Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC s i7-2600K

Úvod a představení toho, s čím jsem stavěl

Upgrade počítače je někdy víc práce než stavět nový, zvlášť třeba u repasované OEM sestavy. Dostal jsem úkol v takovém trošku bizarním PC udělat tiché chlazení pro kultovní Core i7-2600K. Ztišit „frankensteinovskou“ sestavu bylo na delší povídání, v němž figuruje Noctua NH-L12S a hodně pokusu/omylu, takže jsem o tom napsal tento blog. Některé ze zkušeností by se vám možná mohly při stavbách a údržbách počítačů hodit.

Začalo to jednoduše: máme černý micro-ATX tower, který začal být nepříjemně hlučný, ale jinak by nebyly důvody ho měnit, je tedy jenom třeba mu vyměnit, opravit či předělat chlazení a možná i něco dalšího. Řekli jsme si, že by to mohlo zajímat víc lidí a rakouský výrobce procesorových chladičů a známých charakteristicky hnědo-béžových ventilátorů Noctua nám laskavě poskytl komponenty pro tento úkol (za což tímto děkujeme!), takže jsme o tomto chlazení (nebo možná spíš tišení) udělali následující článek.

Popisujeme v něm, jak se onen zmíněný chladič Noctua NH-L12S (a také nějaký ten ventilátor stejné značky) instaloval do takového obyčejného, každodenního, ale zároveň docela potíže dělajícího stroje. Není to ovšem klasický test, protože při stavbě nebylo k dispozici měřící vybavení a podmínky (a ani moc jiných chladičů pro srovnání). Jde tedy spíš o popis zkušeností s takovou přestavbou, řekněme blog.

Představení: Noctua NH-L12S

Na toto laborování nám Noctua poskytla chladič NH-L12S, což je top-flow chladič pro procesory s mainstreamovými sockety (Intel LGA 775/115x, AMD AM2 až FM2+, ale už i AM4), ovšem kompatibilní je i s LGA 2011/2066. Má poniklovaný pasiv vynesený nad základnu pomocí čtyř zahnutých heatpipe, na nějž se osazuje 120mm ventilátor, který může být jak pod pasivem, tak nad ním (což je zajímavé pro různé úpravy dle podmínek ve skříni). Z výroby je osazený nízký 15mm ventilátor NF-A12x15, který používá nový materiál Sterrox a měl by být velmi příjemně tichý a prostý zvuků ložisek (a motoru) při nízkých otáčkách. Což tvrdí zkušenější kolega Ľubo a já to nemůžu moc porovnat, ale motor, cvakání/vrčení jsem opravdu nepostřehl.

Rozměry chladiče jsou 128 × 146 mm a s ventilátorem osazeným pod pasiv se dokonce vejde do profilu jen 70 mm pro použití v low-profile skříních (což my nepotřebujeme). S ventilátorem nad pak je vysoký 85 mm a pod pasivem má 50 mm světlé výšky. Podle specifikací je určen pro 95W CPU jako je Core i7-2600K, ale je docela statný (jen pasiv váží 390 gramů) a pravděpodobně by zvládl i o něco víc. Tady se můžete podívat na několik fotografií pořízených při rozbalování.

Noctua NH-L12S
Noctua NH-L12S
Noctua NH-L12S
Noctua NH-L12S

V krabici je docela bohaté příslušenství, od šroubováku pro montáž po zcela samostatné a nesdílené sady montážních systémů zvlášť pro sockety Intel a AMD (pokud byste tedy náhodou někde (Aukro, bazar?) našli jen samotný chladič bez osazení, mohli byste pro něj komponenty pro druhou platformu teoreticky použít, nebo možná třeba dát sadu pro AMD někomu, kdo potřebuje ke staršímu chladiči adaptér SecuFirm2 pro socket AM4). V balení je tuba pasty Noctua NT-H1, LNA adaptér pro ztišení (přesný typ NA-RCA7; jde o rezistor, který zapojíte před ventilátor jako prodlužku kabelu, čímž se sníží napětí a tím i otáčky – funguje to i v kombinaci s PWM regulací) a také nálepka na skříň.

Noctua NH-L12S: příslušenství po vybalení. Dole je montážní sada pro Intel, nahoře vy pytlíčku pro AMD (včetně AM4), která je samostatná, umožňuje obě orientace montáže díky dvěma sadám plechů a používá výchozí backplate u desek, není tedy třeba ho nahrazovat
Noctua NH-L12S

Provedení všeho je hezky kvalitní, jde holt o chladiče vyšší a dražší třídy. Na fotce si možná všimnete, že krajní žebra jsou na koncích trošku ohnutá, nicméně to se podařilo udělat přímo mně při vybalování (pardón, a stejně tak omluvte prosím i mojí fotografskou úroveň). Takto tenký hliník se ohne jako nic, takže musíte dávat hodně velký pozor, kam na pasivu sáhnete. Na chladič se docela dobře kouká, pokud máte rádi klasický nepřikrášlený vzhled komponent, pasivů bez rozeklaných plastikových krytů, světýlek a „gaming“ ozdob.

Představení: Ventilátor NF-A9 PWM

Skříň našeho počítače měla na výduchu vzadu 92mm ventilátor s patřičnou pozicí (ventilátor s třípinem byl ztišený posazením na 5V větev, protože deska třípinové větráky neumí regulovat). Takže jsme k chladiči dostali ještě ventilátor NF-A9 PWM, regulovatelný 92mm ventilátor Noctua s 25mm tloušťkou a ložisky SSO2. Také u toho při rozbalování až zbytečně pěkné krabice najdete hodně kousků příslušenství: opět LNA adaptér NA-RC7 (sníží se s ním maximální otáčky z 2000 na 1550 RPM), ale i 30cm prodlužovací kabel a Y adaptér (rozdvojku), pokud by vám chyběly konektory a chtěli jste regulovat víc ventilátorů z jednoho. V balení jsou také gumové trny místo šroubků pro utlumení vibrací. Na to mají ventilátory Noctua také v rozích gumové antivibrační silentbloky.

Ventilátor NF-A9 PWM: toto najdete po otevření kartónové krabice (které má dokonce speciální dvířka na suchý zip pro nahlédnutí)
Ventilátor NF-A9 PWM: celé příslušenství

Mimochodem, tyto i další (včetně toho na chladiči) ventilátory Noctua mají jednu zajímavou specialitu, která se mi osobně jako nápad líbí a rád bych ji viděl univerzálně. Při nastavení PWM signálu na 0 % se mají podle výrobce úplně zastavit. Toto by mělo umožnit realizaci polopasivního chlazení, i když vaše deska explicitně takovou funkci nemá. Mělo by stačit, aby byla schopná vysílat 0 % PWM. Zrovna v našem případě to ovšem asi nevyužijeme.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. 1. Nemyslím si, že by kabely nově instalovaného zdroje měly nežádoucí dopad na teploty komponent. Naopak, myslím si, že by měly žádoucí dopad, na rozptyl hluku.
    2. Snad existují rámečky pro uchycení 2.5 disku do 3.5 pozice.
    3. Příliš nechápu, jak je racionálnější do frankensteiního pc kupovat vymazlený Noctua cpu chladič namísto výkonnějšího boxu (třeba i úpravy 2011) doplněného jen o tišší ventilátor – tedy s ohledem na problémy s VRM a kolizemi přeji, dobře vám tak! XD Jako vážně pobavíte, takhle pitoreskní genezi jsem dlouho neviděl.

  2. Nabídnu představu uceleného řešení (a především bych nepřestál jednokanálové zapojení paměti).
    1. Zdroj vyměnit, v rámci možností zkrocené kabeláže vyplňující prostor se nebát.
    2. Doplnit rámeček 2.5 do 3.5 pozice do koše na disky, podložení je vyhovující, ale do dna skříně bych vyvrtal otvory a koš připásal dvěma pruhy letecké gumy – „uložení na volno“ je nepřípustné.
    3. Použít box chladič (Cu jádro), vyměnit ventilátor za tichý.
    4. Pasivní chladiče na VRM.
    5. Do průduchu v bočnici a zadní části skříně dát ventilátory nasávající vzduch zvenčí, před ně prachové filtry – přetlak v CPU/VRM části, o výdech se stará zdroj.

    Výsledek? a) Náklady +/- stejné jako bych nesmyslně koumal nad nepatřičným Noctua chladičem cpu. b) Jistota bezpečného bezúdržbového provozu.

    1. Jojo, přes ty gumy je to určitě dobrý nápad, ale to vyžaduje to na to vrtání myslet v momentě, kdy je ten počítač demontovaný, (ty železné piliny nic moc…) úplně nejlíp asi i když se z velké části demontují i části skříně a vrtá se jenom do toho jednoho dílu. No a z toho důvodu to mám takhle prasácky už snad pět let i v hlavním počítači, protože až na tu kostru se mi to rozebírat nechtělo.

      Pasivy jsem původně vyrábět chtěl, ale u těch podložek jsem se bál upadnutí. U toho sekuňdáku mě zase odrazuje takový ten blbý pocit, že je to dost nevratná úprava (i když jsem to kdysi použil k nalepení chladiče na TNT2 (M64…), z kterého působením tepla na podložku upadl chladič, když se na něm ventilátor trošku zadřel – ta karta ještě neměla pushpiny ani díry v PCB pro ně…).

  3. pasívy na VRM namiesto thermalpadu prilepiť sekundovým lepidlom, mne sa osvedčilo Loctite 4204, drží to festovne. prípadne nájsť podobné s nejakým lepším súčiniteľom tepelného prenosu…

    1. Šlo by to dětsky snadno i rozebiratelně. Jednou má chladič upevněný šrouby, na které by se dala triviálně navinout očka spony vyrobené z drátu.
      Namísto pořádného bastlení, se ale spíše dočkáme nějaké nesmyslné výmluvy ega mastěného Noctuou. Jsem schválně zvědavý, jestli se pletu a jde o sebeironizující počin, nebo projev nedostatku sebereflexe. Protože „řešení“ uložení disků je jak ze scénáře k epizodě večerníčku A je to!

      1. Myslíte jako že by ten drát měl oporu postupně ve dvou šroubech v linii a pak díky tomu měl přítlak na ty pasivy na VRM? To se přiznám, že mě nenapadlo, ale teda musím říct, že by to mohlo fungovat, i když by to musel být asi tlustší ocelový, aby držel ten přítlak, což není pro mě tak snadné vytvarovat (zatímco ty pasivy bych si krásně uřizl třeba ze starého boxu na socket 754/939/am2).

        Nebo myslíte to prostě přidrátovat měkkým drátem okolo, tj. druhý konec půjde přes okraj PCB na druhou stranu a chytí se to tam?

        1. Měl jsem na mysli první variantu. Drát tažený přibližně do tvaru C s oky pro šrouby na koncích, řešení tvaru se nabízí i vícero. Svařovací drát sice nebývá nejpoddajnější, ale byl by pružný, pevný a nic by nestál (jeden kus vám každý svářeč pustí).
          A to prasácké uložení disků – že se nestydíte! „Cool“ eufemismy jako „ghettomod“ si nepomůžete, je to šlendriánský, otřesný přístup k věci!

            1. Mě to za box už přemrštěný přijde. On IIRC není zrovna dobrej, pokud si vzpomínám. Připlácet (celkem dost!) za chladiče typu Noctua už má IMHO větší smysl, než dát peníze, za které se dá sehnat slušná heatpipová věž, do tohohle designu. Chladiče typu box mají smysl, když jsou zadarmo, ale když už se do něčeho dávají peníze, tak by to mělo být trošku kvalitnější. Tak je tam ten problém, že s 3rd party chladičem můžete kalkulovat s tím, že ho třeba použijete i dalším (případně 3.) počítači potom, protože tam bude možnost osadit i na AMD, kdežto tady by ta možnost nebyla. Pravda, Intel je majoritní platforma, takže by se pro něj asi práce našla (snáz, než kdyby to obráceně bylo uchycení pro AMD), ale pořád je to omezení.

              1. „Dojem“ samozřejmě kazí výchozí ventilátor (principielně jeho design) který při této výšce ztrácí efektivitu. Což je k zamyšlení i u použitého NH-L12S a problémy s chlazením VRM – Noctua ventilátory, nejen rámečkem, ale i detaily designu soustředí proud vzduchu, narozdíl od výchozího Intel ventilátoru, který bude vzduch foukat mnohem více do konusu.

              2. Á propós dodám, konkurenční pasivy sice nabízejí tepelné trubice, BXTS15A má ovšem výparníkovou komoru, která dík značné kontaktní ploše může s dobrým ventilátorem posloužit na výbornou – design pasivní části tohoto modelu bych nepodceňoval.
                PS: Omlouvám se za chybky.

                1. Já mám pocit, že jsem někde viděl test, ale už nevím, kde.
                  Jinak o tom, že je tam vapor chamber jsem nevěděl (teda asi něco jako ve Wraith Spire u AMD, počítám, kde to určitě má pozitivní vliv).

                  1. Nebýt s LGA 115x značně nekompatibilní systémem a rozměry upínání, doporučil bych s ohledem na cenu, dostupnost na bazarech a „frankesteinovského ducha“ právě výborný Wraith Spire.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *