Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

Team Group T-Force Cardea Zero Z440: nálepka z mědi/grafenu místo pasivu

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla.

Team Group (tchajwanský výrobce mimo jiné také paměťových modulů) uvádí toto SSD na trh pod označením T-Force Cardea Zero Z440. Modul s řadičem Phison E16 a 3D NAND typu TLC má kapacitu 1 TB nebo 2 TB a výkon je uváděn jako u podobných PCIe 4.0 disků: 750 000 IOPS v náhodném čtení i zápisu a sekvenční zápis 4400 MB/ se sekvenčním čtením dosahujícím až na kulatých 5000 MB/s.

Výrobce neuvádí, jaké jsou spotřeby nečinnosti a aktivity, ale u ostatních podobných může při aktivitě příkon být až něco kolem 8 W, což pravděpodobně platí i pro tento modul. Jak ale už zaznělo na začátku, tento modul nemá pasiv. Místo toho je přes čipy NAND a řadič přelepená dekorativní etiketa, která má podle výrobce zastávat roli rozvaděče tepla. To není nový nápad, už Samsung u SSD 960 Evo a Pro používal speciální nálepku s vrstvou měděné fólie, která má snižovat teploty (ovšem nad ní byla vrchní potištěná vrstva z plastu).

Chladící nálepka u SSD Team Group T-Force Cardea Zero Z440

Cardea Zero Z440 má nálepku trošku odlišnou. Podle výrobce má tloušťku 0,2 mm a měla by zřejmě být tvořená dvěma vrstvami měděné fólie, ale je zmíněno, že je použitý i grafen, jenž by měl poskytovat vysokou tepelnou vodivost (ovšem to v praxi dost závisí na tom, jak je použitý). Grafen je asi mezi oběma kovovými vrstvami. Horní strana je bohužel opět pokrytá plastovým potiskem (z PET), který bohužel asi bude zhoršovat výdej tepla do okolního vzduchu. Nicméně jsou v něm jakoby odryté nápisy a dekorativní vzory, kterými prosvítá přímo podkladová měděná vrstva. Pokrytí tedy není úplné.

Smysl by měl být takový, že teplovodivé vrstvy budou působit jako rozvaděč tepla a rozptýlí ho na celý modul, místo aby se koncentrovalo v řadiči. Čipy NAND se tím bohužel asi dostanou na vyšší teploty než předtím, ale v řadiči se bude teplo méně kumulovat. Je docela možné, že jako chladič je toto řešení spíš nouzovka a výrobce zde pokukuje zejména po majitelích základních desek, kde jsou sloty M.2 opatřené vlastními chladícími kryty. Pro takového uživatele může být preferované koupit holý modul a použít chladič desky (sladěný designem), takže Cardea Zero Z440 pro něj může být atraktivní. Nemusí chladič nasazený z výroby sundavat a výrobce zase ušetřil.

S horším nebo žádným průvanem ve skříni asi chlazení moc dobré nebude, ale s lepším airflow ve skříni by asi SSD mohlo být i takto použitelné (a pokud se bude zatěžovat mírně, pak samozřejmě chlazení není až tak důležité). Podle výrobce údajně při testování speciální nálepka snižuje teplotu řadiče až o pět stupňů (ze 61,8°C na 56,5°C, i když to není úplně konzistentní), ale zároveň opravdu ohřívá pro změnu čipy NAND (z 48,7–55,3°C na 56,4–60,1°C). Není ale uvedeno, v jakých podmínkách byl tento test proveden, podle úrovně teplot asi ve slušně větraném prostoru.

Efekt nálepky na teploty podle výrobce

Toto SSD by se mělo začít prodávat někdy v blízké budoucnosti, za cenu 249 (1TB) a 499 (2TB) dolarů. U nás by to znamenalo ceny okolo 272 eur/7000 Kč a 545 eur/14 000 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením

Ze začátku nebyla NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 úplně jasně lepší než špička disků generace PCIe 3.0. Ale v druhé polovině loňského roku přišla výrazně rychlejší druhá generace a PCIe 4.0 už brzo poběží i na Intelu. Gigabyte teď vydává NVMe SSD Aorus Gen4 7000s, jehož název odkazuje na to, že dosahuje rychlosti až 7 GB/s. Zároveň má toto SSD ale také hodně zajímavě řešené chlazení. Celý článok „Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

RaidSonic má chladič SSD s TDP i pre výkonnejší mobilný procesor

Icy Box IB-M2HSF-702 je na pomery konkurenčných riešení špecifický veľkosťou, ale i ventilátorom. Voči aktívnemu chladeniu na netradičných miestach v PC majú používatelia často predsudky. Špeciálne v prípadoch, kde panuje presvedčenie, že je možné navrhnúť minimálne rovnako výkonný chladič aj pasívne alebo že vyšší chladiaci výkon aj tak nemá opodstatnenie. Krivým pohľadom sa tak nevyhne ani tento chladič SSD. Celý článok „RaidSonic má chladič SSD s TDP i pre výkonnejší mobilný procesor“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada. Celý článok „Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Nálepka plnící úlohu tepelnéjo rozvaděče? Když už nálepka hrozící při sundání ztrátou záruky, tak rozhodně takhle – prima nápad!!! Snad nastoupí cestu standardu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *