Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Gigabyte Aorus Z790 Aorus Pro X v detailoch

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej.

K procesorom Intel Lake výnimočne nevyšli základné dosky s novým čipsetom, ale vyšli nové modely so starým. Čipset Intel Z790 je možnosť s najbohatšou výbavou aj teraz (rovnako, ako to bolo v generácii Raptor Lake). Rozdiely tu však sú a niektoré i pomerne výrazne. Nie na úrovni čipsetu, ale mimo neho, v rámci „externej“ časti. V tomto článku sa zameriame na to, ako a čo sa premietlo do základnej dosky Gigabyte Z790 Aorus Pro X.


Gigabyte Aorus Z790 Aorus Pro X

Napriek tomu, že táto základná doska vyšla súbežne s procesormi Intel Raptor Lake Refresh, tak sú podporované aj staršie generácie procesorov Raptor Lake a Alder Lake. Teda všetky s podporou platformy LGA 1700.

Formát PCB je ATX (305 × 244 mm) a jeho vyhotovenie je špecifické bielou povrchovou úpravou. Na tej, mimochodom, nie sú viditeľné ani kontrastné mapy (fľaky), ktoré na tmavých povrchoch vznikajú pre teplotné reakcie v okolí pätice CPU, pri VRM a podobne. Pri vyhotovení PCB, respektíve osadzovania súčiastok stojí za zmienku ešte technológia „back drilling“. Jej prínos má spočívať v menšom použití cínu na spájkovanie slotov DIMM pre zlepšenie dátového signálu. Ten sa pre nadbytočný cín zhoršuje a práve kvalitatívne vlastnosti v tomto smere sú vo finále to, kam až môžete siahať priepustnosť najrýchlejších pamätí. Na stránkach Gigabyte je i pekná ilustrácia profilu PCB s hĺbkou ponoru kontaktov.

   

Na zadnej strane PCB je potom ešte jedna novinka, a síce backplate prvého slotu PCI Express ×16. Vďaka nemu má byť zaťažiteľnosť slotu až 56 kilogramov. Isteže, aj ťažké grafické karty sú odľahčené postrannými držiakmi, ale takáto nadštandardná robustnosť môže byť užitočná napríklad pri preprave, kde sa vplyvom rôznych otrasov, s ktorými sa záťaž, ktorú slot musí vydržať, násobí.

K chladičom SSD: Gigabyte od minula vyriešil voľnejšie uchytenie chladiča na prvom slote M.2 (s podporou PCIe 5.0, mimochodom), čo výrazne zlepšuje kontakt a prestup tepla. V kombinácii s väčšou plochou a hmotnosťou sú dosahované špičkové výsledky.

Horšie je u chladiča nižšie, ktorý je zdieľaný pre štyri sloty M.2. Jeho montáž je zase o trochu rýchlejšia, pretože sa z pravej strany už iba nasúva (do žliabkov vertikálnych držiakov) a sprava ho iba zacvaknete mechanizmom EZ-Latch Click. Montáž je to veľmi pohodlná, ale so slabším prítlakom v zadnej časti SSD, ako to môžete vidieť aj na odtlačku v thermalpade. To znamená, že kontakt s SSD a tým pádom aj prestup tepla je slabší a zahrievanie vyššie.

Na takýto veľký chladič s hmotnosťou približne 190 gramov je chladiaci výkon neadekvátne nízky. V krajnej polohe, vpravo, najbližšie k čipsetu, je kontakt ešte pomerne slušný, ale v druhom až štvrtom slote M.2 počítajte s horším ochladzovaním pamätí SSD. Do akej miery, to je, samozrejme individuálne SSD od SSD. Záleží aj od výšky samotných pamätí a toho, ako sa do thermalpadov chladiča ponoria. My testujeme s SSD Samsung 980 Pro s pamäťami, ktorých puzdrá sú vysoké 1,6 mm.

Chladič VRM je naozaj robustný, s hmotnosťou 463 gramov. Dva pasívy sú spojené jednou heatpipe na zabezpečenie rovnomernejšej distribúcie tepla. Konštrukcia hliníkového pasívu je celkom pekne členitá (rebrovaná), pozdĺžne i priečne. Chladiaci výkon teda bude zrejme nadpriemerný. V kombinácii so zvýšenými nárokmi procesorov Raptor Lake Refresh sa to hodí. Obzvlášť s modelmi, ako sú Core i7-14700K a Core i7-14900K. Ich spotreba bez limitov napájania je naozaj vysoká a táto základná doska nebude úzkym hrdlom.

   

Napájacia kaskáda na procesor (i IGPU) má až 21 fáz. S výnimkou jednej (s Renesas ILS99360, do 60 A) sú všetky 90-ampérové s napäťovými regulátormi Renesas ILS99390. Ovládačom VRM je integrovaný obvod Renesas 229130. Inými slovami, Gigabyte Z790 Aorus Pro X sa neroztopí ani pri spotrebe procesorov výrazne nad tristo wattami, pri ktorých už ale budete typicky narážať na nedostatok chladiaceho výkonu chladiča CPU, respektíve na teplovodivé rozhranie (TIM) samotných procesorov.

   

Ako bolo avizované v úvode, veľkým vylepšení oproti predošlej generácii (starších dosiek) je masové nasadenie modernejšej sieťovej konektivity. Ethernet je postavený na 5-gigabitovom čipe Realtek RTL8126, ktorý umožňuje približne dvojnásobnú priepustnosť oproti tomu, čo bolo na doskách Z790 z minulého roka. A takisto je tu WiFi 7, čipset MediaTek MT7927 (pri revízii 1.2 narazíte na Qualcomm QCNCM865) máte na karte vo formáte M.2. Pripojená k južnému mostíku Z790 je cez linku PCIe. Umiestnenie tohto modulu je medzi slotmi PCI Express ×16, takže k anténam SMA vedú pomerne dlhé káble. Šikovnejšia pozícia by bola v ich väčšej blízkosti v typicky vertikálnom slote M.2 medzi externými konektormi I/O na zadnom paneli. Prečo sa Gigabyte rozhodol pre takéto umiestnenie nevieme. Nejde ani o to, že by bol bezdrôtový modul závislý od rozhrania CNVio (to nepoužíva) a musel by byť pre dosahovanie optimálnych výsledkov bližšie k čipsetu. Dlhé kábliky by teoreticky mohli byť náchylnejšie na rušenie, ale či sa to v praxi nejako prejaví…

   

Zadný panel I/O je bohatý na porty USB, tých je tu až desať. Z toho osem štandardu 3.2. Štyri v gen. 1 (5-gigabitové), tri v generácii 2 (s 10 Gb/s) a 20-gigabytový (3.2 gen. 2×2) je jeden, typu C. Jeden konektor USB-C je potom aj medzi 10-bitovými. Gigabyte tradične zachováva aj staršie USB 2.0, ktoré sú síce pomalé, ale na klávesnicu a myš vyššiu priepustnosť obvykle netreba, teda pokiaľ klávesnica nemá rozbočovač USB, ten má ale obvykle samostatný konektor, ktorý je možné zapojiť do rýchlejšieho portu.

Videovýstupy sú dva, s vlastnými konektormi HDMI a DisplayPort. Potom za komentár stojí ešte trojportová audiovýbava s dvoma 3,5 mm jackmi a jedným optickým výstupom S/PDIF. Menej jackov, než vedú iní výrobcovia základných dosiek možno vysvetliť aj tým, že viackanálové reproduktory, pre ktoré treba viac analógových konektorov, používa v súčasnosti už len málokto. Ale áno, stále sa nájde niekto, pre koho bude takáto konfigurácia (konektorov) nevyhovujúca. Na úplnosť treba poznamenať, že zvukový čip je Realtek ALC1220(-VB).

Osvetlenie je iba na kryte externých I/O portov. V rovnakej cenovej triede Gigabyte kedysi k ARGB LED pristupoval agresívnejšie, čo je tiež vec, ktorú môže niekto vítať, niekto nemusí.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Plná najnovšieho hardvéru a… prekvapení – SOŠE Liptovský Hrádok

Posledná tohtoročná zastávka HWCooling Techtour. Bola iná, ale stále energická, odborná a študentov obohacujúca. V Liptovskom Hrádku sme spoznali „celkového víťaza“ súťaže zručností a podarili sa v ňom aj iné veci, ktoré sme predtým na úplne maximum nevyšponovali. Do tretice všetko dobré? Rozhodne platí. Študenti boli (znovu) veľmi aktívni, zvedaví a celkovo dobre pripravení. Celý článok „Plná najnovšieho hardvéru a… prekvapení – SOŠE Liptovský Hrádok“ »

  •  
  •  
  •  

Ako vyzerala premiéra Intel Core Ultra 200S na SPŠT Martin

Stará kinosála Strednej priemyselnej školy technickej Martin znovu ožila. K príležitosti celosvetovej premiéry procesorov Intel Core Ultra/Arrow Lake a základných dosiek Gigabyte Z890 sme pre študentov zorganizovali odborné prednášky a na mieste mohli vidieť hardvér aj fyzicky. Okrem toho sa preukázali vedomosťami a takisto výbornými zručnosťami v montáži chladiča na procesor. Celý článok „Ako vyzerala premiéra Intel Core Ultra 200S na SPŠT Martin“ »

  •  
  •  
  •  

Predpremiéra Intel Arrow Lake na SOŠE Žilina a ideme ďalej

V duchu „Hungry for Knowledge“ k príležitosti vydávania nových procesorov Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake) a základných dosiek Z890 (Gigabyte Z890) obiehame zopár stredným škôl s cieľom ukázať verejnosti najnovší hardvér. V Žiline to boli doposiaľ nevydané desktopové procesory a základné dosky, preto v tomto prípade píšeme o predpremiére. O celosvetovej predpremiére. Celý článok „Predpremiéra Intel Arrow Lake na SOŠE Žilina a ideme ďalej“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. tak ked uz tam mame limit napajania, tak treba doplnit cinebench aj s limitom napajania. Nech vieme, co dostaneme z tohoto nezmyselneho procesora pri polovicnej spotrebe.

    1. Skóre s limitom napájania pri CB R23 nechýba. V grafe mu prislúcha slabo-oranžový pruh s koncovou značkou „IPL“ (Intel Power Limit). Hoci niekde v metodike k tomu vysvetlivka je, tak uznávam, že asi šlo označiť nejako elegantnejšie. Porozmýšľam, ako to vylepšiť a zároveň spraviť tak, aby sa ten text do popisu vošiel. To je niekedy, respektíve dosť často tiež trochu boj.

        1. I tak to hromada lidí pro punc výjimečnosti koupí a bude tvrdit, že AMD má přehnanou spotřebu v nečinnosti 😅

            1. Určite môže byť kompletná spotreba Ci9-13900K takto nízka? Monitoring základnou doskou a ukazovatele „CPU package“ v diagnostických aplikáciách bývajú realite viac či menej vzdialené (jedným i druhým smerom).

              Velky percentuálny podiel na spotrebe procesorov AMD v nečinnosti bude mať asi ten I/O čip, pre ktorý sa na porovnateľné výsledky procesorov Intel profitujúcich s nadštandardne nízkych frekvencií P jadier s aktivitou na E (typicky Ci5-13400/F) nedá dostať ani s Ryzenmi 5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *