Preview Valve Index: VR headset pre náročných

Náhlavná súprava

Na HWCoolingu trochu netradičná, ale exkluzívna téma: Prvá várka predobjednávok VR headsetu od Valve bola rozoslaná a jedna zavítala i k nám do redakcie. Po pár dňoch vám tak prinášame prvé dojmy z používania headsetu Valve Index, ktorý je etalónom novej generácie zariadení pre virtuálnu realitu. Obháji si svoju prémiovú cenovku a je už ten správny čas investovať do VR?

Headset

Prejdime k samotnému headsetu. V balení dostanete napájací adaptér takisto s EU a UK koncovkami, sadu návodov a jemnú utierku, gumový nástavec za hlavu pre ľudí s menšou hlavou, predovšetkým zrejme deti. Ako sme už v úvode spomenuli, dorazilo nám nekompletné balenie bez face gasket, teda mäkkého krytu, ktoré zakrýva plasty okolo šošoviek a vyvára pohodlie pre vašu tvár. Ani to nás neodradilo a za pomoci provizórneho riešenia sme headset už vyskúšali. Aj napriek tomu, že náš zážitok nie je taký ako má byť, boli sme ohúrení. Skúšal som Oculus za čias vývojarských kitov ale aj plnú finálnu retailovú verziu, HTC Vive aj Vive Pro, ale zatiaľ sa nič nevyrovnalo Indexu. Viem, že sú na trhu aj Pimax, tie som však nemal možnosť vyskúšať, a špičkový XTAL, ktorý je však mimo rozpočet bežného hráča (nie že by Index bol lacný ale XTAL stojí päťkrát viac).

   

Začnem kvalitou obrazu. Tá je po správnom nastavení vzdialenosti očí a napasovaní headsetu do zorného poľa naozaj skvelá. Samozrejme, od reality je to ďaleko a 4K alebo 8K headsety budú vyzerať ešte lepšie, ale nateraz je to rozhodne najlepšia kvalita obrazu, akú som mal možnosť vyskúšať. Úprimne, absenciu OLED som si zatiaľ nestihol nejako všimnúť, ale vyššiu hustotu pixelov vďaka použitiu LCD a nie OLED s pentile matrix, kde chýba polovica zelených subpixelov, je značná aj pri rovnakom papierovom rozlíšení. Keď k tomu dodáte vyššiu obnovovaciu frekvenciu (skúšal som zatiaľ len 120 Hz, 144 Hz ešte nie) tak zážitok z Beat Saber je okamžite na inej úrovni. A verte či neverte, odrazilo sa to aj na mojom výkone v hre. Nakoľko dokážem lepšie vidieť rýchlo sa pohybujúce kocky a obraz je plynulejší, podarilo sa mi nahrať lepšie skóre aj prejsť levely, ktoré som dovtedy na Oculuse prejsť nedokázal. Na detailnejšie hodnotenie obrazu však už budem potrebovať plnohodnotný komfort headsetu s face gasket, viac sa tejto téme budeme preto venovať až v recenzii.

Čo si však vieme povedať už teraz je, že reproduktory, ktorými je Index vybavený, sú úžasné. Veľa recenzentov, ktorých Valve pozvalo na predstaveni, ich chválilo, ale bol som skeptický. Zbytočne. Naozaj hrajú až prekvapivo dobre a ponúkajú zážitok ako na žiadnom inom headsete. Vďaka tomu, že sa priamo nedotýkajú uší, sa vám uši nepotia, čo býva často dôvodom prestávok od hrania, tu však nie. Ich hlasitosť a zvukový prejav je na jednotku a to až tak, že pri plnej hlasitosti sú ohlušujúce a musel som si hlasitosť znižovať. Umožňujú vám tiež počuť ľudí okolo seba aj keď ste v hre. Buď si znížite hlasitosť, alebo len jednoducho posuniete reproduktor do vyššej polohy nad ucho čím sa dramaticky znižuje hlasitosť zvuku, ktorý vnímate a môžete tak lepšie počuť svoje okolie. Reproduktory sú tak rozhodne jednou z veľkých predností Indexu.

Headset ponúka množstvo možností prispôsobenia, aby sadol každému. Vzadu nájdete kolečko, ktorým nastavujete dĺžku obruby okolo hlavy. Okrem toho môžete zmeniť aj vzdialenosť displejov od očí ako aj vzdialenosť šošoviek od seba tak, aby sa rovnala vzdialenosti medzi vašimi očami. Prvé nastavenie posúva celé vnútro headsetu o asi dva centimetre a pomôže to najmä ľuďom s okuliarmi, aby sa im do headsetu vošli. Zároveň týmto meníte FOV, teda je najlepšie, aby ste mali displeje čo najbližšie k očiam pre čo najväčšie zorné pole. Ako už bolo povedané, regulovať môžete aj vzdialenosť šošoviek od seba a to posuvným tlačidlom na spodku headsetu. Každý človek má inú vzdialenosť očí od seba a vy tak potrebujete aby aj šošovky boli od seba rovnako vzdialené. S týmito nastaveniami sa treba pohrať, aby ste mali obraz ostrý a zážitok z používania čo najlepší.

   

Prekvapil ma aj kábel. Možno si hovoríte že čo je to za blbost, čo môže byť také špeciálne na kábli. Musím sa však priznať, že Index ma aj v tomto ohľade veľmi potešil a milo prekvapil. Má totiž až šesť metrov, je hrubý a nemá veľkú tendenciu sa skrúcať. Nie je tak problém si kábel natiahnuť ďaleko od seba a potiahnuť ho až za vlastný chrbát, aby vám nezavadzal. Pri Oculuse som s káblom stále bojoval, mal som ho medzi nohami, rukami stále o neho zachytával… nič také sa mi na Indexe nestalo. Samozrejme, keď máte dostatok miesta a dokážete vo VR chodiť, nie len stáť na mieste, o kábel skôr či neskôr zakopenete. Potom stojí na zváženie, aby ste si kábel zavesili zo stropu alebo nejakého držiaka.

Koniec kábla s konektormi viete rýchlo odpojiť, čo môže byť užitočné pri balení headsetu a jeho premiestňovaní. Na fungovanie headsetu potrebujete zapojiť jednen konektor USB 3.0, DisplayPort a napájanie. Alternatívnou je možnosť kúpiť si adaptér Virtual Link a cez USB-C zapojiť headset to jednej z nových Nvidia RTX grafík, ktoré sú týmto konektorom vybavené. Do PC tak už pôjde iba jeden kábel. Adaptér však stojí vyše 40 eur a budete si musieť na neho ešte nejakú chvíľu počkať. Toto riešenie pokladám ideálne k notebookom, pri počitačoch nie je problém zapojiť tri konektory. S najväčšou pravdepodobnosťou to aj tak spravíte len raz a už s tým hýbať nebudete.

Toto sú naše prvé dojmy z Valve Index. Headset aj ovládače sú skvelé, no Valve by malo zapracovať na výstupnej kontrole z fabriky, nakoľko nie je možné, aby posielali balenia bez nejakých súčastí. To sa jednoducho pri tisíceurovom headsete nesmie stávať. Ak máte nejaké otázky, určite nám ich napíšte do komentárov. Headset budeme ďalej testovať a dúfame, že face gasket nám čo najskôr dorazí, aby bolo testovanie naozaj plnohodnotné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *