Recenzia notebooku Asus ROG Scar III – highend pre masy?

Parametre a detaily

Do rúk sa mi dostal notebook Asus Scar III, ktorý predstavuje akúsi strednú triedu hernej ponuky výrobcu. I napriek tomu ponúka veľmi zaujímavú výbavu, a to vrátane 144Hz monitora živeného grafickou kartou GeForce RTX 2070. Ambície sú tu pomerne vysoké, a síce osloviť čo najširšie spektrum hráčov. Asus v tomto prípade razí filozofiu, že notebook má byť naozaj mobilný a teda uspôsobený na pohodlné prenášanie.

Základné parametre


Detaily

V balení notebooku nájdete nabíjačku, kábel a skrutky pre pripojenie 2,5″ HDD/SSD a kľúčenku pre odnímateľný čip.

Scar III veľmi milo prekvapil svojou kompaktnosťou a predovšetkým hmotnosťou. Notebook váži len 2315 g. Vďaka tomu je manipulácia s ním pomerne jednoduchá. Je výrazne ľahší než povedzme Xiaomi Mi Gaming Laptop s 2,8 kg. Ak je pre vás mobilita dôležitá, čo by na notebooku mala byť, Scar III si odnáša v tejto oblasti plusové body.

   

Dizajn Scar III je výlučne herný. Naznačujú to ostré línie, podsvietenie RGB na každom rohu a prepracované chladenie. Nižšia hmotnosť sa našťastie neodrazila na kvalite spracovania a notebook tak nikde nevŕzga, čo je dobré znamenie.

   

Testovaná konfigurácia disponuje 6-jadrovým procesorom Intel Core i7-9750H, 16 GB RAM, grafikou Nvidia RTX 2070 v mobilnej verzii a 512GB SSD si môžete doplniť o druhý 2,5″ disk, na ktorého zapojenie nájdete príslušenstvo v balení. Ide o jednu z najvýkonnejších konfigurácií, akú si môžete zvoliť. Vo vyššej výbave už nájdete len väčšie SSD alebo kombináciu SSD + HDD alebo ojedinele aj Intel Core i9-9880H. Naopak nižšie konfigurácie ponúkajú RTX 2060 alebo GTX 1660 Ti. Treba však povedať, že verzie s i9-9880H alebo GTX 1660 Ti sa hľadajú pomerne ťažko a drvivú väčšinu ponuky tvoria i7-9750H v kombinácii s RTX 2060 alebo RTX 2070.

Portová výbava je dobrá, no nie skvelá. Na ľavej strane sa nachádza trojica USB 3.2 gen 1 (5 Gb/s) a audio konektor. Pravá strana neponúka žiaden port. Vzadu nájdeme konektory RJ-45, HDMI 2.0b, USB-C 3.2 gen 2 (10 Gb/s) s podporou DisplayPort a napájací konektor. Chýba slot pre SD kartu a predovšetkým Thunderbolt 3, ktorý Asus z nejasného dôvodu v poslednej dobe vynecháva a to prakticky zo všetkých zariadení, či už ide o Zenbooky alebo aj líniu Zephyrus. Je to nepochopiteľné, kedže Thunderbolt 3 ponúka široké možnosti rozšírenia portovej výbavy a takisto aj výkonu, napríklad externou grafickou kartou či rýchlym SSD. Toto je prakticky najväčšie negatívum notebooku a pre mňa osobne tzv. dealbreaker.

Veko displeja ponúka pekné spracovanie v štýle brúseného hliníka v dvoch smeroch, čo pod svetlom vytvára zaujímavé odrazy. Spodná strana má potom rozsiahle rebrovanie chladenia pre prísun vzduchu, na ktorom nájdeme aj logo ROG. Chválim použitie krížových skrutiek, ktorých ani nie je nejako veľa. Odmontovanie spodného krytu tak patrí medzi tie jednoduchšie.

Pri odnímaní spodného krytu si však treba dať veľký pozor na dvojicu káblov, ktoré vedú zo základnej dosky k podsvieteniu RGB v spodnom kryte. Neviem prečo, ale v Asuse sú na takéto veci experti. Rovnaká situácia bola aj pri Zephyruse, kde išiel kábel z klávesnice. Takže odporúčame maximálnu opatrnosť, aby ste káble nepretrhli.

Strix III má aj veľmi solídne chladenie, čo môžete vidieť aj na zadnej časti notebooku prepchatej jednou heatpipe za druhou. O odvod tepla sa starajú dva ventilátory, ktoré ponúkajú tri režimy chladenia.

Chválim ľahkú dostupnosť dvojice slotov RAM a takisto M.2 SSD a karty WiFi. Tá je umiestnená netradične práve pod SSD. 2,5″ slot na HDD/SSD sme si už viac krát spomínali, teraz sa na neho môžete pozrieť lepšie.

Displej IPS s uhlopriečkou 15,6″ má rozlíšenie Full HD, antireflexnú úpravu, veľmi tenké rámiky a široké pozorovacie uhly. Pre hráčov však bude určite atraktívna obnovovacia frekvencia 144 Hz. Ide tak o jeden z najrýchlejších panelov na trhu a v notebookoch obzvlášť. Nenachádza sa tu však Nvidia G-Sync na vyhladzovanie obrazu. To však znamená, že budete môcť využívať Nvidiu Optimus a teda vypínať žravú grafiku RTX a používať integrované GPU Intel HD pri menej náročnej práci. Veko displeja sa nedá vyklopiť úplne na 180 stupňov, uspokojiť sa tak budete musieť len so zhruba 150 stupňami.

Klávesnica ponúka veľmi dobré rozloženie avšak bez numerickej časti. Chválim samostatné šípky, veľký space a veľa multimediálnych klávesov.

Nechýba podsvietenie RGB per-key, vybrať si môžete z veľkého množstva režimov Aura a takisto synchronizovať ich s ďalším príslušenstvom Asus. Odozva klávesov je veľmi dobrá, celkovo sa mi na klávesnici písalo a hralo veľmi dobre. Medzi hernými notebookmi ide o nadpriemernú klávesnicu. Intenzitu a typ podsvietenia viete meniť pomocou tlačidla Fn a šípok bez nutnosti použiť akýkoľvek softvér, keď nechcete.

Touchpad ponúka kvalitný a príjemný povrch. Na dotyk reaguje dobre, nestretol som sa so žiadnymi problémami pri trackovaní. Ponúka dvojicu fyzických tlačidiel pod dotykovou časťou. Zaujímavá je tiež možnosť prepnúť sa do režimu numerickej klávesnice, ktorá sa zobrazí na ploche touchpadu. Funguje to prekvapivo dobre, treba však počítať s tým, že po stlačení číslice nemáte žiadnu odozvu na dotyk a používanie tak nie je úplne ideálne.

Absentuje však akékoľvek biometrické zabezpečenie typu čítačka odtlačkov prstov či IR kamery, čo je škoda. Z nejasného dôvodu sa tieto technológie akosi herným notebookom vyhýbajú.

Veľmi sa mi páčia uzučké rámiky a celé riešenie veka displeja. Pánty sú vytiahnuté z tela a robia akýsi kruhový pohyb. Rámiky sú naozaj minimalistucké a Scar III tak pôsobí moderne a štýlovo. Dostupný je v 15,6 ale aj 17,3-palcovom prevedení.

Batéria a výdrž na jedno nabitie sú pri notebook tiež jedným z kľúčových parametrov. Scar III v tejto oblasti zaostáva za konkurenciu kvôli použitiu menšej 66Wh batérie. Dôvodom je prítomnosť 2,5″ slotu pre HDD/SSD a nemožnosť zvoliť si väčšiu batériu, ako býva zvykom napríklad na notebookoch Dell. Výdrž na jedno nabitie je preto slabšia, než by sa dalo od notebooku očakávať a v našom teste na YouTube sme tak namerali len 3 hodiny a 14 minút. Dokonca aj ultratenký MSI GS75 Stealth mal v tomto teste o pol hodinu viac. Nabitie 230 W nabíjačkou trvalo 2 hodiny a 10 minút.

Scar III má jednu špeciálnu funkciu a to je tzv. Keystone, čo je akýsi odnímateľný magnetický prívesok, ktorý umožňuje uchovať nastavenia a zašifrovať istú časť disku notebooku.

Nachádza sa na pravom boku a poľahky ho viete odobrať. Nemá však tendenciu vypadnúť zo svojho slotu. Vďaka kľúčenke v balení ho viete nosiť zo sebou, no neviem si úplne predstaviť, že by som Keystone vyberal z notebooku a vkladal do kľúčenky vždy, keď odchádzam od notebooku. Bezpochyby ale ide o zaujímavý nápad a vy možno preň nájdete vhodné využitie.

Poďme sa pozrieť, aký výkon v praxi môžete očakávať od Scar III. Na papieri ide totiž o veľmi schopnú mašinu, hlavne keď ide o mobilnú, nie Max-Q verziu RTX 2070.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *