Nové HWiNFO ukazuje efektivní frekvenci. A lepší jádra 7nm Ryzenů

HWiNFO v6.13-3955 Beta: Nový údaj o efektivní frekvenci

Většina z vás určitě zná program HWiNFO, který slouží k analýze komponent v počítači a monitorování teplot, spotřeb a podobných vlastností hardware, například procesoru. Tento týden vyšla jeho nová verze v6.13-3955 Beta, která přináší do monitorování CPU docela podstatné novinky. Tato verze ukazuje průměrnou efektivní frekvenci CPU, která zohledňuje úsporné stavy, také ale ukazuje kvalitu jader u nových Ryzenů 3000.

Hlavní změnou je, že HWiNFO dostává v této verzi podporu pro monitorování tzv. „efektivní“ frekvence procesoru, respektive jeho jednotlivých jader. Ta odpovídá na jeden problém, který moderní procesory pro sledování frekvence představují, a sice úsporné C-stavy. Pokud nějaký dnešní procesor provozujete, můžete často vidět poměrně vysoké frekvence v klidu, ale toto může být dost matoucí dojem, protože dnes je šetření energie v klidu do značné míry prováděno pomocí úsporných stavů, nikoliv podtaktováním a snížením napětí jako v době prvních Athlonů 64 s Cool and Quiet a Pentií 4 s obdobnou technologií SpeedStep.

C-stav (C-state) spočívá v tom, že se CPU (respektive dnes jedno z jeho jader) na určenou dobu uspí, pokud pro něj scheduler operačního systému nemá práci, a do nějaké míry také odpojí od napájení – co všechno je vypnuté a tím pádem „nežere“, závisí na „hloubce“ C stavu, například běžného C2 proti nejhlubším C6, C7. Problém pro monitorování je v tom, že takové jádro je neaktivní a nemá tedy vlastně žádnou frekvenci (0 MHz), ale v monitorovacích programech to většinou není vidět. Buď se pro takové jádro ukazuje poslední známá frekvence před uspáním, nebo se při zjišťování frekvence jádro probudí a tím už zase v C stavu není. Pro představu o tom, jak moc jádro skutečně „idluje“ a šetří proud, by přitom bylo třeba mít aspoň představu o tom, kolik procent času se v C-stavech stráví.

Údaj o efektivní frekvenci, který teď HWiNFO zavádí, konečně C-stavy zohledňuje. Tento údaj neodpovídá okamžité frekvenci, kterou zrovna při pollingu jádro mělo, ale je zprůměrovaný za určitý krátký čas (nejspíš čas jednoho obnovení údaje), lze ji tedy označit i za průměrnou. Toto by mohlo být zajímavé také pro teď populární otázku, jak moc vám boostuje Ryzen 3000, ale obzvlášť mění perspektivu frekvence v nečinnosti. Toto průměrování totiž už zohledňuje to, že C-stav znamená vlastně 0 MHz a přesně tak započítává dobu strávenou v C-stavech do průměru. U nezatíženého jádra proto uvidíte, že efektivní frekvence je hodně nízká, hluboko pod tím, kde má jádro CPU svou minimální pracovní frekvenci (nejnižší P-stav/násobič). A toto vám právě dává představu, kolik času se ve skutečnosti stráví šetřením energie.

Reportování efektivní frekvence v HWiNFO v6.13-3955 Beta

Můžete to vidět zde na screenshotu z Ryzenu 3 2200G (ovšem tato metoda by měla fungovat na celé řadě různých procesorů). Klasický údaj o frekvenci ukazuje, že procesor, který je při běžné práci na desktopu poměrně v klidu vzdor množství otevřených programů/záložek ve Firefoxu a tak podobně, běží víceméně na své minimální frekvenci 1600 MHz (respektive je to trochu méně kvůli nižší než 100MHz BCLK, násobič je však 16,0×). Ovšem z efektivní frekvence můžete vidět, že první tři jádra jsou využívána jen cca na 30–40 %, protože jejich efektivní frekvence je jenom 400–500 MHz. Čtvrté jádro dokonce systém momentálně nechává spát skoro pořád, efektivní frekvence je u něj jen nějaké 2 MHz (což ovšem hodně fluktuovalo, když jsem snímek dělal). Autor HWiNFO Martin Malík má popis této novinky na fóru programu, pokud chcete další informace.

Poznámky k vydání HWiNFO v6.13-3955 Beta. Viz zde

Která jádra jsou preferovaná/výkonnější

Současně tato verze HWiNFO přidává podporu pro některý nový hardware (například Radeon RX 5500). Mezi tím je i podpora detekce výkonnostního „žebříčku“ jader u procesorů Matisse, tedy 7nm AMD Ryzen 3000. Jak se často probírá, u těch nedosahují nejvyšších frekvencí udávaných pro maximální turbo všechna jádra, ale jen ta nejlepší. A HWiNFO vám nyní bude ukazovat, která to jsou. Můžete to vidět na následujícím screenshotu – jádra jsou označená jako „perf #1“ až „perf #8“ (u osmijádra), podle toho, jak vysoké frekvence dovolují v turbu použít. Zobrazení pořadí jader („Core Performance Order“) není úplně nové, už od loňska ho HWiNFO ukazuje u 12nm Ryzenů 2000 generace Pinnacle Ridge. Popravdě nevím, zda je reportování tohoto pořadí podporováno i na procesorech Intel, ale u těch s Turbo Boost 3.0 Max by snad mělo být. A ukazují ho například i Coffee Lake, i když u nich Turbo Boost Max 3.0 Intel nemá.

Zobrazení Core Performance Order na procesoru AMD Ryzen 3000 (Zdroj: Reddit)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *