Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžový chladič pro Raspberry Pi Ice Tower srazí teplotu na 40°C

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení.

Chladič pojmenovaný Ice Tower je nabízený firmou/obchodem Seeed a podporuje Raspberry Pi 3 i nové Raspberry Pi 4 (obě mají v plné zátěži spotřebu vyžadující alespoň pasiv, jinak dojde k termálnímu throttlingu). Podle výrobce je vhodný zejména tehdy, pokud SoC na těchto deskách přetaktováváte. Teploty má zredukovat z 80 stupňů (což je hranice, kdy čip začne throttlovat) až na pouhých 40°C. Což ale není zas tak zvláštní, jelikož jde o aktivní chladič.

Chladič je skutečně věžový se vším všudy. Má hliníkovou základnu, z níž vychází jedna heatpipe ve tvaru U, tedy s dvěma konci, který má přímý kontakt s procesorem, respektive jeho kovovým rozvaděčem tepla. A na tuto heatpipe jsou upevněna tenká hliníková žebra, celkem 24 listů plus dvě silnější hliníková na koncích tvořící upevnění ventilátoru. Heatpipe jsou měděné s průměrem 5 mm.

Na věži je do hliníkového plechu krajních žeber našroubovaný 40mm ventilátor, foukající klasicky skrz věž. Raspberry Pi nemá klasický konektor, tento ventilátor má proto připravené napájení z pinů vyvádějících 5 V a uzemnění v rámci 40pinového rozšiřujícího konektoru. Instalace je tedy celkem snadná, jen je třeba dát pozor na to, abyste koncovky vodičů nasadili na správné bodliny konektoru (naštěstí jsou v rohu, což to dost usnadní, viz foto). Nejsou bohužel uvedené parametry jako otáčky a hlučnost, jen že chladič má spotřebu 0,4 W (0,08 A/5V). Ventilátor má jen dva vodiče a není tedy regulovaný, 5V napájení v 40pinovém konektoru pravděpodobně nelze regulovat ani napětím, ani pulzně. Ventilátor je nicméně vyměnitelný, takže pokud byste pořídili jiný 5V PWM ventilátor, možná by se pro regulaci a případně čtení otáček daly použít GPIO piny. Nebo koupit chladič, jenž je tichý na výchozích/maximálních RPM.

Rasbperry Pi nemají přímo otvory pro montáž chladiče, ale Ice Tower má uchycení zdá se relativně chytře vyřešeno. Má montážní plechy, které využívají montážní otvory v rozích desky (ty se pomocí distančních sloupků dají stále použít i pro montáž do skříně). Pokud bychom vycházeli ze zkušenností s osobními počítači, tak se asi dá poukázat na to, že tento chladič nebude ochlazovat napájecí obvody (u konektoru USB-C) a další hřející obvody (řadič USB 3.0). Nicméně u Raspberry Pi to snad nebude tak kritické.

Každopádně s tímto chladičem také budete potřebovat dost vysoké šasi a standardní logicky nebudou stačit. Výška je celkem 58 mm, šířka 41 mm a hloubka 35 mm. Na druhou stranu je věžový chladič o sobě docela ozdoba, takže mu bude slušet, pokud bude odhalený venku.

Tato hračka vás přijde na 20 dolarů (18 €/450 Kč). V porovnání s cenou samotné desky/minipočítače je tak dost drahý, i když celkově jde o celkem nízkou částku. Největší překážkou tak asi bude objednávka ze zahraničí a s tím spojené poštovní poplatky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší

Americké sankce na nějakou dobu odstřihly čínský koncern Huawei od nejmodernějších architektur ARM a výrobních procesů u TSMC, ale firmě se, zdá se, podařilo přežít a možná i posílit. Zatímco samotnou křemíkovou výrobu se bude nějak snažit suplovat SMIC, po stránce architektury divize HiSilicon už před zákazy vyvíjela vlastní jádra CPU a teď se s nimi dostala na překvapivě dobrou úroveň. Celý článok „Huawei má ARM CPU pro servery, které dohnalo Zen 3. IPC má lepší“ »

  •  
  •  
  •  

ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba

Zní to jako zákon schválnosti – jen nedávno prosákly informace, že příští jádro Cortex od ARMu nebude jen další v řadě, ale že s ním firma chce smazat, nebo aspoň plus minus dohnat náskok architektur Applu. To ale vyžaduje mimořádný skok ve výkonu a možná se to úplně nepovede. Podle drbů, které se objevily na internetu, má prý jádro s kódovým označením Blackhawk (zřejmě Cortex-X5) značné problémy se spotřebou. Celý článok „ARM jádro Blackhawk, které má dohnat Apple, trápí vysoká spotřeba“ »

  •  
  •  
  •  

ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk

Sotva Samsung uvedl do telefonů svůj procesor Exynos 2400, už se objevily zvěsti o jeho nástupci, Exynosu 2500, který by měl pohánět příští generaci telefonů Galaxy. Zatímco Exynos 2400 příjemně překvapil proti dost negativním očekáváním, Exynos 2500 by prý mohl být takřka pecka. Dokonce přicházejí informace, že může porazit ve výkonu krále telefonních procesorů Apple a jeho SoC A17 Pro, což je ale asi třeba brát s hodně velkou rezervou. Celý článok „ARM chystá CPU architekturu, která má porazit Apple: Blackhawk“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. než takúto 4 cm kravinu, čo bude točiť neregulovateľných minimálne 5000 otáčok, tak radšej nejaký krajší pasív, ktorý to síce nedá na 40 stupňov, ale aj tak bude v pohode stačiť a hlavne nebude po pár mesiacoch pišťať tak, ako to tieto malé mr.dky vedia…

    1. Ventilátor proč ne, pokud bude spínat jen při dlouhodobé zátěži a pasiv bude dobře navržený, aby uchladil sám o sobě. Myslím, že ideální by byla konstrukce ála Scythe Kozuti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *