Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

12-linková RTX 4060 Ti

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD.

12-linková RTX 4060 Ti

Na prvý pohľad sa jedná o celkom „obyčajnú“ grafickú kartu, ktorá sa nijako neodlišuje od modelov Asus Dual RTX 4060 Ti (O)8G. Základom konštrukcie je 2,5-slotový chladič s dvoma 85 mm ventilátormi a s ohľadom na dĺžku 227 mm možno hovoriť o strednej veľkostnej kategórii, v ktorej sa radí skôr k tým menším grafickým kartám.

Varianty s prívlastkom „SSD“ (Dual RTX 4060 Ti 8G SSD a Dual RTX 4060 Ti O8G SSD) sú však jedinečné implementáciou slotu SSD na spoločné PCB s ostatnými komponentmi, akými je GPU či videopamäte (a samozrejme mnoho ďalšieho). Asus tak pomerne šikovne využíva časť PCIe, ktoré by inak vyšli navnivoč. Ako viete, tak grafické karty RTX 4060 Ti sa pripájajú iba 8 linkami, ale cez rozhranie, ktoré ich má k dispozícii až 16.

V tomto prípade, s Dual RTX 4060 Ti (O)8G SSD sa tak môže využiť zo slotu PCI Express až 12 liniek. Pritom na úplnosť treba dodať, že pre SSD grafická karta podporuje PCIe 5.0, aj keď ju pripájate cez slot PCIe 4.0. Týmto sa otvára možnosť podpory SSD PCIe 5.0 aj na doskách, ktoré vyhradený slot M.2 s podporou PCIe 5.0 nemajú, čo je prípad niektorých základných platformy Intel LGA 1700.

K slotu M.2 pre SSD NVMe sa dostanete zozadu, po demontáži hliníkového krytu, respektíve chladiča. Aj keď v skutočnosti sa jedná iba o jednu z častí, do ktorých sa odvádza teplo. Na tento účel totiž slúži aj hlavný pasív z druhej strany, s ktorým je SSD cez takisto v kontakte. To cez coldplate s teplovodivou vložkou.

Malý kryt (s hmotnosťou 49 gramov), ktorý ste pred inštaláciou SSD museli demontovať, sa tiež podieľa na chladení, ale menšou mierou. Ten je s SSD v kontakte zo zadnej strany a podporované sú aj modely s pamäťami z obidvoch strán. Teplovodivé vložky sú pomerne hrubé, majú 2 mm, ale zároveň mäkké. To znamená, že sa dobre prispôsobujú rôzne hrubým SSD.

SSD sa v slote M.2 istí posuvnou páčkou, ktorú Asus používa aj na základných doskách. K montáži krytu už však potrebujete skrutkovač, ktorý je však súčasťou príslušenstva. Iný (než je ten dodávaný) pre veľmi malé hlavičky skrutiek používať neodporúčame. Pokiaľ im hrot svojim kľúčom presne nezodpovedá by mohlo dôjsť k zbytočnému poškodeniu. Najmä, keď je vhodné silnejšie dotiahnutie. To pre čo najlepší kontakt malého krytu s veľkým backplate. Aj ten absorbuje nejaké stratové teplo.

   

Test Asus Dual RTX 4060 Ti O8G SSD sme poňali čisto z pohľadu časti pre SSD, takže štandardné testy, aké robíme pri grafických kartách, v tomto článku nenájdete. Ako je na tom GeForce RTX 4060 Ti po výkonnostnej stránke či po stránke prevádzkových vlastností, zistíte v teste vyhotovenia MSI Gaming X Trio 8G. Isteže, nejaké rozdiely tu budú, najmä pokiaľ ide o chladič, ale na hrubú orientáciu je to stále lepšie než nič. Viac parametrov ku týmto netradičným grafickým kartám Asus je dostupných v správe GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD.

Testovaný variant je Dual RTX 4060 Ti O8G SSD, teda variant so zvyššenými frekvenciami GPU.

Čo treba na podporu

Aby slot M.2 na grafickej karte fungoval, je potrebná určitá podpora zo strany základnej dosky. Použitá platforma musí zvládať rozdelenie slotu PCIe ×16 buď na režim ×8/×8 alebo ×8/×4/×4 liniek (môže to fungovať ja na „auto“, bez potreby zásahu používateľa, ale niekedy to treba v nastaveniach UEFI vynútiť). Pozor na to, tým nemyslíme fyzické odvedenie polovice liniek PCIe niekam inam. Linky musia zostať namierené do primárneho slotu, ale radič v procesore a základná doska ich musia v rámci jedného slotu oddeliť na separátne rozhranie. Túto funkciu dlho používajú aj karty pre RAID (s viacerými slotmi M.2) do slotu PCIe ×16, takže nejde o novinku.

Podľa zoznamu základných dosiek, ktorý sa ale venuje iba modelom Asus, to je v prípade procesorov AMD Ryzen možné (okrem X470/X570 a X670) aj na lacnejších doskách s čipsetmi AMD A620, A520, B650 a B450. Na platforme Intel ste však obmedzení iba na dosky z radov Z690 a Z790 a potom menej časté H670, H770, Q670, Q680 či Q790. Lacnejšie čipsety Intel bifurkáciu nepodporujú. Aj pri starších platformách LGA 1200 a LGA 1151 hje podpora len na „Z“  čipsetoch (a H370, H470 atď.).

Vaša doska musí mať voľbu nastavenia liniek slotu, do ktorého grafickú kartu inštalujete. Volať sa môže napríklad „PCIe Bandwith Bifurcation Configuration“ (Asus), „PCIEX16 Bifurcation“ (Gigabyte) a pri doskách MSI zase „PCI_E1 Lanes Configuration“. Z ×16 musíte prepnúť na ×8/×8 (alebo ×8+×8 či 2×8) alebo na „GPU with M.2 storage“ či ×8/×4/×4 (×8+×4+×4 či 1×8/2×4). Počas testovania sme narazili aj na dosku, kde režim ×8/×8 nefungoval a SSD nebolo detegované, ale zdá sa, že to bolo zapríčinené neaktuálnym BIOSom. Zhodou okolností to bola doska Asusu (ROG Z790-E Gaming WiFi), ktorá je priamo na zozname podporovaných, ale s poznámkou, že je nutná aktualizácia firmvéru.

Je tu ešte jedna vec, na ktorú si treba dať pozor. Základná doska niekedy sama podporuje „odklonenie“ časti liniek PCIe ×16 do slotu M.2 prítomného niekde na doske (takže GPU má potom iba osem liniek). Používa sa to na realizáciu slotu M.2 s podporou PCIe ×4 na doskách Z690 a Z790 pre procesory Intel, pretože tie na rozdiel od procesorov AMD nemajú vyhradené linky PCIe 5.0 pre SSD, ale iba 16 liniek pre GPU. Na platforme AMD by toto nastávať nemalo.

Treba si uvedomiť, že na takejto doske grafická karta so slotom M.2 môže zobrať rovnaké linky, ktoré by konzumovala onen slot na základnej doske, takže si s ňou príliš nepomôžete. Jeden slot si pridáte, ale zároveň o jeden aj prídete. Karta Asusu má zmysel iba tam, kde samotná doska nevie „prebytočné“ linky zo slotu ×16 presmerovať už do existujúceho slotu M.2 na základnej doske. Avšak narazili sme na prípad, kde pri doske Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II išiel aj slot M.2 na doske, ktorý bral linky PCIe 5.0 ×4 zo slotu ×16 a súčasne aj slot M.2 na grafickej karte – zrejme boli schopné si podeliť dve štvorice liniek medzi sebou (toto ale vyžadovalo nastavenie „GPU with M.2 Storage“, s ×8/×8 táto konfigurácia nefungovala).

Asus tvrdí, že to, ktorý slot v prípade konfliktnej situácie zostane funkčný, záleží na konfigurácii BIOSu a PCB. Asi môžete naraziť aj na to, že zostaň funkčný slot na doske, ktorý bude brať linky zo slotu M.2 a ten na karte sa znefunkční. Tento problém sa netýka tých slotov M.2 na doske, ktoré používajú svoje vlastné linky vyvedené z CPU (pri Inteli sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4) alebo z čipsetu.

Metodika

Predmetom testovania sú rýchlosti SSD Samsung 980 Pro (1 TB) pripojeného cez grafickú kartu a jeho zahrievanie. Rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu meriame v CrystalDiskMark, kde z troch priechodov do grafov zapisujeme aritmetický priemer. V rovnakej aplikácii (CDM) potom po 900-sekundovej slučke opakovaných testov odčítavame zahrievanie radiča a pamätí testovaného SSD so spotrebou približne 6 W.

Na porovnanie máme veľkú databázu výsledkov, ktorá uplatnením rovnakých postupov vznikala predovšetkým počas testovania základných dosiek. Databáza chladiacich výsledkov však obsahuje aj viacero chladičov SSD, ktoré sú dostupné samostane.

Chladenie SSD na grafickej karte testujeme v dvoch režimoch, v nečinnosti (cca 15 W) a pri vysokej záťaži (cca 170 W, v hre Cyberpunk 2077). V tej sa RTX 4060 Ti O8G SSD zahrievala desať minúť a SSD sme začali (900 s) zaťažovať až od jedenástej minúty. BIOS grafikcej karty je z dvoch možných zvolený na „Performance“, ten však s pohľadu efektivity chladenia SSD výsledkovo škáluje s BIOSom „Quiet“.

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

Platforma na testovanie je postavená na základnej doske Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II s procesorom Intel Core i9-13900K.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. cize ak to chapem spravne, tak sa sam980pro 1TB zahrieva za rovnakych podmienok na PCIe karte, ktora este dava 170W tepla na 48/58°C, a na doske MSI Z690 tomahawk sa rovnaky disk hreje na 85/71°C ? T

    1. Rozumiete tomu správne. Chladiče SSD na mnohých, najmä relatívne starších doskách MSI sú dosť biedne. Niektoré chladiče zahrievanie SSD dokonca zvyšujú. Tým, ako nedobrý kontakt s ním majú a vtedy fungujú skôr ako tepelný izolant. Niečo už bolo dávnejšie načrtnuté v tomto článku a výhľadovo sa tejto téme budeme venovať podrobnejšie. Zatiaľ je to vo fáze zbierania dát. Ešte sa otestuje zopár základných dosiek a potom doplníme výsledky SSD bez chladiča. Potom vznikne deliaca čiara, ktorá rozdelí zrno (užitočné chladiče SSD) od pliev/„škodlivých“ chladičov SSD.

      PS: Nezabúdajte, že pri 170 W sa jedná už o aktívne chladenie, zatiaľ čo pri chladičoch na doskách je vždy pasívne (teda pokiaľ ide o priame ochladzovanie pasívu, systémové chladenie je aktívne vždy, ako je uvedené v podrobnostiach k testovacej metodike).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *