Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)

Chladicí blok CPU a pumpa s nádržkou

Vítám vás u druhého dílu seriálu o vodním chlazení. V prvním dílu jsme si vysvětlili, proč má smysl chladit počítačové komponenty pomocí okruhu s kapalinou. V dnešním dílu si detailně probereme jednotlivé část okruhu. V dalším dílu osadíme chladící blok na grafickou kartu. A v posledním dílu si pak ukážeme, jak okruh sestavit, naplnit a otestovat těsnost. V hlavní roli se představí sada EK-Kit Classic RGB P360.

Chladicí blok CPU a pumpa s nádržkou

Chladící blok pro procesor představuje základní stavební kámen každého okruhu. V ukázkové sadě EK-Kit Classic RGB P360 najdeme osvědčený blok EK Supremacy Classic RGB. Tento blok je již sestaven, otestován a připraven pro použit na procesorech Intel s patcemi LGA 115x a LGA 20xx. Pokud chcete tento blok využít pro AMD procesor, je potřeba vyměnit montážní rámeček. To je velmi jednoduché, jak si hned ukážeme.

Úprava bloku pro AMD procesory

Úprava bloku pro použit s AMD procesory je skutečně jednoduchá. Za použit přibaleného šesthranného klíče stačí povolit čtyři šroubky v základně bloku. Pro demonstraci jsem použil svůj vlastní blok EK Supremacy EVO Acetal CSQ. To abych nemusel zbytečně otvírat zbrusu nový blok, který už je od EK Water Blocks otestován ohledně těsnosti přímo z výroby.

   

Sejměte kovovou základnu bloku a vyndejte montážní rámeček pro Intel procesory. Ten následně vyměňte za obdélníkový typ pro AMD. Následně opatrně usaďte základnu zpět do původní pozice. Pozor, abyste při usazování základny neposunuli těsnící kroužek mimo jeho drážku. Věnujte také pozornost orientaci základny, respektive směru žeber a tenké kovové trysky. Úzká štěrbina trysky musí být kolmo na žebra základny, aby kapalina v bloku správně proudila.

   

Pokud chcete mít blok otočený o 90°, jen upravte pozici rámečku. Otočení bloku o 90° nijak nesnižuje jeho chladící potenciál. Naopak to může usnadnit zapojení do okruhu, pokud potřebujete mít výtokový otvor nad nebo pod vtokovým. Šroubky nedotahujte zbytečně na krev. Závit můžete použitím nadměrné síly strhnout. Stačí jen dotáhnout šroubky do úrovně mírného odporu. O těsnost bloku se stará správně usazený těsnící kroužek, nikoliv síla dotažení šroubků v základně.

   

Pumpa s nádržkou

Pumpa tvoří doslova srdce celého okruhu. Bez pumpy v okruhu by kapalina nemohla cirkulovat a odvádět teplo z chladicích bloků. Pumpa může být buď samostatná, nebo jako součást nádržky na kapalinu. Kombinovaná varianta je pro začátek jednodušší. Zajistí se tím, že je pumpa vždy pod úrovní nádržky, což je de facto jediné pravidlo, které je potřeba dodržet ohledně pořadí komponent v okruhu. Pumpy využívají tzv. mokré ložisko. Neměly by tedy běžet nasucho bez kapaliny v okruhu, jinak hrozí jejich poškození! Pump je několik druhů, od kompaktního a relatvně levného typu SPC, přes výkonnější, ale stále ještě kompaktní typ DDC až po velkou pumpu typu D5. Všechny tyto typy se odlišují maximálním průtokem a maximálním tlakem, který dokážou vyvinout. Tohle vše pak logicky vede k otázce, která trápí začínající stavitele. Jakou pumpu vybrat? A mám vzít samostatnou nebo kombinovanou?

Jak už bylo řečeno, tak pro začátek je nejvhodnější volit kombinovanou variantu pumpy a nádržky na kapalinu. Odpadá tím starost s umístěním a montáží nádržky v počítačové skříni. Také se tím ušetří dvě fitinky pro propojení pumpy a nádržky. V ukázkové sadě EK-Kit Classic P360 RGB je použita kombinovaná varianta SPC pumpy a středně vysoké nádržky. Taková rozumná střední cesta pro většinu základních okruhů. SPC pumpy jsou malé, tiché a nepotřebují externí 12 V napájení. Stačí je zapojit do 4-pin konektoru na základní desce jako běžný ventilátor. Pokud ale plánujete složitější okruh s několika radiátory a spoustou zakřivení, pak je však vhodnější vybrat DDC nebo D5 pumpu. DDC pumpa je celkem kompaktní, ale více se zahřívá a je také o něco hlučnější. Pokud máte dostatek místa ve skříni a nevadí vám si trochu připlatit, tak s D5 pumpou prakticky nelze udělat chybu.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

    1. Díky za zpětnou vazbu. Sám si pamatuju, když jsem s vodníky začínal, jak jsem tápal a řešil co a kde a jak a proč. Tak jsem se rozhodl sepsat nějaký stručný návod pro začínající stavitele okruhů. Jak to tak bývá, tak idea jednoho článku se zvrhla ve tři a nakonec z toho budou nejméně čtyři články (pátý bude spíš asi jen takový appendix, dle toho, jak dlouhý nakonec bude čtvrtý článek, který jsem plánoval jako závěrečný).

        1. Brzy zde vyjde třetí díl, kde rozeberu osazení bloku na grafickou kartu a už pomalu sepisuju čtvrtý díl ohledně kompletace okruhu a jeho plnění a odvzdušnení…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *