S novým firmwarem se Raspberry Pi 4 dá přetaktovat na 2 GHz

CPU jádra Raspberry Pi 4 lze s novým firmwarem popohnat o 33 %

Raspberry Pi 4 toto léto docela příjemně překvapilo, s jádry Cortex-A72 slibuje na poměry ARM desek docela slušný výkon. V základu to ovšem trochu kazí nízká frekvence 1,5 GHz. Ovšem toto by teď mohlo vylepšit přetaktování. S novým firmwarem, který teď vychází, se totiž procesor BCM2711 dá přetaktovat až o třetinu, což by se mohlo hodně hodit při použití desky jako ARM desktopového počítače.

Raspberry Pi 4 umožňuje přetaktování jak jader CPU, tak GPU i pamětí LPDDR4, což lze nastavit pomocí patřičných řádků v konfiguračním souboru /boot/config.txt na SD kartě s operačním systémem. Ovšem doposud bylo možné zvednout taky jader CPU jen na 1750 MHz z výchozích 1500 MHz. Nový firmware, který se teď chystá k vydání a lze ho již nainstalovat příkazem sudo rpi-update, zvedá limit a umožňuje nastavit frekvenci až 2,0 GHz. Její dosažení asi není zaručeno u všech čipů, ale minimálně některé desky jsou s ní schopné fungovat stabilně.

Testy přetaktování na 2,0 GHz přinesl Tom’s Hardware a CNX-Software. První uvádí, že deska byla stabilní ve většině případů, ovšem ne v GIMPu, který už padal. Tento web měl ale zvoleno nižší napětí, zvýšil ho jen o 0,1 V proti výchozí hodnotě. CNX-Software pustil do čipu 0,15 V nad default a potíže se stabilitou neuvádí. Je možné, že s tímto napětím by byl plně úspěšný i Tom’s Hardware.

Proti výchozí frekvenci 1,5 GHz je tedy jádra CPU možné přetaktovat o třetinu, což samozřejmě o hodně vylepší jednovláknový výkon, ale i ten vícevláknový, protože frekvence se drží i pod zátěží všech čtyř jader. V aplikacích závislých na hrubém výkonu CPU zdá se výkon skutečně lineárně škáluje, v testech závislých na paměťové propustnosti (memcpy) změna přirozeně není. Tom’s Hardware testoval test simulující webový prohlížeč a také dostal značné zlepšení. Například ve hrách (těch, které lze na RPi spustit) velké rozdíly nejsou, museli byste taktovat naopak GPU.

Efekt přetakování na benchmark webového prohlížeče (Zdroj: Tom’s Hardware)

Procesor Broadcom BCM2711 v Raspberry Pi 4 je 28nm a jeho výchozí napětí by mělo být 1,2 V. K tomu lze nastavit offset až +0,2 V nebo podvoltovat až o 0,4 V. Nastaveuje se přes řádek over_voltage, přičemž zadáváte hodnotu -16 až 8. Hodnota 0 je žádná změna a jednotka v tomto čísle znamená 0,025 V (over_voltage=4 tedy znamená zvýšení napětí o 0,1 V na 1,3 V, over_voltage=6 by bylo 1,35 V).

Frekvence se nastavuje v MHz hodnotou arm_freq. Nastavení je v krocích po 50 MHz, takže můžete zkusit také třeba 1,9 GHz nebo 1,95 GHz. Momentálně firmware dovoluje jako maximum jen 2,0 GHz, takže nevíme, kam až by třeba bylo možné čip BCM2711 napnout při nejvyšším možném napětí. Mimochodem, OC nevypíná úsporné funkce, takže v nečinnosti se jádra korektně podtaktují a zbytečně nehřejí a nežerou.

Benchmarky přetaktovaného Raspberry Pi 4 (Zdroj: CNX-Software)

Chlazení je třeba o to víc

Co je ovšem při těchto experimentech třeba, je chlazení. Jak jsme již psali, Raspberry Pi i s výchozím taktem a napětím spotřebovává až kolem 8 W a chlazení potřebuje, jinak se po zatížení všech čtyř jader dostane teplota přes 85 stupňů Celsia a procesor se začne podtaktovávat (tedy nastane tzv termální throttling). Přetaktování výdej tepla samozřejmě ještě posílí a tento efekt nastaven o to dřív. OC desky bych tedy raději prováděl jen tehdy, pokud na ní máte pasiv, nebo dokonce i nějaký ventilátor. Například zmíněný CNX-Software při tom používal aktivní věžový chladič Ice Tower, o kterém jsme zde psali (zde je mimochodem jeho recenze od tohoto média). A díky tomu se i s OC procesor držel jen někde okolo 55 stupňů.

Vzhledem k tomu, že pro normální embedded či IoT aplikace bez kontinuální zátěže se počítá s provozováním desky naholo (respektive bez chladiče a ještě v nějaké krabičce), by s nasazeným chladičem neměl asi SoC být příliš namáhán a dlouhodobý provoz na oněch 2,0 GHz by mohl být docela reálný, například pokud byste desku chtěli mít jako úsporné PC s alternativní procesorovou architekturou (k čemuž je samozřejmě ideální mít verzi se 4GB pamětí).

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně. Celý článok „Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení. Celý článok „Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Raspberry Pi 4 se hřeje, chladič doporučen. Zlepší to update FW

Minulý týden vyšlo Rapberry Pi 4 a jak jsme už psali, přineslo docela svěží vítr do této řady levných ARM desek (a out-of-order jádry i do jednodeskových počítačů vůbec). Ovšem nový SoC s jádry Cortex-A72 má také vyšší spotřebu a čip, ale i další části desky se docela zahřívají. Pokud tedy chcete tyto desky intenzivněji používat, popřemýšlejte nad chlazením. Z části má ale pomoct i update firmwaru. Celý článok „Raspberry Pi 4 se hřeje, chladič doporučen. Zlepší to update FW“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *