MSI X370 Gaming Pro Carbon: výhodný základ pod Ryzen 7

Parametre a detaily

Na kompletizáciu tria najvýznamnejších výrobcov základných dosiek k Asusu a Gigabytu pridávame na porovnanie MSI. Model X370 Pro Carbon je o zhruba tridsať dolárov lacnejší, preto je zaujímavé sledovať, ako sa tieto úspory premietli do celkovej kvality a možností dizajnu. Už teraz však musíme konštatovať, že je mimoriadne zdatným súperom, ktorého treba brať vážne.

Základné parametre


Detaily

V ponuke MSI je medzi doskami s čipovou súpravou AMD X370 obyčajná „Carbonka“ (potom je ešte jedna s Wi-Fi) zlatým stredom. Cena a výbava sú teda vybalansované tak, aby bežnému používateľovi a majiteľovi napríklad 1800X nič nechýbalo a zároveň, aby si zároveň nepriplácal za prebytok pre extrémistov.

Výberom a rozložením komponentov sa doska príliš nevymyká. Sloty PCIe ×16 sú tri (prekladané troma slotmi PCIe ×1). Prvé dva fungujú v konfigurácii ×16/×0 alebo ×8/×8. Tretí (×4) je iba generácie 2.0. Vhodný je tak napríklad na SSD (vrátane výkonných NVMe). A výrobca nadeň šikovne vyviedol konektor M.2 so zdieľanou priepustnosťou. V prípade druhého SSD tak nie ste odkázaný na použitie adaptéra, čo si zaslúži pochvalu. Väčšina dosiek na procesory AMD má iba jeden slot M.2.

Z pohľadu eventuálnych kolízii chladiča CPU s RAM a grafickou kartou je návrh takisto nadštandardný. Prvý slot DIMM je od stredu pätice vzdialený tradične 52 mm a prvý šestnástkový PCI Express až 94 mm. Do vzájomného konfliktu tak nebudú prichádzať ani najväčšie chladiče s navyše pretŕčajúcimi sponami ventilátorov.

Na pripojenie ventilátorov je šesť konektorov, štyri systémové, jeden pump_fan (s agresívnejším prednastaveným profilom PWM) a jeden CPU_fan. Tu by sme ocenili druhý do páru. Predsa len, výkonné viac-ventilátorové chladiče (typicky vodníci) majú už na jeden konektor pomerne veľký odber.

Z externých konektorov trochu chýba DisplayPort, namiesto ktorého je vyvedený DVI-D (Dual Link). Výrobcu k tomuto kroku zrejme viedla spätná kompatibilita so staršími monitormi. HDMI už však nechýba, rovnako ako ani USB typu C gen 2. Celkovo je externých USB (takisto ako interných) osem.

Napájacia kaskáda procesora je 10-fázová. Avšak návrh je trochu iný, ako tomu bolo v prípade dosiek Asus ROG Strix X370-F Gaming a Gigabyte Aorus AX370 Gaming 5. Nejde už o rozloženie 6 + 4, ale 8 + 2 (na SOC tak pripadajú iba dve fázy, na Vcore zase osem). Na každú cievku pripadajú dva MOSFETy, Niko-Sem PK616BA (24A) + PK632BA (40A). Kondenzátory sú všade osadené MIL, ktoré by mali patriť k tým trvácnejším.

Pasívy VRM sú naozaj masívne (spolu 174 g), no chýba im akékoľvek rebrovanie a v zásade ide o celistvé hrudy hliníku. Ale aspoň čipset (62 g) je pekne perforovaný, čo nie je na škodu. Čipy X370 majú vyšší tepelný výkon a bez chladiča môžu prekročiť i sto stupňov.  V testoch v ďalších kapitolách sa dozviete, čo je ako efektívne. 

   

Už v samostatnom článku, niekedy nabudúce, rozoberieme, do akej miery funguje chladiaci kryt na SSD. A to zrejme pri príležitosti testovania vplyvu zahrievania SSD vzhľadom na jeho umiestnenie. Táto doska s dvoma slotmi M.2 sa k tomu priamo ponúka.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Toto sú vážne parádne recky, palec hore hlavne za detailné rozbory regulácie fanov, k tomu sa človek absolútne nikde nedopátra. To vie potom zamrzieť hlavne vtedy ak chce človek základ na ktorom chce postaviť ultra-low rpm systém.

 2. Prošla mi rukami B350 Gaming Pro Carbon. Je to prakticky totožná deska jako X370 verze, až na M.2 a PCIe. Za tu cenu dobrá deska, ale má svoje chyby. OC RAM do 3200MHz je v pohodě, ale cokoliv vyššího už je problém. Nepodporuje Speedfan. Bios mi připadal jako nějaká „Lite“ osekaná verze. Jelikož stojí jen 3k, dají se ty mínusy tolerovat, ale v budoucnu má MSI na čem zapracovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *