Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (2. díl)

Chladicí blok CPU a pumpa s nádržkou

Vítám vás u druhého dílu seriálu o vodním chlazení. V prvním dílu jsme si vysvětlili, proč má smysl chladit počítačové komponenty pomocí okruhu s kapalinou. V dnešním dílu si detailně probereme jednotlivé část okruhu. V dalším dílu osadíme chladící blok na grafickou kartu. A v posledním dílu si pak ukážeme, jak okruh sestavit, naplnit a otestovat těsnost. V hlavní roli se představí sada EK-Kit Classic RGB P360.

Chladicí blok CPU a pumpa s nádržkou

Chladící blok pro procesor představuje základní stavební kámen každého okruhu. V ukázkové sadě EK-Kit Classic RGB P360 najdeme osvědčený blok EK Supremacy Classic RGB. Tento blok je již sestaven, otestován a připraven pro použit na procesorech Intel s patcemi LGA 115x a LGA 20xx. Pokud chcete tento blok využít pro AMD procesor, je potřeba vyměnit montážní rámeček. To je velmi jednoduché, jak si hned ukážeme.

Úprava bloku pro AMD procesory

Úprava bloku pro použit s AMD procesory je skutečně jednoduchá. Za použit přibaleného šesthranného klíče stačí povolit čtyři šroubky v základně bloku. Pro demonstraci jsem použil svůj vlastní blok EK Supremacy EVO Acetal CSQ. To abych nemusel zbytečně otvírat zbrusu nový blok, který už je od EK Water Blocks otestován ohledně těsnosti přímo z výroby.

   

Sejměte kovovou základnu bloku a vyndejte montážní rámeček pro Intel procesory. Ten následně vyměňte za obdélníkový typ pro AMD. Následně opatrně usaďte základnu zpět do původní pozice. Pozor, abyste při usazování základny neposunuli těsnící kroužek mimo jeho drážku. Věnujte také pozornost orientaci základny, respektive směru žeber a tenké kovové trysky. Úzká štěrbina trysky musí být kolmo na žebra základny, aby kapalina v bloku správně proudila.

   

Pokud chcete mít blok otočený o 90°, jen upravte pozici rámečku. Otočení bloku o 90° nijak nesnižuje jeho chladící potenciál. Naopak to může usnadnit zapojení do okruhu, pokud potřebujete mít výtokový otvor nad nebo pod vtokovým. Šroubky nedotahujte zbytečně na krev. Závit můžete použitím nadměrné síly strhnout. Stačí jen dotáhnout šroubky do úrovně mírného odporu. O těsnost bloku se stará správně usazený těsnící kroužek, nikoliv síla dotažení šroubků v základně.

   

Pumpa s nádržkou

Pumpa tvoří doslova srdce celého okruhu. Bez pumpy v okruhu by kapalina nemohla cirkulovat a odvádět teplo z chladicích bloků. Pumpa může být buď samostatná, nebo jako součást nádržky na kapalinu. Kombinovaná varianta je pro začátek jednodušší. Zajistí se tím, že je pumpa vždy pod úrovní nádržky, což je de facto jediné pravidlo, které je potřeba dodržet ohledně pořadí komponent v okruhu. Pumpy využívají tzv. mokré ložisko. Neměly by tedy běžet nasucho bez kapaliny v okruhu, jinak hrozí jejich poškození! Pump je několik druhů, od kompaktního a relatvně levného typu SPC, přes výkonnější, ale stále ještě kompaktní typ DDC až po velkou pumpu typu D5. Všechny tyto typy se odlišují maximálním průtokem a maximálním tlakem, který dokážou vyvinout. Tohle vše pak logicky vede k otázce, která trápí začínající stavitele. Jakou pumpu vybrat? A mám vzít samostatnou nebo kombinovanou?

Jak už bylo řečeno, tak pro začátek je nejvhodnější volit kombinovanou variantu pumpy a nádržky na kapalinu. Odpadá tím starost s umístěním a montáží nádržky v počítačové skříni. Také se tím ušetří dvě fitinky pro propojení pumpy a nádržky. V ukázkové sadě EK-Kit Classic P360 RGB je použita kombinovaná varianta SPC pumpy a středně vysoké nádržky. Taková rozumná střední cesta pro většinu základních okruhů. SPC pumpy jsou malé, tiché a nepotřebují externí 12 V napájení. Stačí je zapojit do 4-pin konektoru na základní desce jako běžný ventilátor. Pokud ale plánujete složitější okruh s několika radiátory a spoustou zakřivení, pak je však vhodnější vybrat DDC nebo D5 pumpu. DDC pumpa je celkem kompaktní, ale více se zahřívá a je také o něco hlučnější. Pokud máte dostatek místa ve skříni a nevadí vám si trochu připlatit, tak s D5 pumpou prakticky nelze udělat chybu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB už príjíma objednávky na vodné bloky RTX 3080/3090

Spotreba nových grafických kariet 30. generácie GeForce vystrelila poriadne vysoko. Aj lepšie nereferenčné chladiče preto bývajú hlučnejšie než doteraz a naozaj tichú prevádzku sľubujú až okruhy vodného chladenia. EWKB na túto situáciu reagovalo pružne a v ponuke už má (na predobjednanie) dva bloky, ktoré podporujú takmer dvadsať rôznych modelov RTX 3080 a RTX 3090. Celý článok „EKWB už príjíma objednávky na vodné bloky RTX 3080/3090“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru

Život Vardarov je pomerne zložitý. Staršie modely nosia medzi náročnými používateľmi nálepku „rapkáče“ a veruže za cenu okolo dvadsať eur existujú i atraktívnejšie alternatívy. Hlavne do drahých okruhov vodného chladenia, kam majú tieto ventilátory namierené. Slovinský výrobca však dôveru v túto značku nestráca a do návrhu zapracoval úpravy na dosiahnutie pôsobivejších výsledkov. Celý článok „EKWB vylepšilo ventilátory Vardar. Nielen ozubením rotoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)

Tak je tu konečně pátý a poslední článek seriálu o vodním chlazení. Už zbývá jen naplnit sestavený okruh vhodnou chladicí kapalinou a také otestovat jeho těsnost. Poté si povíme něco málo o tom, jak se o okruh starat a jak jej udržovat v co nejlepší kondici. Nakonec provedeme zátěžové testy, abychom změřili rozdíly mezi konvenčním vzduchovým chlazením a naším sestaveným okruhem od EK Water Blocks. Celý článok „Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (5. díl)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Díky za zpětnou vazbu. Sám si pamatuju, když jsem s vodníky začínal, jak jsem tápal a řešil co a kde a jak a proč. Tak jsem se rozhodl sepsat nějaký stručný návod pro začínající stavitele okruhů. Jak to tak bývá, tak idea jednoho článku se zvrhla ve tři a nakonec z toho budou nejméně čtyři články (pátý bude spíš asi jen takový appendix, dle toho, jak dlouhý nakonec bude čtvrtý článek, který jsem plánoval jako závěrečný).

    1. Brzy zde vyjde třetí díl, kde rozeberu osazení bloku na grafickou kartu a už pomalu sepisuju čtvrtý díl ohledně kompletace okruhu a jeho plnění a odvzdušnení…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *