vzduch odchází ze skříně částečně spodkem, ale zejména z jednoho ze zbývajících dvou boků mezi dvěma nasávacími bočnicemi, jejž lze tedy asi považovat za zadní stranu. Čtvrtý bok – či asi lépe řečeno čelo – je z temperovaného skla a lze jím vidět komponenty uvnitř. Konektory a tlačítka jsou vyvedené na horní stranu. Skříň mimochodem poskytuje USB typu C, což je chvályhodné (USB 3.0 typu A by ale mohla být dvě).

Předpokládaný airflow ve skříni NZXT H1

Součástí dodávky je kromě chladiče také 650W zdroj typu SFX-L s účinností 80+ Gold (plně modulární NZXT S650). Ten je uložen nahoře nad deskou a v tomto prostoru jsou i šachtičky pro disky. Nainstalovat lze dvě 2,5″ zařízení, další úložiště již musí být M.2 moduly v desce. Pozice pro optickou mechaniku ani typu slim není. Grafická karta jinak může mít 2,5slotovou tloušťku a délku až 305 mm. To ovšem platí jen pro karty s výškou či chcete-li šířkou do 128 mm. Pokud se dostanete přes (vůbec maximální možná výška je 145 mm), tak by delší karta na konci kolidovala a grafika pak nesmí být delší než 265 mm.

Čelní pohled. Riser viditelný ve skříni ukazuje pozici slotu PCIe ×16 po instalaci desky. Kabely vyvádějí konektor až k zadní stěně skříně, takže iluminovaný hřbet grafické karty bude vidět zepředu

NZXT bude stát 350 dolarů (385 €/9800 Kč), což je hodně na skříň, ovšem je třeba pamatovat na to, že je již osazen zdroj a že je v ceně AIO vodník. K mání je matné černé nebo matné bílé provedení.

Určení je jak už bylo nadhozeno pro SFF herní počítače. Samotná firma NZXT bude prodávat herní PC založené na této skříni, jmenuje se NZXT BLD H1, v kterém je Intel Core i9-9900K v desce Asus ROG Strix Z390-I a grafická karta Nvidia GeForce RTX 2070 Super Founders Edition (a dále pak 16 GB paměti DDR4-3200 od Team Group a Intel SSD 660P 1TB). Cena tohoto kompletu je 1999 $.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychádza Mini-ITX skrinka darkFlash DLH 21. Náhrada za NZXT H1

Malé počítačové skrinky so silno vertikálnou orientáciou spopularizovala najmä Z1 od NZXT, ktorú však výrobca z bezpečnostných dôvodov stiahol z predaja. Ešte dávno predtým na tomto koncepte začal stavať aj SilverStone. Teraz sa v týchto vodách sympatie na svoju stranu snaží získať pomerne neznáma firma darkFlash. Ich vysoká skrinka s malou stopou nesie označenie DLH 21. Celý článok „Vychádza Mini-ITX skrinka darkFlash DLH 21. Náhrada za NZXT H1“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly mATX a ITX desky ASRock platformy AMD A520, vydání brzo

Na začátku léta vyšla konečně po dlouhých průtazích platforma AMD B550 pro Ryzeny 3000 (a 4000…). Bohužel jsou ale tyto desky o dost dražší než starší B450. To by ale zdá se mohl vyřešit čipset A520. Tyto desky zdá se brzo vyjdou a přinesou levnou alternativu B450 přichystanou na nová CPU. Teď už máme fotky prvních dvou mATX a Mini-ITX desek ASRocku a vypadá to, že by platforma A520 mohla být hodně slušná. Celý článok „Unikly mATX a ITX desky ASRock platformy AMD A520, vydání brzo“ »

 •  
 •  
 •  

Nové Mini-ITX desky Biostar se staršími mobilními procesory AMD

Vypadá to, že Biostar rád oživuje staré procesory. Vydává teď desky s integrovanými APU z doby před architekturou Zen: a sice s APU Bristol Ridge, což jsou čtyřjádro s jádry Excavator z roku 2016. Bylo by samozřejmě zajímavější, kdyby takto byly k mání nové Ryzeny, ale díky staršímu APU mohou tyto desky být levné a pro ty, kdo chtějí mít v desktopu (formátu Mini-ITX) notebookový procesor, možná zajímavé. Celý článok „Nové Mini-ITX desky Biostar se staršími mobilními procesory AMD“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Délka grafické karty 205 milimetrů je krapet málo. Jistě bylo myšleno 305 milimetrů, jak je uvedeno na webu výrobce. A to pouze, pokud má karta výšku do 128 milimetrů. U vyšších karet (128-145 mm) je maximální podporovaná délka pouze 265 milimetrů.

  GPU Clearance:
  Dimension – 305mm x 128mm; 265mm x 145mm
  Thickness – Up to 2.5 Slots

 2. Před pár dny na mě zamávala „posh recenze“ na Hardware Canucks a a) Dává tady někomu smysl prosklená bočnice? b) Komu dává smysl taková konstrukce bez využití komínového efektu? Alespoň že těžiště nemá posunuté extrémně nahoru…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *