FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák

První vodní zdroj, zatím s omezeními

Prakticky všecko v počítači se dnes už dá chladit nejen vzduchem, ale i vodou – bloky pro připojení do okruhu existují pro CPU, grafiky, paměti a dokonce i SSD. Jen napájecí zdroj stál dlouho mimo a představoval komponentu, ve které musí být ventilátor. To teď aspoň na půl přestane platit. Firma FSP totiž vydává zdroj, který lze místo ventilátoru chladit zapojením do kapalinového chladícího okruhu.

Tímto prvním „vodním zdrojem“ je FSP Hydro PTM+. Možná už jste o něm slyšeli, protože výrobce ho odhalil už loni během pozdního jara na Computexu. Ale výroba těchto zdrojů měla teprve začít a až nyní je Hydro PTM+ skutečně dostupný a můžete si ho koupit. Výkon je 1400 W, takže jde zároveň o docela silnou „svářečku“.

Přesněji řečeno, Hydro PTM+ je vodní zdroj tak napůl. Zároveň je to zdroj chlazený klasicky ventilátorem i semipasivní. Vodní chlazení je zajištěno vodním blokem dodaným firmou Bitspower, který je integrován uvnitř a ven má vyveden terminál s otvory pro hadice, kterými se zapojí do okruhu v počítači (asi není třeba dodávat, že by bylo ideální ho naplnit nějakou nevodivou kapalinou). Ústí na stejné straně, kde jsou konektory pro kabeláž. Zdá se ale, že chladící kapacita tohoto bloku není dostačující pro kompletní uchlazení komponent, nebo možná spíš nemůže dostat teplo ze všech míst, kde je ve zdroji třeba se ho zbavovat (vypadá to, že je uložen pod PCB). Při připojení do vodního okruhu je využitelný výkon zdroje až 1400 W, ale samotné vodní chlazení stačí jen do 50% zátěže. Při překročení této hranice se roztočí i 135mm ventilátor, čistě vodně chlazený je tedy zdroj jen do 700 W.

Na těchto snímcích z webu firmy je asi vidět, jak vnitřní blok (nebo jeho prototyp) vypadá

Zdroj je ale schopný běžet i bez připojení k vodnímu okruhu. V takovém případě je jeho maximální výkon jen 1200 W, stále ale běží polopasivně. Ventilátor se však zapne už na 30% zátěži, což by mělo znamenat 360 W. Zapojený vodní blok tedy o dost zvyšuje rezervu pro tichý chod. Dalo by se asi uvažovat o tom, koupit ho pro sestavu se spotřebou pod 700 W, takže by jeho ventilátor nebyl třeba. Ovšem problém je, že Hydro PTM+ je dost drahá záležitost: zdroj stojí oficiálně 699 dolarů. Nevím, jak mnoha nadšencům se bude chtít zaplatit tolik jen za 700 W výkonu.

FSP Hydro PTM+ má podle údajů výrobce dosahovat účinnost přes 92 % a má certifikaci 80 Plus Platinum. Návrh je založen na DC-DC měničích s jednotnou 12V větví, na které dokáže dodat 100 A. To zřejmě platí pro 1200W režim bez přídavného vodního chlazení, při vodních 1400 W by asi výkonu mělo být víc. Přítomné mají být ochrany proti nebezpečnému překročení napětí, proudu a také teploty. Uvnitř by podle FSP měly být všechny z elektrolytických kondenzátorů 100% japonské výroby. Zdroj má kompletně modulární kabeláž a pro parádění také RGB podsvícení. Ta je kompatibilní s ovládáním Aura Sync od Asusu.

Jak už bylo řečeno, zdroj FSP Hydro PTM+ je dost nákladná legrace. Prvních 500 kusů bude ovšem v „limitované edici“. Její součástí budou kabely s textilním potahem, ale zejména také komponenty pro vodní okruh od firmy Bitspower – pumpa, radiátor a 120mm ventilátor s LED iluminací. Tato edice bude podle webu firmy FSP na prodej ve vybraných obchodech.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI MEG Z390 ACE – Dračí eso v rukávu MSI

MSI MEG Z390 ACE spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 GODLIKE tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model GODLIKE se svojí extrémní cenou, dá se model ACE považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 ACE vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení. Celý článok „MSI MEG Z390 ACE – Dračí eso v rukávu MSI“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Z hlediska elektrické vodivosti by byl lepší minerální olej, i když to asi nebude úplně problém použít namísto vody. Chtělo by to rozborku, docela mě zajímá co všechno mají chlazeno vodou.

  Jinak za ty prachy je to nesmysl, stačí se podívat na kolik vyjdou titanové Prime od Seasonicu, které jsou mimochodem úplně jinde než zbytek konkurence…

  1. To je fakt, a tie výkonnejšie Primy zvládnu, si myslím, s manuálne vypnutým ventilátorom (hybrid mode off) takisto 700 W pasívne. Aj keď, zahrievanie bude asi o trochu vyššie, ale… 🙂

 2. celé pc strčiť do akvárka s olejom a je vybavené 🙂 pravda, údržba je trochu problematickejšia, ale žiadne okruhy, žiadne ventilátory a to ticho! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *