Fractal Design vydal zdroje SFX-L so 120mm ventilátormi

Veľký ventilátor a gymnastické káble v zdroji SFX-L

Zdroje formátu SFX, respektíve na dĺžku natiahnuté SFX-L, sú v desktopových počítačoch pomerne okrajová záležitosť. A keď už, tak drvivá väčšina má iba 80 alebo v lepšom prípade 92mm ventilátory. Fractal Design sa v rámci novej série Ion zmestil so 120mm rotormi, ktoré priemerom zodpovedajú tým, čo sa bežne používajú vo väčších zdrojoch ATX. Účinnejšie chladenie však nie je jediné lákadlo.

Malé počítače kvôli konzervatívnemu masovému pohľadu zostávajú v tieni tradičného form factoru skriniek ATX. Z tohto dôvodu sú pochopiteľne slabé i predaje menších zdrojov SFX(-L). Fractal Design to s nimi ale i napriek nižšiemu záujmu nevzdáva a zlepšuje ich prevádzkové vlastnosti, čo je správna cesta, ako tento koncept dostať viac do priazne používateľov.

Asi nemá zmysel rozoberať všetky nedotiahnuté zdroje SFX, v ktorých vrčal a hučal malý 80-milimetrový ventilátor. Varianty s väčšími 92mm vrtuľami na tom sú už lepšie, ale pôdorys SFX-L je dostatočný, aby pri troche šikovnosti vstrebal i 120mm ventilátor. To už ukázal okrem Seasonicu (Focxus SGX) napríklad i SilverStone (SX500-LG). Fractal Design teda neprichádza v tomto smere s ničím prelomovým, ale tento nastupujúci trend podporuje a zdá sa, že 120mm ventilátory budú už samozrejmosťou lepších zdrojov SFX-L. Profil bude ale oproti štandardne hrubým 25mm viac či menej zúžený. V prípade Fractal Design Ion SFX má 15 mm.

Ventilátor sľubuje i polopasívny chod. V 650W variante sa ventilátor sa podľa recenzie magazínu PC Perspective roztáča po presiahnutí 300 W. Otáčky potom strmo stúpajú, ale ani pri 75% zaťažení (500 W) nemusí vyť 1500 otáčok vzhľadom na nízky profil ventilátora vyložene nepríjemných. Navyše chod fluidných ložísk by mal byť pomerne tichý.

So slušným ventilátorom (mimochodom s MTBF uvádzaným na 100 000 hodín) však FD všetky esá z rukávu nevyhádzal a dôraz je kladený aj na flexibilnejšiu kabeláž. Ta má byť vďaka väčšiemu počtu drobnejších laniek a mäkšej izolácii ohybnejšia, pritom na žiadne vlastnosti by to nemalo mať negatívny dopad.

Zdroje Fractal Design Ion SFX sú dostupné v dvoch výkonnostných variantoch – 500 a 650 W. Oba majú certifikáciu 80Plus Gold a elektrolytické kondenzátory sú komplet v zostave 105-stupňových japonských (v čele s vysokokapacitným Nichiconom na primárnej časti). Bližšie parametre k eklektickým veličinám nájdete v prehľadom datasheete.

Odporúčaná cena je stanovená na 95 eur (ION SFX 500G), respektíve 150 eur (ION SFX 650G). Dostupné v našich obchodoch by mali byť každým dňom.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru. Celý článok „Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *