Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Záver

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej.

Záver

Nejde len o dosku, ktorá je atraktívna neobvyklým, bielym PCB. Ponuka vecí, pre ktoré stojí za to doske Aorus Z790 Aorus Pro X venovať pozornosť, je pomerne široká. V prvom rade je to robustné VRM pre ktoré je možná prevádzka procesorov s veľmi vysokým výkonom (t.j. nad 300 W) pri súčasne vysokej efektivite, pokiaľ ide o platformu LGA 1700. Tri z piatich doteraz otestovaných dosiek Z790 sú na tom horšie a pri porovnateľnom výpočtovom výkone je s nimi dosahovaná o trochu vyššia spotreba. A platí to aj pri nižšej hernej či jednovláknovej záťaži. Relatívne vyššia, v porovnaní s ostatnými doskami priemerná, je iba spotreba mimo záťaže.

Pri nastaveniach s obmedzeným príkonom sa Aorus Z790 Aorus Pro X môže správať trochu zvláštne. Pri porovnateľnej spotrebe (154,17 W) napríklad s Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi (154,13 W) je dosahovaný výrazne nižší výpočtový výkon pri vysokej záťaži. Optikou Cinebench R23 je to 22 931 bodov proti 32 205. Dôvod toho je pritom ten, že doska viac výkonu tlačí do slabších E jadier (ich frekvencie sú výrazne vyššie ako na konkurenčných doskách) a na P jadrá (s veľmi nízkymi frekvenciami) ho už veľa nezostáva. Je však možné, že s iným procesorom (ako je Core i9-13900K), napríklad s nejakým modelom Raptor Lake Refresh, bude správanie iné. Každopádne na túto situáciu myslite a overte si, či je rýchlosť vašej zostavy podľa očakávaní.

Vyššie uvedený „postih“ sme zaznamenali iba pri vysokej záťaži. Herný výkon je už v testovanom režime (s PL1 na 125 W a s 253-wattovým PL2 s obmedzeným časovým limitom Tau) porovnateľný s inými doskami. V tomto prípade už totiž procesor nenaráža na limit spotreby a je bezpečne pod ním. Dosahované frekvencie CPU sú tým pádom rovnaké a prakticky stopercentne škáluje aj spotreba.

Dôvod, prečo dať tejto doske prednosť pred staršími modelmi Z790, môže spočívať aj v modernejšej sieťovej konektivite s WiFi 7 a 5-gigabitovým ethernetom. Pri ňom sme obojsmerne namerali rýchlosť cez 500 MB/s. V praxi bude síce veľa zariadení v sieti pomalších a dosku budú „brzdiť“, pokiaľ staviate počítač s výhľadom jeho používania dlhší čas, niekoľko rokov, tak sieť tak rýchlo nezastará. Bohatá je aj disková konektivita, Aorus Z790 Aorus Pro X má k dispozícii až päť rýchlych slotov M.2 na SSD, čo nie je samozrejmosť pre všetky dosky s týmto čipsetom. Na druhej strane treba dodať i to, že porty SATA (na palcové úložiská) sú iba štyri (namiesto šiestich, ktoré vídať čím ďalej menej).

Prvý slot M.2 počíta aj s rýchlym SSD s podporou rozhrania PCIe 5.0, a to naozaj vážne. Svedčí o tom aj perfektný chladič, ktorý sa efektivitou prebil na samotný vrch našich testov. Výsledky zdieľaného chladiča pre štyri sloty sú už ale slabšie. Hoci ani ten v grafoch nevyzerá zle, ale to pre to, že je v nich zachytený najlepší výsledok v krajnej pozícii, vedľa čipsetu. V tej chladí ešte dobre a efektivita klesá až pozíciách druhého až štvrtého slotu. To pre horší kontakt s thermalpadom.

Chladenie radiča SSD je ešte v poriadku, ale kontakt s pamäťami je už nedostatočný a viac ako chladič tento pasív funguje ako tepelný izolant. Tento stav je tak trochu výsledkom zjednodušovania montážneho systému, ktorý funguje iba na báze zacvakávajúcich mechanizmov bez potrebné prítlaku. S rôznymi SSD môžu byť výsledky rôzne. A vplyv na ne má aj to, akým spôsobom dosku k akej skrinke priskrutkujete. Aj iná deformácia PCB základnej dosky má vplyv na prítlak chladiča k SSD. Každopádne Gigabyte by tu mal zabezpečiť také podmienky, aby bol dostatočne tesný za každých okolností a aby sa iba viac alebo menej (ale vždy dostatočne) všetky čipy SSD ponárali do thermalpadu chladiča.

Inak je Aorus Z790 Aorus Pro X z pohľadu chladenia skvelá doska. Aj VRM sa pri porovnateľnej spotrebe zahrieva menej ako na konkurenčných, i drahších doskách. Zatiaľ sme netestovali dosku, ktorá by pri zhruba 300 W mala povrchovú teplotu napäťových regulátorov pod 70 °C. A to berte do úvahy, že termovízne testy prebiehajú bez chladiča a ten má táto doska naozaj výkonný. Takže znovu, s najvýkonnejšími procesormi si Aorus Z790 Aorus Pro X poradí bez najmenších ťažkostí. Čakáte na Core i9-14900KS? Hravo zvládne. Pre chladič CPU bude však už takýto procesor, prirodzene, väčší oriešok.

Gigabyte Aorus Z790 Aorus Pro X sa za cenu okolo štyristo eur či desať tisíc korún českých javí ako mimoriadne atraktívna základná doska do výkonných zostáv, od ktorých sa očakáva nadštandardná sieťová výbava a celkovo konektivita. A to vzácne biele vyhotovenie… vizuálne by sa dobre vynímala aj v zostave, ktorú sme stavali v novembri.

* S novšími BIOSmi sa situácia môže v priebehu času zmeniť. A možno je pre procesory Raptor Lake Refresh iná už teraz (testy boli realizované s Core i9-13900K generácie Raptor Lake).

Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. tak ked uz tam mame limit napajania, tak treba doplnit cinebench aj s limitom napajania. Nech vieme, co dostaneme z tohoto nezmyselneho procesora pri polovicnej spotrebe.

    1. Skóre s limitom napájania pri CB R23 nechýba. V grafe mu prislúcha slabo-oranžový pruh s koncovou značkou „IPL“ (Intel Power Limit). Hoci niekde v metodike k tomu vysvetlivka je, tak uznávam, že asi šlo označiť nejako elegantnejšie. Porozmýšľam, ako to vylepšiť a zároveň spraviť tak, aby sa ten text do popisu vošiel. To je niekedy, respektíve dosť často tiež trochu boj.

        1. I tak to hromada lidí pro punc výjimečnosti koupí a bude tvrdit, že AMD má přehnanou spotřebu v nečinnosti 😅

            1. Určite môže byť kompletná spotreba Ci9-13900K takto nízka? Monitoring základnou doskou a ukazovatele „CPU package“ v diagnostických aplikáciách bývajú realite viac či menej vzdialené (jedným i druhým smerom).

              Velky percentuálny podiel na spotrebe procesorov AMD v nečinnosti bude mať asi ten I/O čip, pre ktorý sa na porovnateľné výsledky procesorov Intel profitujúcich s nadštandardne nízkych frekvencií P jadier s aktivitou na E (typicky Ci5-13400/F) nedá dostať ani s Ryzenmi 5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *