Speciální SSD pro černé skříňky. Vydrží 30 minut v ohni při 800 °C

Innodisk Fire Shield SSD: žáruvzdorný SATA disk pro speciální aplikace

Často tu píšeme o chladičích pro výkonnější NVMe SSD, v dřívějších dobách se u PC také řešívalo chlazení pevných disků ve skříni, kterým vysoké teploty nesvědčily ještě víc. Proti „provozním teplotám“, s kterými se potýká speciální průmyslové SSD od Innodisku, to ale nic není. Disk určený pro aplikace typu černá skříňka má přežít přímé plameny o teplotě 800 stupňů Celsia. Jak po takové zkoušce ohněm vypadá, můžete vidět na videu.

Firma Innodisk vyrábí různý speciální hardware pro embedded sektor, měli jsme tu například její unikátní grafický adaptér do slotu M.2. Letos na Computexu firma oznámila speciální SSD (tato firma úložiště pro průmyslové použití vyrábí už delší dobu), které splňuje standardy požáruvzdornosti jako IEC 62625-2:2016 code FB. Disk se jmenuje Fire Shield SSD a jeho cílem je dodat elektronické úložiště, které v případě požáru přežije a lze z něj dostat data. Kromě jiných aplikací například tehdy, pokud je SSD součástí nějakého řídícího systému (v autě, lokomotivě, letadle) a je důležité, aby se v případě nehody mohla uložená data analyzovat a na jejich základě mohla být zjištěna příčina neštěstí.

Innodisk Fire Shield SSD

Fire Shield SSD je disk s rozhraním SATA velikostí odpovídající desktopovému 3,5″ HDD – má tedy standardní rozměry, ale objem navíc proti 2,5″ modelům je využitý pro důkladné žáruvzdorné zaizolování. Podle Innodisku je použito více jak dvacet různých materiálů a venkovní pouzdro, které musí odolávat přímému plameni, je ze slitiny mědi. Podle schémat a obrázků vnitřností je samotná elektronika ale jen velmi malá podobně jako u dnešních SSD. Není ale přímo napojená na vnější konektory, protože pak by PCB a vodiče tvořily přímý tepelný most k čipům NAND. Místo toho jsou vnější konektory samostatné a s vlastním SSD uvnitř je spojuje tenký fóliový konektor, jakým bývají například zapojené LCD panely v noteboocích.

Samotné SSD používá průmyslovou NAND typu iSLC nebo SLC a má poměrně malé kapacity – od 8 do 128 GB. Výkon je uváděný až 520 MB/s při sekvenčním čtení a až 360 MB/s v sekvenčním zápisu. Spotřeba dosahuje maximálně 1,1 W a disk má kromě žáruvzdornosti splňovat i standardy odolnosti proti vibracím (MIL-STD-810G Method 516.7 Procedure I), nárazu (IEC 62625-2:2016 code SB) a pevnosti v tlaku (IEC 62625-2:2016 code CB).

Data z čipů se dají 100% přečíst po půlhodině v plameni

Innodisk minulý týden oznámil, že už testováním žáruvzdornost experimentálně potvrdil, přičemž postup můžete vidět na videu. To ukazuje, že Fire Shield SSD byl přímo vystavený plameni z autogenu, který měl teplotu přes 800 Celsiů, přičemž plameny byly nasměrovány přímo na pouzdro SSD po dobu 30 minut. Pravda, jen z jedné strany, asi by bylo zajímavé vidět, jestli by SSD vydrželo i ohoření ze všech stran. Po takovémto opalování není možné disk přímo znovu zapojit do počítače, konektory jsou zřejmě beznadějně zdegradované a vypadá to, že újma teplem je vidět i na interním PCB. K datům se v tomto případě je třeba dostat odpájením čipů NAND z PCB a jejich přečtením na zvláštním aparátu. Innodisk je po testu takto vyextrahoval a přečtení skutečně potvrdilo, že jsou data jsou 100% korektní a neporušená.

Protože je ochrana založená na tom, že izolace pouzdra zpomaluje prostupování žáru dovnitř, je jasné, že disk nevydrží podmínky požáru kontinuálně a obnova závisí na tom, že se plameny podaří dejme tomu do těch 30 minut uhasit (nebo mezitím dohoří kvůli vyčerpání paliva). Každopádně je to ale lepší něž nic a tak je možné, že se tato nebo podobná SSD začnou používat třeba ve zmíněných černých skříňkách třeba samořídících vozidel.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení. Celý článok „Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Už ne hračka. Je tu Raspberry Pi 4, výkon i výbava ve všem lepší

Ze světa osobních počítačů s obvyklými procesory x86 se teď na chvíli přesuneme do světa jednodeskových minipočítačů s čipy ARM, oblíbené to hračce kutilů, zájemců o alternativní CPU i pro další úlohy. Vyšlo totiž nové Raspberry Pi 4, které do této oblasti přináší malou revoluci. Byť má pořád nízkou cenu a další výhody původních Pi, je proti dosti pomalým a omezeným starším verzím tak trochu jako příslovečné nebe a dudy. Celý článok „Už ne hračka. Je tu Raspberry Pi 4, výkon i výbava ve všem lepší“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake

Malé jednodeskové PC většinou používají čipy ARM, ale jsou i výjimky založené na architektuře x86. Ty se díky tomu dají použít jako úplně klasické PC, což dává o dost širší možnosti. Nejvíc jich asi existuje s procesory Atom, ale firma AAEON, která v minulosti uvedla x86 desky UP Board, teď chystá výkonnější alternativu. Bude osazená regulérním notebookovým procesorem Intel Core nejnovější generace Whiskey Lake s až čtyřmi jádry. Celý článok „UP Xtreme, minideska s čtyřjádrovými CPU Intel Whiskey Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *