Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

EKWB EK-M.2 v „pokročilej“ dobe

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja.

<retrospektívne_okienko>História chladičov SSD M.2 je pomerne krátka podobne ako existencia samotných SSD v tomto formáte. Dobre si spomíname na e-mail, v ktorom nás zástupca firmy MSI po vrátení dosky X370 Gaming Pro Carbon prosil dodatočne o „M.2 shield“, ktorý zostal prilepený na testovacom SSD. Tento tenký pliešok sa dá označiť za jeden z prvých chladičov SSD a prvý chladič (snáď sa nemýlime…), ktorý bol súčasťou príslušenstva základných dosiek. Jeho efektivita pri jeho veľmi nízkej hmotnosti (a chladiacej kapacite) ktovieako vysoká a prakticky všetky dobové chladiče mali vyššie TDP a jedno z najvyšších EKWB EK-M.2.<restropsektívne_okienko/>

Oproti konkurenčným nešťastníkom typu Alphacool HDX M.2 či Adata XPG Storm chladič EKWB dosahoval na podstatne lepšie výsledky. Asi sa nejednalo o prvý chladič s rozumne členitým povrchom, ale s ohľadom na distribúciu (a dobrú dostupnosť) veľa iných efektívnych chladičov SSD ako EK-M.2 nebolo. To už síce neplatí, tých možností je už naozaj veľa, konštrukčne je chladič EKWB stále konkurencieschopný.

Profil EK-M.2 je podobný ako u Axagon CLR-M2L3 s rovnakým počtom (8) rebier, ktoré má chladič EKWB o trošičku vyššie a zároveň tenšie. V oboch prípadoch sa však jedná o hliníkové monolity s podobnou hmotnosťou (14 g) i plochou povrchu, takže potenciály pasívov od seba vzdialené príliš nebudú.

Prestup tepla z SSD do pasívu ovplyvňujú aj vlastnosti teplovodivých vložiek či montážneho systému. EK-M.2 je výrazne drahší chladič a na rozdiel od Axagon CLR-M2L3 používa backplate, ktorý sa k bočným rebrám pasívu pripevňuje cez kovové spony. Na rozdiel od často používaných konštrukcií s „U“ profilom je backplate EKWB placatý a pre „iba“ milimetrovú hrúbku sa pod väčším tlakom trochu prehýba. Pri malých silách, aké na neho pôsobia v praxi (či už od vlastného montážneho systému cez spony alebo od upevnenia v základnej doske), by však nemalo dochádzať k zásadným deformáciám, ktoré by zhoršovali kontakt.

Chladením radiča EKWB EK-M.2 za Axagon CLR-M2L3 zaostáva iba otorhu, v našich podmienkach (metodiku testovania nájdete v závere tejto kapitoly) o 3 °C, v chladení pamätí o 7 °C. EKWB EK-M.2 je pritom stojí minimálne trikrát toľko (15 eur/356 Kč). Chladiče za podobné peniaze, medzi ktoré patrí aj BeQuiet! MC1 Pro, ochladzujú SSD výrazne efektívnejšie, minimálne o 10 °C. Pri zarovnaní podľa podobnej výšky je sú na tom lepšie aj lacnejší model BeQuiet! – MC1 a takisto Gelid IceCap, ktorý je, pravda, už o 2 mm vyšší, ale na kompatibilitu s okolitými komponentmi vplyv ešte nemajú.

Môžeme konštatovať, že konkurenčné návrhy EKWB EK-M.2 už väčšinou predbiehajú, čo je ale prirodzené, keďže vyšli podstatne neskôr. Ak ale tento chladič EKWB na svojom SSD máte, môžete zostať pokojní, stále je slušný a stačí aj pre potreby najvýkonnejších SSD PCIe 4.0.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov

Na chladiče SSD s ventilátormi sa mnohí pozerajú cez prsty s tým, že „poriadny pasív musí v tejto energetickej triede stačiť“. Je to ale trochu zložitejšie. Priame ochladzovanie rebier ventilátorom má zmysel aj u chladičov SSD. To však iba niekedy a vhodnosť aktívneho riešenia sa ani tak neodvíja od použitého SSD ako od prostredia, v ktorom funguje. A keď sa hodí aj do toho vášho, tak chladič Axagonu (CLR-M2FAN) pri výbere nemôžete prehliadnuť. Celý článok „Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov“ »

 •  
 •  
 •  

Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať. Celý článok „Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2“ »

 •  
 •  
 •  

Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top

S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde. Celý článok „Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *