Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Akasa Pi-4: pasivní chlazení přes skříň i pro nejnovější Raspberry

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně.

Tato „skříň“, nebo spíš by se asi mělo říkat krabička nebo pouzdro, se jmenuje Akasa Pi-4 (produktový kód firmy je A-RA08-M1B) a je vyrobená speciálně pro Raspberry Pi 4 model B – s ostatními kompatibilní není, v bocích jsou totiž otvory pro konektory na míru a Pi 4 je má poněkud odlišné od předchůdců, zejména například používá USB-C pro napájení. Akasa Pi-4 má všechno vyvedené ven, na jedné z bočnic je i štěrbina pro vytažení plochého kabelu ze 40pinového konektoru s GPIO a dalšími rozhraními. Podobně se dá dostat ven i kabel kamerového modulu. A také jsou na místě díry pro anténu a dvě statusové LED.

Akasa Pi-4

Rozměry krabičky jsou 6,85 × 9,6 × 3,35 cm. Hlavní chladící funkci má horní strana s jednoduchým podélným žebrováním, do které je vyváděno teplo z procesoru Broadcom BCM2711, ale také z USB řadiče VIA VL805 a konečně z regulátoru napětí PMIC v rohu blízko napájecího konektoru. Tyto druhé dva čipy také dost hřejí, takže je velmi dobře, že se na ně nezapomnělo. Podle propagačního materiálu by teplota procesoru měla být v tomto šasi jen něco přes 50 stupňů.

Akasa Pi-4

Pasivní strana pláště je nad čipy poměrně vysoko a nejde uvnitř až k nim, což by vyžadovalo náročné CNC frézování. Místo toho je plochá a teplo z čipů do ní vedou masivní hliníkové bloky, které vložíte při instalaci dovnitř jako spoj (a taky jako takový bezprostřední pasiv akumulující okamžité teplo). Propojení s čipem obstarají teplovodivé podložky a mezi bločky a plášť šasi se nanese pasta (viz návod). Obojí by mělo být součástí balení, stejně jako hliníkové bločky. Zbylé stěny skříně jsou podle specifikací také hliníkové, chladí nepřímo skrze konktakt v místech, kde je vše sešroubované. Povrchy jsou tmavé anodizované.

Hliníkové bloky uvnitř šasi. Dole je drží teplovodivá nálepka, nahoru přijde pasta

Toto šasi pro Raspberry Pi je určeno asi hlavně pro komerční aplikace, kdy je deska používána jako počítač třeba i na veřejnosti. Pro takové využití se dá doobjednat také nástavec pro montáž do DIN kolejniček. S tím souvisí jedna podstatná věc – slot paměťové karty není zvenku přístupný. Má to logiku, protože na kartě je přímo operační systém a vandalové by ji mohli vyndat, přepsat nebo dokonce hacknout systém. A nebo ji jednoduše ukrást jen pro ni samotnou. Ovšem pokud byste chtěli toto šasi používat doma, je to pro vás komplikované – kdybyste chtěli systém „přeflashovat“ mimo RPi, musíte ho na to vymontovat ven. Nebo v patřičném místě odvrtat otvory, máte-li na to vybavení a ruce, a pak třeba použít nástroje typu pinzeta pro vyjmutí a zasunutí karty.

Údajný chladicí účinek Akasa Pi-4

Toto chlazení nevyjde až tak draze, ale v poměru k ceně samotné desky to není ani úplně levné. Ve Finsku se již objevilo v jednom obchodě za 30 eur (770 Kč), což lze asi brát jako orientační částku. Pokud již beztak chcete kupovat nějakou skříňku třeba z plastu, asi stojí za to zvážit, jestli není lepší připlatit rovnou za chladící.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rusko vyrábí PC s vlastními ARM procesory Baikal-M, 8×Cortex-A57

V poslední době jsme tu bylo několik zpráv o různých pro nás exotických procesorech, které vznikají na „východě“ ve snaze o počítačovou nezávislost. V Rusku plánují procesory a počítačů s architekturou RISC-V, ale vypadá to, že tato země má teď už i vlastní procesory ARM. A také už na nich začíná stavět počítače, takže tamní úřady možná brzo budou mít desktopová ARM PC s Linuxem, jaká na západě moc nevznikají. Celý článok „Rusko vyrábí PC s vlastními ARM procesory Baikal-M, 8×Cortex-A57“ »

 •  
 •  
 •  

ARM vyrobil funkční umělohmotný CPU bez křemíku, PlasticArm

Polovodiče a procesory se tradičně vyrábějí prakticky vždy z křemíku (ovšem obsahují také kovové spoje), až se toto slovo používá pro čipy jako synonymum. ARM ale teď vyvinul procesor, který křemík nepotřebuje: PlasticArm je přesně podle názvu procesor z umělé hmoty, a to dokonce pružné. Mohl by proto být použitý v komponentech, které jsou měkké a ohýbají se, nebo třeba být součástí šatů, obalů i jiných předmětů. Celý článok „ARM vyrobil funkční umělohmotný CPU bez křemíku, PlasticArm“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX na platformě ARM. Nvidia ukázala ray tracing i DLSS

Nejnovější grafické technologie Nvidie bývaly spjaté s platformou PC běžící procesorech x86/x64. Ale Nvidia se čím dál víc přiklání k ARMu a teď na tuto platformu přeportovala i nejpřelomovější herní novinky: raytracingovou grafiku Nvidia RTX a také AI upscaling DLSS. Na konferenci GDC bylo prezentováno demo těchto technologií ve hrách, běžících na ARM procesoru – a to dokonce na čipu od MediaTeku pro Chromebooky. Celý článok „GeForce RTX na platformě ARM. Nvidia ukázala ray tracing i DLSS“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *