Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Tvar pasívu je základ, ale...

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny.

Tvar pasívu je základ, ale…

Hoci sú už chladiče SSD súčasťou prakticky každej modernejšej základnej dosky, tak ich efekt nebýva vždy taký, aby nimi mohla byť vždy maximálna spokojnosť.

Dôvodov pre určité výhrady k chladičom SSD je celý rad. Jeden z nich spočíva aj v slabšom členení pasívu. Aj keď máte dočinenia s relatívne ťažším blokom hliníka, chladiaci výkon môže byť ľahko podpriemerný. Chýbajú mu totiž rebrá a teda povrch reagujúci na prúdiaci vzduch okolo. A to je pomerne časté, že materiál, ktorý je použitý na pasív, využíva iba malú časť svojho potenciálu. V takýchto prípadoch celkom spoľahlivo možno hovoriť o, s pohľadu chladenia, neefektívnom využívaní materiálu.

Chladiace nedostatky môžu byť výsledkom o snahu dosiahnuť „lepší vzhľad“, nižšie výrobné náklady alebo jednoducho výrobca nepovažoval za vhodné si s konštrukciou pasívu príliš lámať hlavu. Napríklad pre to, že SSD typicky v hernej alebo i kancelárskej záťaži vo svojej podstate žiadny chladič nepotrebujú. Spotreba súčasných SSD je vždy veľmi nízka, z maximálnej iba zlomková a tým pádom nedochádza ani ku kritickému zahrievaniu. To je už ale iná téma, ku ktorej sa raz tiež dostaneme.

Chladič SSD na základnej doske MSI MAG B660M Mortar WiFi

Teraz zostaňme pri tom, že z mnohých konštrukcií by sa dal vyžmýkať vyšší chladiaci výkon obyčajným „preformátovaním“, pri ktorom sa rovné plochy premenia na rebrá. Tejto problematike sme sa už trochu venovali dávnejšie –  chladiče SSD stačia, ale plytvajú materiálom.

A potom je tu ešte miera kontaktu základne chladiča s SSD. Tá môže byť rôzna aj pri dvoch konštrukčne rovnakých pasívoch, kde rozdiely určujú vlastnosti montážneho mechanizmu. Napríklad sekundárny chladič SSD (spoločný pre 2. až 4. slot M.2) na základnej doske Gigabyte Aorus Z790 Aorus Pro X má viditeľne slabší kontakt s SSD, na čo poukazuje aj nevýrazná stopa (SSD) v teplovodivej podložke.

Slabý odtlačok SSD v thermalpade chladiča základnej dosky Gigabyte Z790 Aorus Pro X

Na inej doske Gigabyte (Aorus Z790 Aorus Elite AX) s podobným chladičom, ktorý má skôr menší pasív, je efektivita vyššia. Bude to aj tým, že pri ňom Gigabyte ešte nepoužil beznástrojový, iba zacvakávajúci sa montážny systém, ale pasív sa v troch bodoch „riadne“ skrutkoval. To môže niekto pre väčšiu zložitosť inštalácie považovať za nevýhodu, ale kontakt s SSD je tu evidentne lepší.

Veľmi slušný, prestup tepla neobmedzujúci, kontakt môže byť, samozrejme, aj pri  push-pinových systémoch. Len teda treba všetko správne nastaviť. A práve Gigabyte sa na starých chybách v tomto smere dokáže poučiť. Na Z790 Aorus Elite AX z pohľadu chladenia problematický chladič na prvom slote M.2 sa vyložene kníše. Jeho kontakt je slabý, čomu zodpovedajú iba priemerné výsledky, ktoré by mali byť vzhľadom na konštrukciu pasívu výrazne lepšie. Za predpokladu vyššieho prítlaku, ktorý nedosiahnete ani na SSD s vyššími čipmi, či už ide o radič alebo pamäte. Na novšej základnej doske Gigabyte (Aorus Z790 Aorus Pro X) je už ale konštrukčne podobný chladič (takisto vyšší hliníkový monolit s pozdĺžnym rebrovaním a s porovnateľnou plochou) na tom výrazne lepšie, čo sa týka chladiaceho výkonu.

Chladič SSD na základnej doske Gigabyte Z790 Aorus Elite AX

Slabší kontakt chladičov s SSD môže byť ovplyvnený aj deformáciou PCB základnej dosky. Nie v našich testoch, ale všeobecne, keď nedochádza k precíznej montáži v rámci skrinky, pri ktorej by sa mali prípadné prehnutie (PCB základnej dosky a následne i samotného SSD) vyrovnávať.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1, chladič 2, …) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

SSD bez chladiča je testované na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi v dvoch miestach – v „slote 1“ nad grafickou kartou a v „slote 2“ pod grafickou kartou. Z tematických testov, kde sme skúmali závislosť chladenia SSD od zvolenej polohy vieme, že tu existujú určité rozdiely v chladní, hoci sa nedá zovšeobecniť, čo je „vhodnejšia“ možnosť. Tá môže byť vždy iná trebárs aj podľa toho, či je alebo nie je chladenie grafickej karty v aktívnom režime (ale prirodzene aj od rozloženia ventilátorov skrinke a celkového charakteru systémového chladenia). V našom prípade, so vždy pasívnym chladením grafickej karty, sa umiestnenie do druhého slotu M.2 z pohľadu chladenia ukázalo ako horšia voľba. Vplyvom nadmerného zahrievania dokonca ani nebol dosahovaný maximálny výkon, ktorého sekvenčné čítanie by sa malo na platforme Intel v slote PCIe 4.0 ×4 pohybovať v rozmedzí približne 6600–6900 MB/s. V tomto prípade to bolo iba okolo 5500 MB/s.

Ilustrácia SSD s umiesnením v slote M.2 pod grafickou kartou

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.

Na úplnosť treba dodať, že testované SSD je vždy v pôvodnom stave s ponechanou nálepkou. Jej odstraňovanie je pomerne zbytočné, pretože nemá príliš vplyv na prestup tepla do chladiča. Tým sme sa v testoch už tiež podrobne zaoberali:

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (23) Pridať komentár

  1. Na první stánce překlep:
    …umiestnenie do druhéhé slotu M.2…

    Proč je v grafech zvýrazněný Thermaliright HR-10?

    1. Preklep opravený, vďaka za upozornenie! 🙂

      Zvýraznenie Thermaliright HR-10 bola chyba, ktorá vznikla tak, že najprv sa do grafov výsledky toho chladiča zabudli doplniť a potom sa z XLS z posledného testu chladičov SSD skopíroval aj s červenou. v pozadí. Každopádne, do farebného „neutrálna“ šiel pár minú po vydaní. Po obnovení stránky by ste ho už mali vidieť v sivej.

  2. neuveritelne, ake nahody sa deju. Akurat som dotestoval moj 980pro 2TB, lebo bola diskusia o tom, ze disk sa zahrieva od grafiky/procesora, aj ked nic nerobi. Pri mojom chladeni a mojej bedni + MSI B650 tomahawk – slot M2 medzi grafikou a CPU, kludova teplota cca 40°C.. Teplota disku cisto furmark 54°C, furmark+prime95 50°C (zapli sa vrtule ako ich mam nastavene na full load) a furmark+prime95+crystal disk mark 61°C. Este teda idem testnut, kolko ma len crystaldisk mark… 55°C max (pri pisani, pri citani 51)

      1. Nemôže to byť nejaká vzácna chyba? Čo si spomínam, tak pri iných modeloch SSD teplotný monitoring lietal hore-dole aj v Magician. Mimochodom, snáď aj 2 TB by mal mať dva teplotné snímače (a možno aj s tým si tá ich aplikácia nedokáže poriadiť? Neviem…)?

        1. tak 860evo 500GB v 14″ thinkpade ukazuje magician stale 37°C nezavisle na comkolvek 🙂 Hwinfo 40 v klude, 46 max v zatazi. Samozrejme ten notebook ma zle chladenie, takze po druhom teste (crystldiskinfo 5x64GB) je kludova teplota uz 43°C a max bola 49. Cize 2 z 2 to magician ukazuje zle 🙂 On nejak robi priemer za 10minut cico, nie aktualnu teplotu, ale ani to nefunguje spravne.

          1. ok, asi vyriesene. Kreteni v samsungu default nemaju zapnute sledovanie teploty, treba ho v nastaveniach povolit. To uz by koho napadlo???? V pc mi to uz potom ukazuje rovnako ako HWinfo. V thinkpade je ale stale 37°C, takze so sata 860evo to nefunguje korektne. Idem este vyskusat 970evo plus v probooku.

            1. takze clovek sa pri tom testovani nauci nove veci
              1) magician ukazuje spravne, ale na vsetkych 3 PC s pomalym procesorom (3000g, i5_7200u, i7_5500u) trva asi 15minut, kym to zacne ukazovat spravne
              2) 850evo v asrock deskmini a300 52°C max
              3) neprijemne prekvapenie v probooku. 970evo plus zataz 79°C – ako pravidelne v starom kancelarskom notebooku nieje taka zataz disku a toto je extrem, ale aj tak to mohli pani v HP vyriesit lepsie 🙂

    1. Sakra, už som sa tešil, že sa to stihne opraviť skôr, než na to upozorníte, haha. Ale bolo to tesné. 🙂

      1. To je lepší :⁠-⁠) Z690 Tomahawk mám, stock m.2_1 byl hrůza, hned letěl pryč a pořádný žebra.

        1. V prvom slote M.2 sa chladiče vymieňajú dobre, sú nad grafickou kartou a ani vyššie modely s ničím nekolidujú. V kombinácii širokého dvojvežového chladiča na doske Mini-ITX so slotom PCIe ×16, sa k nejakému konfliktu asi dôjsť môže, to sú ojedinelé prípady.

          Čo máte za náhradníka? 🙂

          1. Dal jsem tam tohleto, jen ne s potiskem axagon.
            AXAGON CLR-M2XT ALUMINUM Heatsink for M.2 SSD
            AliExpress, z produkce Jeyi. 3x10ks padů v balení , různé tloušťky. Na paměti 0,4mm pady, na kontrolér 1mm pad. Holt Samsung ty čipy nemá ve stejné hladině výškově. Spokojenost.

            1. K těm podložkám tě možná bude zajímat test HWC z minulosti, který se zaobírá otázkou tloušťky. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že výhodnější je tlustší podložka, která čipy obejme a zároveň vyrovná drobné nerovnosti. Prakticky nepoužívám nic pod 2 mm, instalace snazší a spokojenost naprostá.

  3. Takže takové ty hliníkové pásky přiložené u desek jsou k prdu. No a ještě musíte dost často slepit „warranty“ a přijdete o záruku.
    Je to nedomyšlené.
    Sám teda nemám super výkonné SSD a ani teda žádný dokupovaný chladič.

    1. Ty hliníkové pásky, v podstatě rozvaděče, by i stačily, kdyby měly adekvátní kontakt s čipy. Už nejméně jednou ti bylo vysvětleno (nepřímo naposledy zde v článku), že nálepku sundávat nemusíš, na dosahované teploty to nemá zásadní vliv.

    2. Štítek výrobce tolik nevadí. Žádný, či mizerný chladič už vadit může, dlouhodobě. Zvlášť, když v létě je v bedně kdo ví kolik stupňů.

    3. To prostě není pravda, ty štítky izolují teplo! Ty štítky tam prostě nemají co dělat a s nima je každej chladič k ničemu!

      1. Izolujú… ale pozrite sa, do akej miery sa to prejaví na výsledku/chladení: https://www.hwcooling.net/treba-pred-montazou-chladica-z-ssd-odstranit-nalepku/2/ Keby bol takýto štítok na CPU s 30-násobne vyššou spotrebou, tak to je niečo iné, samozrejme.

        S tvrdením, že so štítkami na SSD je každý chladič k ničomu s asúhlasiť nedá, pretože aj pri 6 W môže byť rozdiel v chladení radiča (s chladičom a bez chladiča) až 45 °C. Bez štítku by to mohlo byť tak do 50 °C, a i to by sa ten štítok asi musel vyznačovať veľmi slabými teplovodivými vlastnosťami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *