Preview Valve Index: VR headset pre náročných

Úvod a balenie

Na HWCoolingu trochu netradičná, ale exkluzívna téma: Prvá várka predobjednávok VR headsetu od Valve bola rozoslaná a jedna zavítala i k nám do redakcie. Po pár dňoch vám tak prinášame prvé dojmy z používania headsetu Valve Index, ktorý je etalónom novej generácie zariadení pre virtuálnu realitu. Obháji si svoju prémiovú cenovku a je už ten správny čas investovať do VR?

O VR headsete od Valve sa šepkalo dlhšie, no reálne kontúry dohady nabrali až s vydaním teaseru od Valve, ktorý hovoril jasne – máj 2019. Od prvého dňa tohto mesiaca sme tak netrpezlivo obnovovali stránku headsetu na Steame až sa nám podarilo na niekoľký pokus predobjednať. Siahli sme po kompletnom balení, ktoré obsahuje samotný Index, ovládače a dvojicu základných staníc. Ak však už máte stanice alebo ovládače Vive, mohli ste si zaobstarať len headset či ovládače Index samostatne. Kompletné balenie stálo 1079 eur a dátum zaslania bol stanovený na 28. 6. 2019. Ak ste nestihli predobjednať headset do pár minút, čakanie sa vám ešte predĺžilo, nakoľko zásoby sa okamžite vypredali a odhadované dátumy sa začali meniť na september až november. Zrejme ani Valve neodhadlo, že o Index bude taký veľký záujem, napriek vysokej cenovke. Toľko na úvod, poďme sa pozrieť na to, s čím máme vlasten tu česť.

Index nám doručili tento týždeň a prinášame vám tak prvé dojmy z asi najočakávenjšieho VR headsetu tohto roka (ak nie vôbec). Balenie kompletnej súpravy je pomerne veľké a obsahuje množstvo častí, no nájdete v ňom všetko potrebné na plnohodnotný VR zážitok. Po rozrezaní najkrajšej bezpečnostnej pečate, akú som kedy videl, je možné veko krabice otvoriť a dostávame sa k headsetu, ovládačom a základným staniciam. Všetky časti si postupne predstavíme a opíšeme. Pozrime sa však najskôr čo ďalšie je ešte v balení. Pod hlavými komponentami nájdeme ešte ďalšiu priehradku z príslušenstvom predovšetkým k základným staniciam a headsetu.

   

Balenie

Než sa pustíme do opisu headsetu a príslušenstva, je potrebné zmieniť, že proces objednania ani doručenia nebol bez komplikácií. Platba za headset nám prešla asi až na šuesty pokus. Servery Valve zjavne nezvládli nápor zákazníkov a nám objednanie trvalo asi dvadsať minút. Podobné scenáre sú však pri spustení predaja dlho očakávaných produktov bežné a mánia okolo nového headsetu od Valve a možnosti príchodu Half-Life 3 ľudí úplne pobláznila. Najmä ak zoberieme do úvahy, že Index je druhý najdrahší bežne dostupný headset na trhu. Prekonáva ho len HTC Vive Pro. 

   

Vážnejší problém ako komplikácie pri objednaní sa objavili až po doručení. Pri príprave fotodokumentácie a následnej inštaláciie Indexu sme zistili, že naše balenie nie je kompletné. Chýba nám tzv. face gasket, alebo kryt na tvár, čo je vlastne mäkká výstuž medzi headsetom a vašou tvárou. Ide o bežnú súčasť headsetu a už má byť na ňom namontovaný z výroby. V našom balení však úplne absentuje. 

Vyzerá však že nejde o ojedinelí prípad, nakoľko na Steam fóre a Reddite sú minimálne ďalší dvaja používatelia s rovnakým problémom. Zaujímavé ale je, že v rovnaký deň ako nám bol ďalší Index doručený, môjmu známemu prišlo jeho balenie je kompletné. Vyzerá to teda tak, že Valve ešte nemá úplne odladenú kvalitu kontroly vo výrobe, keď doručia balenia bez nejakej súčiastky. Samozrejme sme už kontaktovali aj podporu Steamu a bolo nám prisľúbené, že face gasket dodatočne zašlú. O výsledkoch tejto situácie vás budeme informovať v kompletnej recenzii.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *