Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Ako to vyzerá v BIOSe

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej.

Ako to vyzerá v BIOSe

Používateľské rozhranie prešlo pomerne veľkou premenou (na pomery toho, ako sa tieto veci pomaly vyvíjajú a viac-menej stagnujú). Gigabyte hovorí o „UC BIOSe“ s inovovaným „rýchlym prístupom“ ku kľúčovým nastaveniam.

Možností EZ Mode je tu viac a zrejme aj intuitívnejších, po to, ako si zvyknete na nové rozloženie jednotlivých tlačidiel. Medzi nimi sú už aj prepínače Gigabyte PerfDrive, teda režimov rôznej správy CPU. Okrem východiskového nastavenia môžete napríklad vynúti na všetkých jadrách 6 GHz (ak to procesor i chladič zvládnu) alebo v prípade potreby vypnúť E jadrá. Výraznejšie (než bývalo) je i tlačidlo na vstup do rozhrania na správu ventilátorov. Informačný panel zostal rovnaký, hoci niektoré položky sú trochu posunuté, ale nájdete všetko, čo ste nachádzali doteraz.

Pokročilý režim, do ktorého prejdete stlačením klávesu F2 sa skladá tradične zo šiestich kariet, kde už na prvej (Favorites) sa dá nastaviť pamäťový profil či trebárs LLC.

   

Okno s prednastavenými profilmi CPU je aj na karte „Tweaker“, hneď prvá voľba. Rôzne profily inak pristupujú k procesorovému násobiču i spotrebe.

Aj v tomto prostredí (Advanced Mode/Tweaker) pamäťový profil aktivujete nad rámec JEDEC pre takú priepustnosť, s akou sa vaše moduly predávajú. Potom sú tu aj pokročilé možnosti, ako je voľba priepustnosti pamäťového radiča (Gear 4 znamená polovičnú priepustnosť, Gear 2 zase maximálnu) či podrobné nastavenia časovania. Do týchto vecí zasahujte ale iba vtedy, pokiaľ viete, čo robíte. V opačnom prípade môže byť výsledkom nestabilný systém.

      

Za správou napájania procesora musíte zájsť do „Advanced CPU Settings“ a odomknúť (povoliť) „Turbo Power Limits“. Potom je možné vpísaním presných číselných hodnôt nastaviť výkonnostné limity pre PL1 aj PL2 a priradiť k nim aj ľubovoľný časový limit Tau.

Správa frekvencií jadier CPU v režimoch zníženej spotreby môže byť pomerne zvláštna, atypická. Minimálne s testovacím procesorom (Intel Core i9-13900K) dáva vyššiu prioritu E jadrám, na ktorých sú v porovnaní s inými doskami dosahované aj vyššie frekvencie. To však na úkor frekvencií P jadier. Tie sú, naopak, neobvykle nízke. Podrobnejšie sa tomu budeme venovať v rámci hodnotenia v záverečnej kapitole. Hodí sa však ešte poznamenať, že verzia BIOSu na toto správanie nemá vplyv. S F4f je správanie rovnaké ako so všetkými staršími verziami. Nedá sa však vylúčiť, že s iným procesorom bude už „prerozdelenie síl“ medzi P/C jadrá s ohľadom na čo najvyššiu rýchlosť a efektivitu rozumnejšie.

   

Pre používateľov, ktorých aplikačný či herný výkon je závislý od ReSizable BAR, bude zaujímavá karta „Settings“, kde je možné túto funkciu regulovať (povoliť alebo zakázať). Vo východiskových nastaveniach je ReBAR zakázaný podobne ako na doskách Z690/B660. Prepínač ReBARu je, mimochodom, obsiahnutý aj v rámci EZ Mode, čo je vlastne tiež jedno z rozšírení nového používateľského (či grafického) rozhrania.

A nakoniec malý rozbor Smart Fan 6. Prostredie na správu ventilátorov má Gigabyte na špičkovej úrovni. Je tu až šesť teplotných snímačov (vrátane jedného pre vlastnú sondu), čo je v porovnaní s konkurenčnými riešeniami rozhodne nadpriemer.

Vývojovú krivku môžete vytvoriť pre každý z ôsmich konektorov, podpora je tak pre PWM ako i DC reguláciu. To je už pomerne bežné, ale zase nadštandardne jednoduché je presné nastavenie zadaním číselných hodnôt dolu do tabuľky. Tento systém je oproti ťahaním bodov priamo na grafe pohodlnejší.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. tak ked uz tam mame limit napajania, tak treba doplnit cinebench aj s limitom napajania. Nech vieme, co dostaneme z tohoto nezmyselneho procesora pri polovicnej spotrebe.

    1. Skóre s limitom napájania pri CB R23 nechýba. V grafe mu prislúcha slabo-oranžový pruh s koncovou značkou „IPL“ (Intel Power Limit). Hoci niekde v metodike k tomu vysvetlivka je, tak uznávam, že asi šlo označiť nejako elegantnejšie. Porozmýšľam, ako to vylepšiť a zároveň spraviť tak, aby sa ten text do popisu vošiel. To je niekedy, respektíve dosť často tiež trochu boj.

        1. I tak to hromada lidí pro punc výjimečnosti koupí a bude tvrdit, že AMD má přehnanou spotřebu v nečinnosti 😅

            1. Určite môže byť kompletná spotreba Ci9-13900K takto nízka? Monitoring základnou doskou a ukazovatele „CPU package“ v diagnostických aplikáciách bývajú realite viac či menej vzdialené (jedným i druhým smerom).

              Velky percentuálny podiel na spotrebe procesorov AMD v nečinnosti bude mať asi ten I/O čip, pre ktorý sa na porovnateľné výsledky procesorov Intel profitujúcich s nadštandardne nízkych frekvencií P jadier s aktivitou na E (typicky Ci5-13400/F) nedá dostať ani s Ryzenmi 5.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *