Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžový chladič pro Raspberry Pi Ice Tower srazí teplotu na 40°C

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení.

Chladič pojmenovaný Ice Tower je nabízený firmou/obchodem Seeed a podporuje Raspberry Pi 3 i nové Raspberry Pi 4 (obě mají v plné zátěži spotřebu vyžadující alespoň pasiv, jinak dojde k termálnímu throttlingu). Podle výrobce je vhodný zejména tehdy, pokud SoC na těchto deskách přetaktováváte. Teploty má zredukovat z 80 stupňů (což je hranice, kdy čip začne throttlovat) až na pouhých 40°C. Což ale není zas tak zvláštní, jelikož jde o aktivní chladič.

Chladič je skutečně věžový se vším všudy. Má hliníkovou základnu, z níž vychází jedna heatpipe ve tvaru U, tedy s dvěma konci, který má přímý kontakt s procesorem, respektive jeho kovovým rozvaděčem tepla. A na tuto heatpipe jsou upevněna tenká hliníková žebra, celkem 24 listů plus dvě silnější hliníková na koncích tvořící upevnění ventilátoru. Heatpipe jsou měděné s průměrem 5 mm.

Na věži je do hliníkového plechu krajních žeber našroubovaný 40mm ventilátor, foukající klasicky skrz věž. Raspberry Pi nemá klasický konektor, tento ventilátor má proto připravené napájení z pinů vyvádějících 5 V a uzemnění v rámci 40pinového rozšiřujícího konektoru. Instalace je tedy celkem snadná, jen je třeba dát pozor na to, abyste koncovky vodičů nasadili na správné bodliny konektoru (naštěstí jsou v rohu, což to dost usnadní, viz foto). Nejsou bohužel uvedené parametry jako otáčky a hlučnost, jen že chladič má spotřebu 0,4 W (0,08 A/5V). Ventilátor má jen dva vodiče a není tedy regulovaný, 5V napájení v 40pinovém konektoru pravděpodobně nelze regulovat ani napětím, ani pulzně. Ventilátor je nicméně vyměnitelný, takže pokud byste pořídili jiný 5V PWM ventilátor, možná by se pro regulaci a případně čtení otáček daly použít GPIO piny. Nebo koupit chladič, jenž je tichý na výchozích/maximálních RPM.

Rasbperry Pi nemají přímo otvory pro montáž chladiče, ale Ice Tower má uchycení zdá se relativně chytře vyřešeno. Má montážní plechy, které využívají montážní otvory v rozích desky (ty se pomocí distančních sloupků dají stále použít i pro montáž do skříně). Pokud bychom vycházeli ze zkušenností s osobními počítači, tak se asi dá poukázat na to, že tento chladič nebude ochlazovat napájecí obvody (u konektoru USB-C) a další hřející obvody (řadič USB 3.0). Nicméně u Raspberry Pi to snad nebude tak kritické.

Každopádně s tímto chladičem také budete potřebovat dost vysoké šasi a standardní logicky nebudou stačit. Výška je celkem 58 mm, šířka 41 mm a hloubka 35 mm. Na druhou stranu je věžový chladič o sobě docela ozdoba, takže mu bude slušet, pokud bude odhalený venku.

Tato hračka vás přijde na 20 dolarů (18 €/450 Kč). V porovnání s cenou samotné desky/minipočítače je tak dost drahý, i když celkově jde o celkem nízkou částku. Největší překážkou tak asi bude objednávka ze zahraničí a s tím spojené poštovní poplatky.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Rusko vyrábí PC s vlastními ARM procesory Baikal-M, 8×Cortex-A57

V poslední době jsme tu bylo několik zpráv o různých pro nás exotických procesorech, které vznikají na „východě“ ve snaze o počítačovou nezávislost. V Rusku plánují procesory a počítačů s architekturou RISC-V, ale vypadá to, že tato země má teď už i vlastní procesory ARM. A také už na nich začíná stavět počítače, takže tamní úřady možná brzo budou mít desktopová ARM PC s Linuxem, jaká na západě moc nevznikají. Celý článok „Rusko vyrábí PC s vlastními ARM procesory Baikal-M, 8×Cortex-A57“ »

 •  
 •  
 •  

ARM vyrobil funkční umělohmotný CPU bez křemíku, PlasticArm

Polovodiče a procesory se tradičně vyrábějí prakticky vždy z křemíku (ovšem obsahují také kovové spoje), až se toto slovo používá pro čipy jako synonymum. ARM ale teď vyvinul procesor, který křemík nepotřebuje: PlasticArm je přesně podle názvu procesor z umělé hmoty, a to dokonce pružné. Mohl by proto být použitý v komponentech, které jsou měkké a ohýbají se, nebo třeba být součástí šatů, obalů i jiných předmětů. Celý článok „ARM vyrobil funkční umělohmotný CPU bez křemíku, PlasticArm“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX na platformě ARM. Nvidia ukázala ray tracing i DLSS

Nejnovější grafické technologie Nvidie bývaly spjaté s platformou PC běžící procesorech x86/x64. Ale Nvidia se čím dál víc přiklání k ARMu a teď na tuto platformu přeportovala i nejpřelomovější herní novinky: raytracingovou grafiku Nvidia RTX a také AI upscaling DLSS. Na konferenci GDC bylo prezentováno demo těchto technologií ve hrách, běžících na ARM procesoru – a to dokonce na čipu od MediaTeku pro Chromebooky. Celý článok „GeForce RTX na platformě ARM. Nvidia ukázala ray tracing i DLSS“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. než takúto 4 cm kravinu, čo bude točiť neregulovateľných minimálne 5000 otáčok, tak radšej nejaký krajší pasív, ktorý to síce nedá na 40 stupňov, ale aj tak bude v pohode stačiť a hlavne nebude po pár mesiacoch pišťať tak, ako to tieto malé mr.dky vedia…

  1. Ventilátor proč ne, pokud bude spínat jen při dlouhodobé zátěži a pasiv bude dobře navržený, aby uchladil sám o sobě. Myslím, že ideální by byla konstrukce ála Scythe Kozuti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *