FSP vydává zdroj chlazený vodou. Do 700 W nepotřebuje větrák

První vodní zdroj, zatím s omezeními

Prakticky všecko v počítači se dnes už dá chladit nejen vzduchem, ale i vodou – bloky pro připojení do okruhu existují pro CPU, grafiky, paměti a dokonce i SSD. Jen napájecí zdroj stál dlouho mimo a představoval komponentu, ve které musí být ventilátor. To teď aspoň na půl přestane platit. Firma FSP totiž vydává zdroj, který lze místo ventilátoru chladit zapojením do kapalinového chladícího okruhu.

Tímto prvním „vodním zdrojem“ je FSP Hydro PTM+. Možná už jste o něm slyšeli, protože výrobce ho odhalil už loni během pozdního jara na Computexu. Ale výroba těchto zdrojů měla teprve začít a až nyní je Hydro PTM+ skutečně dostupný a můžete si ho koupit. Výkon je 1400 W, takže jde zároveň o docela silnou „svářečku“.

Přesněji řečeno, Hydro PTM+ je vodní zdroj tak napůl. Zároveň je to zdroj chlazený klasicky ventilátorem i semipasivní. Vodní chlazení je zajištěno vodním blokem dodaným firmou Bitspower, který je integrován uvnitř a ven má vyveden terminál s otvory pro hadice, kterými se zapojí do okruhu v počítači (asi není třeba dodávat, že by bylo ideální ho naplnit nějakou nevodivou kapalinou). Ústí na stejné straně, kde jsou konektory pro kabeláž. Zdá se ale, že chladící kapacita tohoto bloku není dostačující pro kompletní uchlazení komponent, nebo možná spíš nemůže dostat teplo ze všech míst, kde je ve zdroji třeba se ho zbavovat (vypadá to, že je uložen pod PCB). Při připojení do vodního okruhu je využitelný výkon zdroje až 1400 W, ale samotné vodní chlazení stačí jen do 50% zátěže. Při překročení této hranice se roztočí i 135mm ventilátor, čistě vodně chlazený je tedy zdroj jen do 700 W.

Na těchto snímcích z webu firmy je asi vidět, jak vnitřní blok (nebo jeho prototyp) vypadá

Zdroj je ale schopný běžet i bez připojení k vodnímu okruhu. V takovém případě je jeho maximální výkon jen 1200 W, stále ale běží polopasivně. Ventilátor se však zapne už na 30% zátěži, což by mělo znamenat 360 W. Zapojený vodní blok tedy o dost zvyšuje rezervu pro tichý chod. Dalo by se asi uvažovat o tom, koupit ho pro sestavu se spotřebou pod 700 W, takže by jeho ventilátor nebyl třeba. Ovšem problém je, že Hydro PTM+ je dost drahá záležitost: zdroj stojí oficiálně 699 dolarů. Nevím, jak mnoha nadšencům se bude chtít zaplatit tolik jen za 700 W výkonu.

FSP Hydro PTM+ má podle údajů výrobce dosahovat účinnost přes 92 % a má certifikaci 80 Plus Platinum. Návrh je založen na DC-DC měničích s jednotnou 12V větví, na které dokáže dodat 100 A. To zřejmě platí pro 1200W režim bez přídavného vodního chlazení, při vodních 1400 W by asi výkonu mělo být víc. Přítomné mají být ochrany proti nebezpečnému překročení napětí, proudu a také teploty. Uvnitř by podle FSP měly být všechny z elektrolytických kondenzátorů 100% japonské výroby. Zdroj má kompletně modulární kabeláž a pro parádění také RGB podsvícení. Ta je kompatibilní s ovládáním Aura Sync od Asusu.

Jak už bylo řečeno, zdroj FSP Hydro PTM+ je dost nákladná legrace. Prvních 500 kusů bude ovšem v „limitované edici“. Její součástí budou kabely s textilním potahem, ale zejména také komponenty pro vodní okruh od firmy Bitspower – pumpa, radiátor a 120mm ventilátor s LED iluminací. Tato edice bude podle webu firmy FSP na prodej ve vybraných obchodech.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Z hlediska elektrické vodivosti by byl lepší minerální olej, i když to asi nebude úplně problém použít namísto vody. Chtělo by to rozborku, docela mě zajímá co všechno mají chlazeno vodou.

    Jinak za ty prachy je to nesmysl, stačí se podívat na kolik vyjdou titanové Prime od Seasonicu, které jsou mimochodem úplně jinde než zbytek konkurence…

    1. To je fakt, a tie výkonnejšie Primy zvládnu, si myslím, s manuálne vypnutým ventilátorom (hybrid mode off) takisto 700 W pasívne. Aj keď, zahrievanie bude asi o trochu vyššie, ale… 🙂

  2. celé pc strčiť do akvárka s olejom a je vybavené 🙂 pravda, údržba je trochu problematickejšia, ale žiadne okruhy, žiadne ventilátory a to ticho! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *