Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Detaily chladiča Gelid IceCap

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať.

Detaily chladiča Gelid IceCap

Konštrukčne má IceCap najbližšie k chladiču BeQuiet! MC1, hoci sa naň príliš nepodobá. V základe ho ale takisto tvorí hliníkový monolit s nízkym profilom a pozdĺžnym rebrovaním. Pasív IceCap je iný v tom, že má viac užších rebier (než MC1), ale zároveň je ich výrazne menej ako na Axagon CLR-M2.

Celková plocha plášťa IceCap je práve medzi vyššie spomínanými chladičmi s tým, že riešenie Gelidu má oproti Axagonu väčšie medzery medzi rebrami. To môže byť prospešné pre efektívnejšie obtekanie vzduchom systémových ventilátorov, ale vo finále viac zavážia väčší porcia materiálu, IceCap je so 17 g o 23 % ľahší ako CLR-M2. Hmotnostne (a vlastne i výškovo, so 6 mm) je v rovnakej kategórii ako BeQuiet! MC1.

Súčasťou dodávky sú dve tenké teplovodivé podložky a backplate. Podložky majú iba 0,5 mm a na SSD s výrazne vyšším (alebo nižším) puzdrom radiča oproti pamäťovým čipom nemusia byť tieto rozdiely tak dobre kompenzované ako u chladičom s hrubšími podložkami.

Jedna podložka slúži ako tepelné rozhrnaie z prednej strany (na čo najrýchlejší odvod tepla do pasívu) a druhá zozadu, do backplatu. Gelid v špecifikáciách uvádza, že tepelná vodivosť je až 12 W/mK, teda špičková, pokiaľ je to naozaj tak.

Na výrobu backplate je dosť netradične použitá oceľ. Obvykle býva backplate z hliníku. Ten má výrazne vyššiu tepelnú vodivosť, ale tá sa u SSD, ktoré majú vždy pomerne nízku spotrebu, zase až tak neprejaví. A Gelid zrejme i v tejto súvislosti sa rozhodol ušetriť a zvolil lacnejší materiál, ktorý je vzhľadom na nízke TDP u SSD (max. do 9 W) dostatočný.

Teplovodivú vložku, ktorá je medzi zadnou stranou SSD a oceľovým backplate, odporúčame aplikovať na backplate. Na ňom si ju nastavíte tak, aby bola presne od okraju (pri konektore SSD) po oblúkovitý výrez na opačnej strane, cez ktorý sa SSD pripevňuje k dištančnému stĺpiku základnej dosky.

V prípade podložky na prednej strane sa nám viac osvedčil opačný postup, a teda dať ju priamo na SSD a k nemu následne priložiť pasív. S podložkou predinštalovanou na pasíve by ste sa nemuseli perfektne trafiť nad všetky čipy.

   

Backplate sa k pasívu pripevňuje cez bočné držiaky, ktoré sa len zacvaknú do bočnej štruktúry (pasívu) s drážkami. Inštalácia je pohodlná a ako celok všetko drží pevne. A možno i s ohľadom na tento montážny systém Gelid zvolil na výrobu backplete oceľ, ktorá je pružnejšia než hliník a tým pádom na tento účel vhodnejšia.

Chladič IceCap je kompatibilný iba s SSD M.2 výhradne vo formáte s dĺžkou 80 mm (vrátane hrubších SSD s čipmi z obidvoch strán). To má s ostanými chladičmi spoločné. Kratšie SSD by cez pasív nedočiahli na konektor (M.2) alebo by mali ďaleko montážnemu stĺpiku.

Gelid s chladičom dodáva aj malý skrutkovač. Na inštaláciu chladiča k SSD ho nepotrebujete, ale na montáž k základnej doske sa už zísť môže. Teda ako ku ktorej, výrobcovia sa už snažia malým skrutkám vyhýbať a vyrába rôzne beznástrojové systémy s posuvnými západkami.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov

Na chladiče SSD s ventilátormi sa mnohí pozerajú cez prsty s tým, že „poriadny pasív musí v tejto energetickej triede stačiť“. Je to ale trochu zložitejšie. Priame ochladzovanie rebier ventilátorom má zmysel aj u chladičov SSD. To však iba niekedy a vhodnosť aktívneho riešenia sa ani tak neodvíja od použitého SSD ako od prostredia, v ktorom funguje. A keď sa hodí aj do toho vášho, tak chladič Axagonu (CLR-M2FAN) pri výbere nemôžete prehliadnuť. Celý článok „Axagon CLR-M2FAN: Aktívny chladič SSD do uzavretých priestorov“ »

 •  
 •  
 •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

 •  
 •  
 •  

Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top

S konštrukciou chladiča CLR-M2XL sa jej návrhári naozaj vyhrali. Niektoré detaily sú pre pasív na SSD naozaj prekvapivé, ale je z nich vidieť jasný zámer – vyžmýkať z dostupného materiálu maximum. Nájsť v súčasnej ponuke medzi pasívnymi chladičmi SSD výkonnejší model, než je CLR-M2XL, bude veľmi ťažké, s lepším pomerom cena/výkon pravdepodobne nemožné. Napriek špičkovému chladiacemu výkonu sa pri naceňovaní Axagon držal na uzde. Celý článok „Axagon CLR-M2XL: Iba jeden chladič SSD môže byť top“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Nerad vidím bezšroubková upevnění, ale tady by za provedení měla být udělena nějaká zvláštní cena. Vedle hojně rozšířených pofidérních gumiček, zdvojených děr a odpadních pásků kovu působí jako zjevení, záblesk elegance.

  1. Súhlasím. Dali sme do plusov aspoň zvláštny text, ktorý vyzdvihuje šikovnú realizáciu tohto riešenia.

   K tým gumičkám. Ani neviete, ako ten Váš komentár z minula Axagon zasiahol. Hlavná téma najbližšej technickej porady vraj bola, ako „to urobiť inak, odolnejšie“. Tak uvidíme, ako bude montážny systém v tejto cenovej triede ich chladičov vyzerať niekedy nabudúce. 🙂

 2. pekná recenzia, Ľubo, len si oprav ten preklep v podtitulku, …zmysel uvažovať.
  ináč k tým upevňovacím pérkam, ako ti teda šiel demontovať chladič zo ssd? na jedno použitie ako v pohode, ale ak chceš vymeniť ssd, ide to normálne vycvaknúť?

  1. Díky! Opravené.

   Jednoduchá je aj demontáž. Ten zapadávajúci výstupok je pomerne nízky a hlavne jeho strany sa rozbiehajú pod pomerne veľkým uhlom, takže i po vynaložení pomerne malej sily je možné ho z tej „koľaje“ pohodlne vyhodiť. Pomáha aj vyššia pružnosť tej ocele (než má napríklad hliník). Ide to dobre tam i späť. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *