Gelid IceCap verzus viac než 40 iných chladičov SSD M.2

Detaily chladiča Gelid IceCap

Počet otestovaných chladičov SSD sa hromadí a vzájomné porovnanie rôznych modelov je už pomerne objemné. Obsahuje neefektívne konštrukcie, jednoduchšie (ale efektívne) i zložitejšie návrhy. Chladič IceCap, ktorý je predmetom tejto analýzy, patrí medzi rozumnejšie riešenia za pár eur. Skrátka lacná možnosť, nad ktorou má pri dumaní nad tým, ako znížiť zahrievanie SSD, zmysel uvažovať.

Detaily chladiča Gelid IceCap

Konštrukčne má IceCap najbližšie k chladiču BeQuiet! MC1, hoci sa naň príliš nepodobá. V základe ho ale takisto tvorí hliníkový monolit s nízkym profilom a pozdĺžnym rebrovaním. Pasív IceCap je iný v tom, že má viac užších rebier (než MC1), ale zároveň je ich výrazne menej ako na Axagon CLR-M2.

Celková plocha plášťa IceCap je práve medzi vyššie spomínanými chladičmi s tým, že riešenie Gelidu má oproti Axagonu väčšie medzery medzi rebrami. To môže byť prospešné pre efektívnejšie obtekanie vzduchom systémových ventilátorov, ale vo finále viac zavážia väčší porcia materiálu, IceCap je so 17 g o 23 % ľahší ako CLR-M2. Hmotnostne (a vlastne i výškovo, so 6 mm) je v rovnakej kategórii ako BeQuiet! MC1.

Súčasťou dodávky sú dve tenké teplovodivé podložky a backplate. Podložky majú iba 0,5 mm a na SSD s výrazne vyšším (alebo nižším) puzdrom radiča oproti pamäťovým čipom nemusia byť tieto rozdiely tak dobre kompenzované ako u chladičom s hrubšími podložkami.

Jedna podložka slúži ako tepelné rozhrnaie z prednej strany (na čo najrýchlejší odvod tepla do pasívu) a druhá zozadu, do backplatu. Gelid v špecifikáciách uvádza, že tepelná vodivosť je až 12 W/mK, teda špičková, pokiaľ je to naozaj tak.

Na výrobu backplate je dosť netradične použitá oceľ. Obvykle býva backplate z hliníku. Ten má výrazne vyššiu tepelnú vodivosť, ale tá sa u SSD, ktoré majú vždy pomerne nízku spotrebu, zase až tak neprejaví. A Gelid zrejme i v tejto súvislosti sa rozhodol ušetriť a zvolil lacnejší materiál, ktorý je vzhľadom na nízke TDP u SSD (max. do 9 W) dostatočný.

Teplovodivú vložku, ktorá je medzi zadnou stranou SSD a oceľovým backplate, odporúčame aplikovať na backplate. Na ňom si ju nastavíte tak, aby bola presne od okraju (pri konektore SSD) po oblúkovitý výrez na opačnej strane, cez ktorý sa SSD pripevňuje k dištančnému stĺpiku základnej dosky.

V prípade podložky na prednej strane sa nám viac osvedčil opačný postup, a teda dať ju priamo na SSD a k nemu následne priložiť pasív. S podložkou predinštalovanou na pasíve by ste sa nemuseli perfektne trafiť nad všetky čipy.

   

Backplate sa k pasívu pripevňuje cez bočné držiaky, ktoré sa len zacvaknú do bočnej štruktúry (pasívu) s drážkami. Inštalácia je pohodlná a ako celok všetko drží pevne. A možno i s ohľadom na tento montážny systém Gelid zvolil na výrobu backplete oceľ, ktorá je pružnejšia než hliník a tým pádom na tento účel vhodnejšia.

Chladič IceCap je kompatibilný iba s SSD M.2 výhradne vo formáte s dĺžkou 80 mm (vrátane hrubších SSD s čipmi z obidvoch strán). To má s ostanými chladičmi spoločné. Kratšie SSD by cez pasív nedočiahli na konektor (M.2) alebo by mali ďaleko montážnemu stĺpiku.

Gelid s chladičom dodáva aj malý skrutkovač. Na inštaláciu chladiča k SSD ho nepotrebujete, ale na montáž k základnej doske sa už zísť môže. Teda ako ku ktorej, výrobcovia sa už snažia malým skrutkám vyhýbať a vyrába rôzne beznástrojové systémy s posuvnými západkami.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Nerad vidím bezšroubková upevnění, ale tady by za provedení měla být udělena nějaká zvláštní cena. Vedle hojně rozšířených pofidérních gumiček, zdvojených děr a odpadních pásků kovu působí jako zjevení, záblesk elegance.

    1. Súhlasím. Dali sme do plusov aspoň zvláštny text, ktorý vyzdvihuje šikovnú realizáciu tohto riešenia.

      K tým gumičkám. Ani neviete, ako ten Váš komentár z minula Axagon zasiahol. Hlavná téma najbližšej technickej porady vraj bola, ako „to urobiť inak, odolnejšie“. Tak uvidíme, ako bude montážny systém v tejto cenovej triede ich chladičov vyzerať niekedy nabudúce. 🙂

  2. pekná recenzia, Ľubo, len si oprav ten preklep v podtitulku, …zmysel uvažovať.
    ináč k tým upevňovacím pérkam, ako ti teda šiel demontovať chladič zo ssd? na jedno použitie ako v pohode, ale ak chceš vymeniť ssd, ide to normálne vycvaknúť?

    1. Díky! Opravené.

      Jednoduchá je aj demontáž. Ten zapadávajúci výstupok je pomerne nízky a hlavne jeho strany sa rozbiehajú pod pomerne veľkým uhlom, takže i po vynaložení pomerne malej sily je možné ho z tej „koľaje“ pohodlne vyhodiť. Pomáha aj vyššia pružnosť tej ocele (než má napríklad hliník). Ide to dobre tam i späť. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *