2,5Gb/s síťovky Intel i226-V trpí náhodnými výpadky připojení

Nový 2,5 Gb/s Ethernet Intelu přítomný na některých deskách Z790 a B760 provází problémy

Síťovky Intel mají dobrou reputaci a Ethernet od Intelu bývá na deskách uživateli obvykle preferován před obyčejnějšími adaptéry Realtek. Ovšem v posledních letech se i u síťovek Intelu začaly objevovat problémy. Před časem to byl packet loss a zpomalování 2,5Gb/s adaptérů I225, postihující desky s prvními dvěma revizemi čipu. Vypadá to ale, že nějaké nedostatky má i nový adaptér Intel i226-V, u nějž uživatelé opět hlásí problémy se spojením.

Web TechPowerUp přišel se zprávou o problémech se síťovkou I226-V, což je druhá generace 2,5Gb/s adaptéru Ethernet od Intelu, určená k integrování na základní desky. Tento konkrétní adaptér Ethernet by měl být určený pro desky s čipsety Intel (využívá komponentu MAC integrovanou v čipsetu). Neměl by tedy být osazován na deskách pro procesory AMD, pro něž má Intel odlišnou verzi integrující i vlastní MAC. Intel I226-V se například dá nalézt na některých deskách s čipsety Intel generace 700 (B760, Z790).

Na fórech Intelu, Microsoftu nebo Asusu (a také třeba na Redditu) se od prosince objevují hlášení uživatelů těchto desek, kteří s I226-V pozorují náhlé výpadky síťového připojení, které trvají typicky několik sekund. Připojení se poté zase obnoví, ale tento výpadek může asi v některých případech přerušit stahování nebo narušit činnosti závislé na nepřetržité komunikaci, jako jsou videokonference a hovory nebo živé streamování.

Chyba ethernetového adaptéru Intel I226-V se dá vysledovat v prohlížeči událostí Windows, kde je zalogována jako Event 27 s popisem „Intel Ethernet Controller I226-V, Network link is disconnected.“ a Event 32 s popisem „Intel Ethernet Controller I226-V. Network link has been established at 1 Gbps full duplex.“ Při vyhledávání se dají v logu nalézt přes klíčové slovo e2fnexpress. Pokud je váš log ukazuje, můžete být touto poruchou postižení.

Chybové hlášky provázející problém se síťovým adaptérem Intel I226-V (zdroj: TechPowerUp)

Chybu se TechPowerUpu podařilo potvrdit na jedné z desek, které měl k dispozici. Uvádí, že se vyskytuje i s nejnovějšími ovladači od Intelu a s nejnovějším BIOSem desky. Podle TechPowerUpu také odpojování či přerušování spojení přetrvává dokonce i tehdy, pokud je síťovka nuceně omezená jen na gigabitový režim. Ani oželení 2,5Gb/s rychlosti (která je ovšem celým smyslem těchto adaptérů) tedy nestačí k vyřešení.

Tato chyba asi není opakováním chyby síťovek I225 – ty trpěly nekompatibilitou s některými 2,5Gb/s routery (na vině byl však zřejmě Intel), která vedla ke ztrátám jednotlivých packetů. Tato chyba způsobovala, že se efektivní přenosová rychlost snížila o desítky procent a typicky se vyplatilo raději přepnout do gigabitového režimu, který packet loss neměl. Připojení se ale nepřerušovalo.

Zda jde přímo o hardwarovou chybu ethernetu od Intelu, nebo o nějaký problém, který nastává až na úrovni implementace v jednotlivých deskách, zatím není známo. Doufejme, že Intel k problémům vydá nějaké prohlášení a případně informaci o tom, zda se bude vypadávající spojení dát nějak řešit (například aktualizacemi desek či ovladačů).

V nejhorším případě, pokud by softwarová oprava nebyla možná, by se (částečná) nefunkčnost těchto integrovaných síťovek dala řešit nákupem přídavného ethernetu do slotu PCIe ×1, do USB, nebo použitím sekundární síťovky, pokud máte to štěstí, že deska má ethernety dva a druhý je jen gigabitový (nebo obecně jiný než I226).

Zdroj: TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel má řešení výpadků spojení u síťovek I226-V. Ale jen dočasné

Nedávno jsme informovali o problému se 2,5Gb/s sítovými adaptéry Intel I226-V, které jsou nyní osazovány na nových deskách pro procesory Intel. Jejich uživatelé uvádí, že se jim často náhle přerušuje spojení, což má celkem zásadní dopad na funkčnost. Intel už problém potvrdil a na chybu už by mělo být dostupné alespoň částečné řešení. Není však definitivní a zřejmě se teprve pracuje na zjištění příčiny a vyvinutí kompletní opravy. Celý článok „Intel má řešení výpadků spojení u síťovek I226-V. Ale jen dočasné“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *