Preview Valve Index: VR headset pre náročných

Základné stanice a ovládače

Na HWCoolingu trochu netradičná, ale exkluzívna téma: Prvá várka predobjednávok VR headsetu od Valve bola rozoslaná a jedna zavítala i k nám do redakcie. Po pár dňoch vám tak prinášame prvé dojmy z používania headsetu Valve Index, ktorý je etalónom novej generácie zariadení pre virtuálnu realitu. Obháji si svoju prémiovú cenovku a je už ten správny čas investovať do VR?

Základné stanice

Zaobstarať  si ich môžete samostatne alebo ako súčasť kompletného balenia Index ako v našom prípade. Ide o base station 2.0, teda druhú generáciu základných staníc, ktorej hlavnou zmenou je použitie len jedného otočného senzoru na rozdiel od dvoch pri prvej generácii. K samotným staniciam dostanete napájací adaptér s EU aj UK koncovkami, dlhý napájací kábel, plastový adaptér s otočnou hlavou a skrutky a hmoždinky na uchytenie tohto adaptéru na stenu. Stanice majú vnútri pohyblivý mechanizmus a vydávajú tak zvuk aj vibrácie. Mali by ste ich preto namotnovať tak, aby sa nehýbali. Ja som jednu stanicu len primontoval o plastový držiak a ten položil na poličku a všetko funguje ako má. Vŕtanie do stien tak zjavne nie je nevyhnutné, ak sa mu chcete vyhnúť.

   

Ovládače

Druhou a veľmi podstatnou súčasťou headsetu sú nové ovládače. Tie pred predstavením headsetu Index boli známe ako Knuckles a niektorí ich tak volajú aj naďalej. Ovládače samotné sú jednou z najzaujímavejších súťastí Indexu, no zaobstarať si ich môžete aj samostatne a používať napríklad s Vive Pro. Prečo sú také zaujímavé a ospevované? Prinášajú úplné iný koncept používania ako všetky ostatné ovládače a čo viac, umožňujú full finger tracking alebo sledovanie pohybu všetkých prstov na ruke. Poďme na to ale postupe. Prvé, čo ma prekvapilo, keď som ovládače chytil do ruky, je ich hmotnosť. Na prvý pohľad sú veľké a automaticky tak čakáte, že budú ťažké, ale opak je pravdou. Vážia 196 gramov, čo je približne hmotnosť väčšieho 6-palcového smartfónu. Taký iPhone XS Max má na váhe viac ako tieto ovládače. 

      

Všetky ovládače, ktoré som doteraz skúšal, či už šlo o Oculus alebo HTC Vive musíte v ruke držať, inak vám padnú. Knuckles však nie, držia na ruke a vy môžete prirodzene otvoriť dlaň bez obáv, že vám ovládač padne alebo ho niekde zahodíte a rozbijete si či už ovládač alebo niečo naokolo – televízor, monitor a pod. Ovládače sú vybavené akýmsi popruhom, ktorý ide po chrbte ruky zatiaľ čo dlaň obopína valec ovládača. Pásku si na ruke dotiahnete a ovládač vám potom drží na ruke bez toho, aby ste ho museli prstami držať. Toto otvára úplne nové možnosti používania a ovládania objektov vo VR, nehovoriac o vyššej bezpečnosti. Ovládače Oculus Touch mi absolútne nesedia, nakoľko sú pre mňa malé a neustále mám pocit, že mi idú vypadnúť z ruky alebo ich niekam zahodím. Musím ich tak neprirodzene silno zvierať, hlavne pri Beat Saber, kde musíte rukami rýchlo mávať. Ovládače Vive sú zase veľké a máte strach, že s nimi niečo naokolo rozbijete. Pri vývoji ovládačov index na toto všetko mysleli a dotiahli to do dokonalosti. 

Takže ešte raz, ovládač chytíte do ruky, druhou rukou si dotiahnete pásku a už môžete prsty uvoľniť bez toho, aby vám ovládač vypadol. To umožňuje veľmi prirodzený a intuitívny pohyb v hrách – chytanie objektov. Doteraz ste museli ovládač vždy držať prstami a povedzme palcom alebo ukazovákom stlačiť nejaké tlačidlo, ktoré fungovalo a senzor chytenia/stlačenia. Knuckles sú vybevené dotykovou plochou v stredom stĺpci a dokážu tak registrovať, či sa malíčkom, prstenníkom a prostredníkom dotýkate ovládača a teda či máte dlaň zavretú. Záleží teraz už len na vývojároch hier, aby toto ovládanie implementovali do hier. Niektoré to už podporujú, ale väčšina ešte nie. Pekný príklad je The Lab, čo je vlastne akési demo od Valve, ktoré vás zoznámi s ovládačmi v prostredí hernej série Portal. Zistíte tu, že ovládače vám umožnia robiť tak bežné veci, ako je napríklad hrať kameň papier nožnice a to úplne normálnym spôsobom, akým by ste to robili aj v skutočnosti. Knuckles sú teda naozaj revolučné a bude zajímavé sledovať, akými všetkými spôsobmi vývojári využijú možnosti, ktoré ovládač ponúkajú.

   

Ešte zopár detailov k ovládačom samotným. Nabíjajú sa cez konektor USB-C (kábel dostanete ku každému ovládaču). Pri prvom pustení ich bolo treba aktualizovať a teda cez kábel pripojiť k počítaču. Spomínali sme si už dotykovú plochu pre registrovanie prstov, okrem toho majú ovládače samozrejme aj ďalšie tlačidlá. Ukazovákom stláčate klasickú spúšť, ktorá má však podľa môjho názoru zvláštny klik pri úplnom stlačení. Palcom máte k dispozícii celú plejádu tlačidiel a to A a B, menu tlačidlo pod nimi, podlhovastý touchpad, ktorý ľudia nazývajú pill a klasický joystick. Dobré by bolo tiež spomenúť, že dotyková plocha pre prsty, ktorú držíte v dlani, reaguje aj na silu dotyku a vy tak môžete objekty v hre stláčať viac alebo menej. Opäť však záleží od vývojárov, či dokážu túto funkciu rozumne a prirodzene použiť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *