Fractal Design vydal zdroje SFX-L so 120mm ventilátormi

Veľký ventilátor a gymnastické káble v zdroji SFX-L

Zdroje formátu SFX, respektíve na dĺžku natiahnuté SFX-L, sú v desktopových počítačoch pomerne okrajová záležitosť. A keď už, tak drvivá väčšina má iba 80 alebo v lepšom prípade 92mm ventilátory. Fractal Design sa v rámci novej série Ion zmestil so 120mm rotormi, ktoré priemerom zodpovedajú tým, čo sa bežne používajú vo väčších zdrojoch ATX. Účinnejšie chladenie však nie je jediné lákadlo.

Malé počítače kvôli konzervatívnemu masovému pohľadu zostávajú v tieni tradičného form factoru skriniek ATX. Z tohto dôvodu sú pochopiteľne slabé i predaje menších zdrojov SFX(-L). Fractal Design to s nimi ale i napriek nižšiemu záujmu nevzdáva a zlepšuje ich prevádzkové vlastnosti, čo je správna cesta, ako tento koncept dostať viac do priazne používateľov.

Asi nemá zmysel rozoberať všetky nedotiahnuté zdroje SFX, v ktorých vrčal a hučal malý 80-milimetrový ventilátor. Varianty s väčšími 92mm vrtuľami na tom sú už lepšie, ale pôdorys SFX-L je dostatočný, aby pri troche šikovnosti vstrebal i 120mm ventilátor. To už ukázal okrem Seasonicu (Focxus SGX) napríklad i SilverStone (SX500-LG). Fractal Design teda neprichádza v tomto smere s ničím prelomovým, ale tento nastupujúci trend podporuje a zdá sa, že 120mm ventilátory budú už samozrejmosťou lepších zdrojov SFX-L. Profil bude ale oproti štandardne hrubým 25mm viac či menej zúžený. V prípade Fractal Design Ion SFX má 15 mm.

Ventilátor sľubuje i polopasívny chod. V 650W variante sa ventilátor sa podľa recenzie magazínu PC Perspective roztáča po presiahnutí 300 W. Otáčky potom strmo stúpajú, ale ani pri 75% zaťažení (500 W) nemusí vyť 1500 otáčok vzhľadom na nízky profil ventilátora vyložene nepríjemných. Navyše chod fluidných ložísk by mal byť pomerne tichý.

So slušným ventilátorom (mimochodom s MTBF uvádzaným na 100 000 hodín) však FD všetky esá z rukávu nevyhádzal a dôraz je kladený aj na flexibilnejšiu kabeláž. Ta má byť vďaka väčšiemu počtu drobnejších laniek a mäkšej izolácii ohybnejšia, pritom na žiadne vlastnosti by to nemalo mať negatívny dopad.

Zdroje Fractal Design Ion SFX sú dostupné v dvoch výkonnostných variantoch – 500 a 650 W. Oba majú certifikáciu 80Plus Gold a elektrolytické kondenzátory sú komplet v zostave 105-stupňových japonských (v čele s vysokokapacitným Nichiconom na primárnej časti). Bližšie parametre k eklektickým veličinám nájdete v prehľadom datasheete.

Odporúčaná cena je stanovená na 95 eur (ION SFX 500G), respektíve 150 eur (ION SFX 650G). Dostupné v našich obchodoch by mali byť každým dňom.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel

Před nedávnem Fractal uvedl nové skříně Define, ale teď přidává pro nás možná zajímavější novinku: úplně novou Mini-ITX skříň Fractal Era ITX, přinášející čerstvý design a rozměry o dost menší, než jeho skříň Define Nano S. Přitom novinka normálně podporuje ATX zdroje, což mnoho kompaktnějších ITX skříní už opouští. A některé z barevných variant budou mít také pěkně vypadající dřevěný horní panel. Celý článok „Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL

Do světa skříní míří nyní čerstvá novinka. Firma Fractal – dříve Fractal Design – totiž uvádí nové verze své velmi populární řady: Fractal Define 7 a také větší Define 7 XL pro náročnější potřeby. Tyto skříně se kromě designu, odhlučnění a snadné montáže zaměřují i na co největší univerzálnost. Například i v tom, že stále umožňuje nainstalovat optickou mechaniku nebo velké množství 3,5″ disků, ovšem tyto věci jsou zcela volitelné. Celý článok „Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *