Ze života: jak jsem s Noctuou tišil frankensteiní PC s i7-2600K

Ztišování kancelářské chiméry I: Příprava

Upgrade počítače je někdy víc práce než stavět nový, zvlášť třeba u repasované OEM sestavy. Dostal jsem úkol v takovém trošku bizarním PC udělat tiché chlazení pro kultovní Core i7-2600K. Ztišit „frankensteinovskou“ sestavu bylo na delší povídání, v němž figuruje Noctua NH-L12S a hodně pokusu/omylu, takže jsem o tom napsal tento blog. Některé ze zkušeností by se vám možná mohly při stavbách a údržbách počítačů hodit.

Noctua NH-L12S, která původní chlazení nahradí, má poměrně nízký profil, což úplně nevyužijeme, ale zároveň by neměly být problémy ho na desku dostat. Deska je poměrně úzká a také coby levný model nemá nejpevnější PCB a docela se prohýbá. Tudíž je NH-L12S s vahou 520 g také asi bezpečnější než kilová Noctua NH-C14S, která se nabízela jako výkonnější alternativa, ale nakonec jsme zvolili menší L12S.

Na procesor jsem chladič posadil s ventilátorem NF-A12x15 nahoře, takže bude foukat skrz pasiv směrem na PCB. Jako pasta bude použitá Noctua NT-H1 přikládaná ke chladiči. To by mohlo o něco málo pomoci chlazení procesoru, boxovaný chladič by měl od instalace používat pastu SilentiumPC Pactum PT-1 (pro změnu z tubičky dodávané s chladičem a staré něco přes dva roky), která není nejhorší, ale podle našeho testu jsou s ní teploty o nějaký stupeň vyšší než s Noctua NT-H1.

Kromě chladiče CPU budeme nahrazovat také starý 92mm ventilátor ve skříni za Noctua NF-A9 PWM, který by měl na desce díky čtyřpinovému konektoru být normálně regulovatelný, současně s tím nacházejícím se na CPU. Uvidíme tedy, zda ho bude možné nechat bez modifikace, nebo použijeme zapojení na 5V větev jako předtím. A nebo něco mezi tím, v balení má totiž ventilátor také adaptér LNA, který snižuje otáčky pomocí sériově zapojeného rezistoru.

Výměny a montáž: problém HDD

Ještě před nasazením chladiče procesoru jsem ovšem udělal jiné změny, aby pak další zdroje hluku nezkreslovaly efekt chladiče na CPU při porovnání. Z hlučících komponent se nejprve dostal na řadu pevný disk. Skříň nemá žádný moc pokročilý antivibrační systém, takže ho zimprovizujeme. Je to operace, kterou zvládne v podstatě každý, jenom to chce trochu štěstí na díly. Prvním je koš na pevné disky z nějaké starší skříně, z nichž se někdy dá vymontovat (u těch pozdějších jsou ale místo něj často dvě napevno přinýtované stěny). Eventuálně by se asi daly použít kolejničky, kterými se HDD montovaly do pětipalcových pozic pro optické mechaniky. Druhou komponentou je placka z molitanu, která slouží jako silentblok. Tuto podložku vložíte mezi dno skříně (nebo jinou plochu) a disk osazený do koše, který mu slouží jako stojan. Vibrace disku se v ní docela účinně vybijí a nepřenesou se na kostru skříně (aby je pak rezonující bočnice vysílaly do okolí jako reproduktory). Pokud nemáte molitan, funguje také třeba bublinková fólie ve dvou třech vrstvách, jenže nevypadá zrovna dobře, pokud byste si lajzli mít toto v prosklené skříni (popravdě to bude vypadat trapně i s tím molitanem), takže jen pro nás neprosklené.

Komponenty pro ztišení HDD: koš (tento je přímo originál ze skříně), a molitan. Často ho jako vycpávku najdete někde v krabici s hardwarem, stačí si je schovávat
A je hotovo, koš položený volně na pěně nepřenáší svoje hučící vibrace na zbytek skříně. Jen pozor, neklopit, přenášet opatrně. Koš by se dal přilepit páskou, ale to také není úplně jisté

Varování! Disk při využití této techniky není zajištěn proti pohybu skříně a při přenášení PC by mohlo dojít ke škodám. Přilepíme proto koš ještě páskou, ale pokud počítač někam ponesete nebo povezete, asi bude lepší skříň otevřít, disk s košem vyndat a zabalit samostatně. Rozhodně se s tímto „ghetto modem“ skříň nesmí klopit nebo dokonce obracet vzhůru nohama (opatrné přenášení, pokud na komplikaci s HDD myslíte, ale možné je). Dokud ale váš počítač zůstává stolním, nemělo by toto nijak vadit.

SSD pro operační systém

Po tomto ztišení se zbavíte hučení způsobeného vibracemi disku, jež způsobuje rotace ploten. Zvuk hlaviček při seeku ovšem cestuje i vzduchem a zůstane (i když zmírnění jsem pozoroval i u něj). Zde je problém, když máte operační systém i programy na HDD a disk si „chroustá“ velmi často a při práci třeba i hodně dlouho. Toto ovšem vyřešilo připojení levného SSD (2,5″ SATA WD Green) a přenesení operačního systému na něj. Poté už o sobě většinou pevný disk nedává vědět, i když v PC zůstal jako úložiště. Většina provozu při prohlížení webu, práci a otevírání programů totiž směřuje na SSD, které je zticha.

Skříň z minulé dekády nemá ovšem pro 2,5″ SSD (na slot M.2 ještě platforma Sandy Bridge neměla ani pomyšlení) pozici, takže uvnitř musí být poněkud pohozeno nebo opět přiděláno nějakou improvizovanou metodou.

Budu kupovat modulární zdroje. Budu kupovat modulární zdroje. Budu…

Před testováním chladiče na CPU jsem chtěl zároveň vyměnit zdroj. Jak bylo zmíněno na začátku, počítač totiž píská při mírné zátěži (ne při vysoké, asi je tedy důvodem přepínání úsporných stavů a frekvencí u procesoru), což by měl být coil whine neboli pískání cívek. To může generovat zde neexistující samostatná grafika, napájecí kaskáda desky, nebo zdroj. Jen uchem se nedá moc zjistit, odkud se vám line, ale je na to trik. Půjčte si někde stetoskop (zdroj může být starší souprava na měření krevního tlaku), nasaďte si ho a poslouchátko přibližujte k jednotlivým komponentům. Zvuky se zvýrazní, když přijdete ke zdroji. Zde to platilo doslova, toto sondování jasně ukázalo, že pískání vyluzuje zdroj.

Aby se už testovalo s trošku lepším standardem a výsledek chladičů zdroj Lite-On nekazil, přinesl jsem si na výměnu (i když jen dočasnou) Be Quiet! Straight Power 10 400 W. Jenže se ukázalo, že to opravdu bude muset být velmi dočasně. Zatímco obyčejné staré zdroje, na které jsem byl ještě tak nějak zvyklý, mívaly kabely tak akorát a pro jednotlivé vodiče byly volně, takže se to celkem nechalo ohnout a vytvarovat, nový Straight Power má kabely prakticky metrové (kvůli dnes obvyklé instalaci zdrojů na dno skříně a cable managementu) a taky jich má hrozně moc. A jsou tlusté, tuhé a opletené, takže nacpat je nějak nad optickou mechaniku a za zdroj, aby nepřekážely, už nejde. Z toho plyne poučení: modulární zdroje dneska opravdu mají smysl, nepodceňujte to jako já.

Modulární kabeláž má podle posledních poznatků svůj smysl

Do skříně se mi to nakonec povedlo vecpat, ale prakticky tam už pak nezbyl volný prostor. Ve skutečnosti to bylo ještě horší, než tady na fotce a nevím, jestli to zrovna prospělo chlazení. A tak jsem to nakonec radši vzdal a vrátil dovnitř pískající Lite-On, aby uvnitř skříně mohl jakž takž někudy táhnout průvan (ovšem ten děs s kabely teď budu muset nějak řešit v dalším PC, kam ten zdroj přijde definitivně…).

Osazená Noctua NH-L12S

A jde se na samotný chladič

Montážní systém SecuFirm2 umožňuje i na socketech procesorů AMD instalaci ve všech možných orientacích, na což bychom možná narazili, pokud bychom neměli desku pro Intel. I u top flow chladičů totiž může na orientaci záviset. V našem případě by se chladič dal osadit třemi možnými směry. Heatpipe můžou jít na všechny strany kromě strany se sloty DIMM, tam jim brání paměťový modul.

V této pozici je chladič osazen, zde bez ventilátoru. Omluvte prosím autorem ohnutá žebra

Původně to vypadalo, že ideální by bylo mít plíšky pro uchycení vodorovně, protože pak nestíní žádný z MOSFETů od průvanu. Ovšem pokud by heatpipe pak vedly doleva, bránily by toku vzduchu na jednu fázi nalevo od socketu ony, doprava jít kvůli RAM nemůžou.

Při této montáži by ohyb heatpipe musel jít doleva nad porty, kde by blokoval chlazení fáze

Proto jsem nakonec zvolil plíšky vertikálně a heatpipe směrující dolů na nepoužívaný slot PCI Express (ve skříni to ovšem bude obráceně a oblouky trubek polezou ven směrem nahoru). S tímto uspořádáním budou mít VRM nahoře víc vzduchu a ten jeden po straně nebude blokován heatpipe a vzduch se k němu snad nepřímo také dostane.

Takto je fáze částečně blokovaná plechem, ale snad se k ní dostane průvan nepřímo

Přímočarý postup prací se zde ovšem začal dost komplikovat. Po osazení chladiče jsem zjistil nemilou věc. 25 mm silný 92mm ventilátor se vedle chladiče na výfukovou pozici ve skříni už nevejde. A nepomohlo by ani otočení pasivu jiným směrem – místo tam prostě není, což bohužel při předběžném sondování, zda je NH-L12S se skříni kompatibilní, nebylo zřejmé.

O-ou. Toto jsme nečekali, kvůli těsnému PCB lowendové desky je chladič příliš blízko pozici pro ventilátor NF-A9

Řešení máme zatím provizorní: byl jsem přinucen nasadit ventilátor do bočnice nad chladič. V roli výfuku se zde bohužel bude bít o vzduch s ventilátorem na chladiči CPU.

Ventilátor je připevněný k bočnici přes drátky. Tlumící podložky by měly zajistit, aby nebyly vibrace přenášené, i když lepší by bylo měkčí připevnění. Pokud by to takto mělo zůstat, nabízí se přilepení páskou po stranách, která by měla také fungovat jako silentblok

Ještě by se dalo přistoupit k mírné prasárně a připevnit ventilátor zvenku, ale perforace je vyklenutá ven, což by potřebovalo nějaké přizpůsobení – a také chránič zvenku. Pokud jako já upgradujete počítače doma bez pokročilejšího vybavení a je problém potřeba řešit rychle a bez čekání, až odněkud přijde nějaké dodatečně objednané příslušenství, tak by to moc schůdné nebylo.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. 1. Nemyslím si, že by kabely nově instalovaného zdroje měly nežádoucí dopad na teploty komponent. Naopak, myslím si, že by měly žádoucí dopad, na rozptyl hluku.
    2. Snad existují rámečky pro uchycení 2.5 disku do 3.5 pozice.
    3. Příliš nechápu, jak je racionálnější do frankensteiního pc kupovat vymazlený Noctua cpu chladič namísto výkonnějšího boxu (třeba i úpravy 2011) doplněného jen o tišší ventilátor – tedy s ohledem na problémy s VRM a kolizemi přeji, dobře vám tak! XD Jako vážně pobavíte, takhle pitoreskní genezi jsem dlouho neviděl.

  2. Nabídnu představu uceleného řešení (a především bych nepřestál jednokanálové zapojení paměti).
    1. Zdroj vyměnit, v rámci možností zkrocené kabeláže vyplňující prostor se nebát.
    2. Doplnit rámeček 2.5 do 3.5 pozice do koše na disky, podložení je vyhovující, ale do dna skříně bych vyvrtal otvory a koš připásal dvěma pruhy letecké gumy – „uložení na volno“ je nepřípustné.
    3. Použít box chladič (Cu jádro), vyměnit ventilátor za tichý.
    4. Pasivní chladiče na VRM.
    5. Do průduchu v bočnici a zadní části skříně dát ventilátory nasávající vzduch zvenčí, před ně prachové filtry – přetlak v CPU/VRM části, o výdech se stará zdroj.

    Výsledek? a) Náklady +/- stejné jako bych nesmyslně koumal nad nepatřičným Noctua chladičem cpu. b) Jistota bezpečného bezúdržbového provozu.

    1. Jojo, přes ty gumy je to určitě dobrý nápad, ale to vyžaduje to na to vrtání myslet v momentě, kdy je ten počítač demontovaný, (ty železné piliny nic moc…) úplně nejlíp asi i když se z velké části demontují i části skříně a vrtá se jenom do toho jednoho dílu. No a z toho důvodu to mám takhle prasácky už snad pět let i v hlavním počítači, protože až na tu kostru se mi to rozebírat nechtělo.

      Pasivy jsem původně vyrábět chtěl, ale u těch podložek jsem se bál upadnutí. U toho sekuňdáku mě zase odrazuje takový ten blbý pocit, že je to dost nevratná úprava (i když jsem to kdysi použil k nalepení chladiče na TNT2 (M64…), z kterého působením tepla na podložku upadl chladič, když se na něm ventilátor trošku zadřel – ta karta ještě neměla pushpiny ani díry v PCB pro ně…).

  3. pasívy na VRM namiesto thermalpadu prilepiť sekundovým lepidlom, mne sa osvedčilo Loctite 4204, drží to festovne. prípadne nájsť podobné s nejakým lepším súčiniteľom tepelného prenosu…

    1. Šlo by to dětsky snadno i rozebiratelně. Jednou má chladič upevněný šrouby, na které by se dala triviálně navinout očka spony vyrobené z drátu.
      Namísto pořádného bastlení, se ale spíše dočkáme nějaké nesmyslné výmluvy ega mastěného Noctuou. Jsem schválně zvědavý, jestli se pletu a jde o sebeironizující počin, nebo projev nedostatku sebereflexe. Protože „řešení“ uložení disků je jak ze scénáře k epizodě večerníčku A je to!

      1. Myslíte jako že by ten drát měl oporu postupně ve dvou šroubech v linii a pak díky tomu měl přítlak na ty pasivy na VRM? To se přiznám, že mě nenapadlo, ale teda musím říct, že by to mohlo fungovat, i když by to musel být asi tlustší ocelový, aby držel ten přítlak, což není pro mě tak snadné vytvarovat (zatímco ty pasivy bych si krásně uřizl třeba ze starého boxu na socket 754/939/am2).

        Nebo myslíte to prostě přidrátovat měkkým drátem okolo, tj. druhý konec půjde přes okraj PCB na druhou stranu a chytí se to tam?

        1. Měl jsem na mysli první variantu. Drát tažený přibližně do tvaru C s oky pro šrouby na koncích, řešení tvaru se nabízí i vícero. Svařovací drát sice nebývá nejpoddajnější, ale byl by pružný, pevný a nic by nestál (jeden kus vám každý svářeč pustí).
          A to prasácké uložení disků – že se nestydíte! „Cool“ eufemismy jako „ghettomod“ si nepomůžete, je to šlendriánský, otřesný přístup k věci!

            1. Mě to za box už přemrštěný přijde. On IIRC není zrovna dobrej, pokud si vzpomínám. Připlácet (celkem dost!) za chladiče typu Noctua už má IMHO větší smysl, než dát peníze, za které se dá sehnat slušná heatpipová věž, do tohohle designu. Chladiče typu box mají smysl, když jsou zadarmo, ale když už se do něčeho dávají peníze, tak by to mělo být trošku kvalitnější. Tak je tam ten problém, že s 3rd party chladičem můžete kalkulovat s tím, že ho třeba použijete i dalším (případně 3.) počítači potom, protože tam bude možnost osadit i na AMD, kdežto tady by ta možnost nebyla. Pravda, Intel je majoritní platforma, takže by se pro něj asi práce našla (snáz, než kdyby to obráceně bylo uchycení pro AMD), ale pořád je to omezení.

              1. „Dojem“ samozřejmě kazí výchozí ventilátor (principielně jeho design) který při této výšce ztrácí efektivitu. Což je k zamyšlení i u použitého NH-L12S a problémy s chlazením VRM – Noctua ventilátory, nejen rámečkem, ale i detaily designu soustředí proud vzduchu, narozdíl od výchozího Intel ventilátoru, který bude vzduch foukat mnohem více do konusu.

              2. Á propós dodám, konkurenční pasivy sice nabízejí tepelné trubice, BXTS15A má ovšem výparníkovou komoru, která dík značné kontaktní ploše může s dobrým ventilátorem posloužit na výbornou – design pasivní části tohoto modelu bych nepodceňoval.
                PS: Omlouvám se za chybky.

                1. Já mám pocit, že jsem někde viděl test, ale už nevím, kde.
                  Jinak o tom, že je tam vapor chamber jsem nevěděl (teda asi něco jako ve Wraith Spire u AMD, počítám, kde to určitě má pozitivní vliv).

                  1. Nebýt s LGA 115x značně nekompatibilní systémem a rozměry upínání, doporučil bych s ohledem na cenu, dostupnost na bazarech a „frankesteinovského ducha“ právě výborný Wraith Spire.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *