Procesory Intel Comet Lake pro desktop možná vyjdou už za měsíc

10. generace Intel Core pro desktop: parametry a možná už hodně blízké vydání

Vydání nové generace procesorů Intel pro mainstreamový desktop – totiž čipů Comet Lake-S na nové platformě LGA 1200 – je možná blíž, než se zdálo. Podle dřívějších informací byly tyto procesory opožděné a měly vyjít spíše až v květnu/máji, ale vypadá to, že by mohly být venku možná už příští měsíc. Máme již jejich specifikace a dokonce se předběžně objevily i v českých a slovenských eshopech, což by mluvilo pro brzké vydání.

Minulý týden publikoval španělský web Informática Cero slajd se specifikacemi procesorů řady KF a F, tedy modelů s deaktivovanými grafikami, a předtím přinesl na slajdech ze stejné prezentace také parametry. Comet Lake-S bude tvořit zřejmě od začátku kompletní nabídka od Core i3 (čtyřjádra s HT), Core i5 (šestijádra s HT), Core i7 (osmijádra s HT) a Core i9 (desetijádra s HT), které můžete vidět na slajdech. Ale současně vyjdou zřejmě i lowendová Pentia a Celerony, které ale nebudou příliš změněná (pořád dvě jádra, u Pentií s HT). TDP zamčených procesorů zůstane 65 W, ale odemčené verze mají nově TDP vyšší: 125 W. Jako dřív asi bude platit, že TDP je míněno pro základní frekvence a turbo boost ho může překračovat.

Uniklé parametry můžete vidět níže v tabulkách na slajdech. Nově uniklé modely F bez grafiky („GT0“) jsou na tom třetím, nicméně jsou příjemně nekomplikované. Tyto procesory kopírují konfigurace stejnojmenných modelů bez písmenka F a s GPU, takže orientace v nich bude snadná.

Turbo Boost Max 3.0 a Thermal Velocity Boost v desktopu

Nejvyššími 125W odemčenými modely bude Core i9-10900K (nebo i9-10900KF bez GPU), která mají deset jader a 20MB L3 cache se základní frekvencí 3,7 GHz. Procesor má maximální jednovláknový boost 5,3 GHz a maximální boost pro všechna jádra 4,9 GHz, ale s turbem to bude složitější než v 9. generaci. Trošku podobně jako u AMD bude skutečný boost záviset na kvalitě jader a na teplotě. Procesory Core i9 používají Thermal Velocity Boost, což znamená, že po překročení určité zatím neznámé úrovně teploty bude maximum o 100 MHz nižší (5,2 GHz pro jedno vlákno, 4,8 GHz pro všechna).

Navíc je ale použitá i technologie Turbo Boost Max 3.0, kterou měly doteď jen procesory pro platformu X299. Jde o použití preferovaných jader při boostu. Avizovaných 5,2 GHz zvládnou jen vybraná jádra, ne všechna. Klasický nepodmíněný boost pro jedno vlákno je tedy jenom 5,1 GHz a oněch 5,2–5,3 GHz už bude záviset na okolnostech. Toto se u Ryzenů kritizovalo, ale je to holt způsob, jak dostat z fyzikálních limitů křemíku maximum výkonu, takže je logické, že tyto techniky Intel také použil. Obě již ostatně byly předtím vyzkoušené v jiných produktech (Thermal Velocity Boost měla notebooková CPU nebo i9-9900).

Toto platí to i pro 65W model Core i9-10900, jenž bude mít základní takt 2,8 GHz a standardní all-coe boost 4,5 GHz a jednovláknové turbo 5,0 GHz. Ovšem na preferovaných jádrech zvládne 5,1 GHz v ST a s Thermal Velocity Boostem ještě 5,2 GHz (a 4,6 GHz na všech jádrech). I od tohoto procesoru bude dostupná verze F bez grafiky.

Procesor Comet Lake v socketu LGA 1200 (Zdroj: XFastest HK)

Turbo Boost Max 3.0 budou používat i osmijádra Core i7, ale u těch již nebude teplotně-závislé turbo. Core i7-10700K (i KF) má mít základní frekvenci 3,8 GHz, all-core boost 4,7 GHz a jednovláknové turbo 5,0 GHz, ovšem na preferovaných jádrech 5,1 GHz. Zamčený 65W model Core i7-10700 (opět bude i varianta F) má takty 2,8 GHz v základu, 4,6 GHz v all-core boostu a 4,7 GHz v maximálním boostu, což na preferovaných jádrech povyleze na 4,8 GHz.

U nižších modelů šestijader a čtyřjader už tyto speciality u turba nebudou, procesory již budou mít jen klasickou jednu frekvenci maximálního jednojádrového boostu (a nižší limit turba pro všechna jádra aktivní). Změna proti Coffee Lake bude v nové generaci hlavně v tom, že jak i5, tak i3 dostanou aktivní HT, což jim o dost zlepší vícevláknový výkon. Tyto procesory také oficiálně budou podporovat jen DDR4-2666, zatímco Core i7 a i9 už mají při dvou modulech oficiálně i podporu pro DDR4-2933. Ovšem neoficiálně s profilem XMP to pochopitelně půjde i mnohem výš.

Uniklé specifikace pro desktopové procesor Coemt Lake (Intel Core 10. generace), které publikoval web Informática Cero

Vydání by místo v druhém kvartále mohlo být už v březnu/marci

Další parametry můžete vyčíst z tabulek, teď již k oné otázce, kdy se tyto procesory budou dát koupit. Na začátku roku kolovaly informace, že se procesory zřejmě zpozdí – podle některých zdrojů to mělo být kvůli problémům se spotřebou. Už tehdy ale přicházely singály od výrobců základních desek, že platforma LGA 1200 samotná je připravená a desky by uvedeny být mohly, čili že zdržení bylo čistě kvůli CPU.

Když unikly nejnovější specifikace pro procesory řady F a KF bez grafiky, napsal k tomu web VideoCardz, že vydání této 10. generace Intel Core pro desktop je očekáváno příští měsíc, tedy v březnu (marci). Bylo to bez dalšího komentáře a španělský web, který slajdy vypustil, to nezmiňuje. Ovšem VideCardz má své vlastní dobré zdroje a je tedy slušná šance, že by mohl mít pravdu. V takovém případě by platforma LGA 1200 byla doslova za rohem a stálo by asi za na ni to při nákupech PC počkat. Kromě toho, že i levnější procesory budou konečně podporovat HT, je tu taky možnost budoucího upgradu desek Z490 na čipy Rocket Lake, které příští rok přinesou novou architekturu. Budou sice stále 14nm, ale GPU i CPU jádra mají být přeportovaná z nových 10nm procesorů Tiger Lake.

Takto ukazoval procesory Comet Lake slovenský eshop. V nabídce jsou i Celerony a Pentia, jejichž specifikace neunikly ve slajech výše

Pro to, že by VideoCardz mohl mít pravdu, svědčí jedna věc. Několik těchto procesorů se totiž poté objevilo v cenících shodou okolností našich obchodů (zřejmě šlo o netěsnost distributora, který je zásobuje). Ceny, které se u procesorů touto cestou objevily, sice nemusí být finální, ale toto může být doklad, že uvedení je opravdu blízko a ony starší zprávy o dubnu či květnu (apríli/máji) už neplatí. Pravda, teoreticky by do toho mohly ještě vstoupit komplikace způsobené v asijkém výrobním a distribučním zázemí epidemií koronaviru, takže tady ještě asi zůstává nejistota.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Comet Lake-H pro notebooky je tu. Až 5,3GHz a složitý boost

Tento měsíc Intel uvádí nové procesory Comet Lake-S pro desktop (platforma LGA 1200) s až 10 jádry, ale také jejich 45W BGA verzi pro výkonné herní notebooky. Tyto čipy s označením Comet Lake-H společnost vydala nyní, takže se můžeme podívat na jejich parametry. Tyto novinky přináší bezprecedentní turbo boost až 5,3 GHz, ovšem je to s nimi, stejně jako se spotřebou těchto procesorů, docela komplikované. Celý článok „Intel Comet Lake-H pro notebooky je tu. Až 5,3GHz a složitý boost“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Comet Lake pro desktop/LGA 1200 vyjdou 30. dubna

Kdy Intel uvede novou (10.) generaci desktopových procesorů Core s označením Comet Lake-S, nebylo dlouho jasné. Původně se očekávalo, že hned z kraje roku, poté se mluvilo o termínech v rozmezí března až května. Nyní už asi máme přesný termín uvedení. Odhalení procesorů a současně desek se socketem LGA 1200 pro ně se odehraje poslední den dubna (apríla). Ovšem fyzicky v obchodech budou až asi za dva týdny poté. Celý článok „Procesory Intel Comet Lake pro desktop/LGA 1200 vyjdou 30. dubna“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Comet Lake-S bude bez PCIe 4.0, Intel ho bude mít až v roce 2021

Letos Intel uvede nové desktopové procesory Comet Lake-S a socket LGA 1200 s novými deskami. Zatímco na platformě AMD X570 je od loňska možné mít PCI Express 4.0, jenž má nyní využití zejména pro rychlá SSD, na platformě Intelu to zřejmě bude komplikovanější. Nové desky, které letos vyjdou, by v některých případech údajně už mohly být připravené na PCI Express 4.0, ale s letošními procesory Comet Lake fungovat nebude. Celý článok „Comet Lake-S bude bez PCIe 4.0, Intel ho bude mít až v roce 2021“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Natvrdo ne. V některých uniklých dokumentech jsou náznaky, že čipsety B460 a H410 by mohly používat přezančený křemík B360/H310 a nepodporovat upgrade na Rocket Lake. Ale H470/Z490 by měly být nové čipsety, které mají Rocket Lake podporovat.

   K tomuhle je ale ještě hodně málo infomrací a člověk si musí spojovat dohromady různé útržky z různých zdrojů, takže zatím je ta informace spíš něco pro předběžnou opatrnost, ne něco, na co by se dalo spolehnout.
   Intel oficiálně k těmhle procesorům a platformě LGA 1200 zatím neřekl nic, všechno, o čem se tu bavíme, je jenom z prosáklých informací a slajdů.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *