Fractal Design vydal zdroje SFX-L so 120mm ventilátormi

Veľký ventilátor a gymnastické káble v zdroji SFX-L

Zdroje formátu SFX, respektíve na dĺžku natiahnuté SFX-L, sú v desktopových počítačoch pomerne okrajová záležitosť. A keď už, tak drvivá väčšina má iba 80 alebo v lepšom prípade 92mm ventilátory. Fractal Design sa v rámci novej série Ion zmestil so 120mm rotormi, ktoré priemerom zodpovedajú tým, čo sa bežne používajú vo väčších zdrojoch ATX. Účinnejšie chladenie však nie je jediné lákadlo.

Malé počítače kvôli konzervatívnemu masovému pohľadu zostávajú v tieni tradičného form factoru skriniek ATX. Z tohto dôvodu sú pochopiteľne slabé i predaje menších zdrojov SFX(-L). Fractal Design to s nimi ale i napriek nižšiemu záujmu nevzdáva a zlepšuje ich prevádzkové vlastnosti, čo je správna cesta, ako tento koncept dostať viac do priazne používateľov.

Asi nemá zmysel rozoberať všetky nedotiahnuté zdroje SFX, v ktorých vrčal a hučal malý 80-milimetrový ventilátor. Varianty s väčšími 92mm vrtuľami na tom sú už lepšie, ale pôdorys SFX-L je dostatočný, aby pri troche šikovnosti vstrebal i 120mm ventilátor. To už ukázal okrem Seasonicu (Focxus SGX) napríklad i SilverStone (SX500-LG). Fractal Design teda neprichádza v tomto smere s ničím prelomovým, ale tento nastupujúci trend podporuje a zdá sa, že 120mm ventilátory budú už samozrejmosťou lepších zdrojov SFX-L. Profil bude ale oproti štandardne hrubým 25mm viac či menej zúžený. V prípade Fractal Design Ion SFX má 15 mm.

Ventilátor sľubuje i polopasívny chod. V 650W variante sa ventilátor sa podľa recenzie magazínu PC Perspective roztáča po presiahnutí 300 W. Otáčky potom strmo stúpajú, ale ani pri 75% zaťažení (500 W) nemusí vyť 1500 otáčok vzhľadom na nízky profil ventilátora vyložene nepríjemných. Navyše chod fluidných ložísk by mal byť pomerne tichý.

So slušným ventilátorom (mimochodom s MTBF uvádzaným na 100 000 hodín) však FD všetky esá z rukávu nevyhádzal a dôraz je kladený aj na flexibilnejšiu kabeláž. Ta má byť vďaka väčšiemu počtu drobnejších laniek a mäkšej izolácii ohybnejšia, pritom na žiadne vlastnosti by to nemalo mať negatívny dopad.

Zdroje Fractal Design Ion SFX sú dostupné v dvoch výkonnostných variantoch – 500 a 650 W. Oba majú certifikáciu 80Plus Gold a elektrolytické kondenzátory sú komplet v zostave 105-stupňových japonských (v čele s vysokokapacitným Nichiconom na primárnej časti). Bližšie parametre k eklektickým veličinám nájdete v prehľadom datasheete.

Odporúčaná cena je stanovená na 95 eur (ION SFX 500G), respektíve 150 eur (ION SFX 650G). Dostupné v našich obchodoch by mali byť každým dňom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch

Skrinku Fractal Design Mood, predstavenú na Computexe 2024, už máme v testlabe. A síce sa ešte teraz nepozrieme na chladiace výsledky, tak si posvietime na kľúčové konštrukčné prvky. Na základe nich si spravíte prehľad o hrubých črtách skrinky, ktorá je určená pre základné dosky Mini-ITX. Z toho potom vychádza aj záber na čo najväčšiu priestorovú úsporu na pracovnom stole či na inom mieste. Celý článok „Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch“ »

  •  
  •  
  •  

Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá. Celý článok „Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *