Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Záver

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD.

Záver

Koexistencia grafickej karty s SSD Asusu vyšla dobre. Alebo možno výborne? No, už ako chcete, posúdite sami. Na základe výsledkov testov môžeme konštatovať, že sme nenarazili na žiadne anomálie, ktoré by napríklad znižovali rýchlosť SSD. Tá je naopak nadštandardne vysoká, pretože sa v konfrontácii s viac ako 70 slotmi na základných doskách drží vo vrchnej polovici, čítanie aj zápis. Nejde, samozrejme, o nič prekvapivé. Toto je typ testov, ktorý len má overiť, či je všetko v poriadku – „podľa očakávaní“. A teda je, 4-linkové SSD PCIe 4.0 v grafickej karte Asus Dual RTX 4060 Ti O8G SSD nič nebrzdí.

Vďaka tejto grafickej karte môžete dokonca pre SSD získať rýchlejší slot M.2, než má k dispozícii základná doska na svojej vlastnej úrovni, ktorá ho nemá vyvedený (vtedy stačí podpora CPU). Je to prirodzene aj cesta k ďalšiemu slotu, pokiaľ sú všetky ostatné už obsadené. Na drahších základných doskách takúto komplikáciu zrejme riešiť nebudete, ale na low-endových doskách s čipsetom AMD A620 (párovaných často s aj s Ryzen 7 7800X3D) môže byť už jeden slot M.2 málo a druhý (na grafickej karte) sa hodí. Toto riešenie má pritom aj „chladiacu“ hodnotu.

Ak sa budete na grafickú kartu Asus pozerať ako na chladič SSD, tak mimo záťaže (pri nejakých 15 W) sa v porovnaní s chladičmi na základných doskách alebo takými, čo sa predávajú samostatne, vo veľkom porovnaní predrala na úplnú špičku. Vo vysokej záťaži grafickej karty sa RTX 4060 Ti O8G SSD v rebríčku už trochu prepadáva, ale stále je to oproti drvivej väčšine chladičov SSD na základných doskách lepšia možnosť, s ktorou dosiahnete nižšie zahrievanie SSD. Iste, už je to za cenu aktívneho chladenia (oproti pasívnemu, chladiče na doskách…), ale tomu sa nevyhnete – pri 170-wattovej grafickej karte sa budú ventilátory otáčať vždy. A či sa popri nich „zvezie“ SSD alebo bude chladené na vyššie teploty niekde vedľa slabším pasívnym chladičom, je jedno.

Takže áno, pridanú hodnotu Asus Dual RTX 4060 (O)8G Ti SSD je možno vnímať (a oceniť) z viacerých uhlov pohľadu. Vždy je však dôležité sa uistiť, či vaša doska podporuje rozdelenie liniek PCIe, aby bola vôbec zabezpečená podpora. Tej sme sa podrobne venovali v druhej polovici prvej kapitoly tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. cize ak to chapem spravne, tak sa sam980pro 1TB zahrieva za rovnakych podmienok na PCIe karte, ktora este dava 170W tepla na 48/58°C, a na doske MSI Z690 tomahawk sa rovnaky disk hreje na 85/71°C ? T

    1. Rozumiete tomu správne. Chladiče SSD na mnohých, najmä relatívne starších doskách MSI sú dosť biedne. Niektoré chladiče zahrievanie SSD dokonca zvyšujú. Tým, ako nedobrý kontakt s ním majú a vtedy fungujú skôr ako tepelný izolant. Niečo už bolo dávnejšie načrtnuté v tomto článku a výhľadovo sa tejto téme budeme venovať podrobnejšie. Zatiaľ je to vo fáze zbierania dát. Ešte sa otestuje zopár základných dosiek a potom doplníme výsledky SSD bez chladiča. Potom vznikne deliaca čiara, ktorá rozdelí zrno (užitočné chladiče SSD) od pliev/„škodlivých“ chladičov SSD.

      PS: Nezabúdajte, že pri 170 W sa jedná už o aktívne chladenie, zatiaľ čo pri chladičoch na doskách je vždy pasívne (teda pokiaľ ide o priame ochladzovanie pasívu, systémové chladenie je aktívne vždy, ako je uvedené v podrobnostiach k testovacej metodike).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *