Treba pred montážou chladiča z SSD odstrániť nálepku?

Metodika

Otázky, ktoré rieši každý, čo chce vyladiť svoj počítač do posledného detailu: Má zmysel z výkonného SSD formátu M.2 zliepať etiketu? Stojí to za tú námahu a prípadne, keď sa niečo nepodarí, za stratu záruky? O koľko sa zníži zahrievanie? V rámci podrobných testov sme pre zaujímavosť takisto vymenili originálne nálepky za bežne dostupné materiály (papier, plastová fólia, alobal…). Používajú výrobcovia SSD niečo extra?

Každá z firiem k nálepkám pristupuje trochu inak. Jedna benevolentnejšie, druhá menej. Napríklad Samsung si očividne nepraje, aby ste si s etiketou manipulovali podľa potreby. Svedčí o tom fakt, že je tento štítok na 970 Pro/Evo (Plus) obzvlášť krehký a k tomu má ešte v rohoch zárezy. Jeden kolmý na roh a druhý, v bezprostrednej blízkosti, kolmý zase na tento predošlý zárez. Nepochybujeme, že tí najväčší machri za pomoci fénu, tenkých britiev a trpezlivých rúk (a možno aj iných nástrojov) nepoškodia ani takúto nálepku, operácia to rozhodnie nie je pre každého.

Samsung je však extrém a väčšina výrobcov vám až tak život nekomplikuje. Buď nálepky nijako nenarezávajú či používajú lesklý/pevnejší povrch alebo zapracovávajú PET/PVC a niektorí dokonca i kovové prvky. V takýchto prípadoch je najzložitejšou úlohou celého procesu po odlepení nálepku vhodne uchvoať a nezabudnúť, kdeže sa tento archív nachádza. 🙂

Jedna vec je, ako ľahko sa nálepky z SSD zbavíte a druhá, či má vôbec zmysel sa tým zapodievať. Preto z radov moderných SSD vybrali WD Black SN750, na ktorom sme skúšali rôzne kombinácie. Najprv samozrejme tú základnú a síce, aký je rozdiel v chladení s a bez nálepky. WD ju má síce tenučkú, ale aj vďaka sieťovanej štruktúre je pevná, takže s jej odstránením (a prípadným opätovným navrátením) nie sú najmenšie ťažkosti.

Metodika testovania

Okrem toho, o koľko polepšíte chladeniu SSD odstránením nálepky nás zaujímalo porovnanie s papierom (a pri ňom i to, ako sa jeho hrúbka prejavuje na efektivite prestupu tepla: testované s tradičným bielym 80, 190 a 300-gramovým) tenkou a hrubšou fóliou PET. Tenšiu v teste predstavuje štandardná baliaca fólia, ktorú kúpite v každom papiernictve a hrubšia je tlačiarenská, 100-mikrónová a k SSD ju prikladáme hladkou stranou.

Potom tu máme ešte alobal, teda tenučkú hliníkovú fóliu. Pri týchto kovových materiáloch je dôležité si dávať pozor na izoláciu SMD, až SSD hneď nepopravíte. Kovovú štruktúru používa pri nálepkách napríklad Silicon Power. Na ich výrobu je použitý zrejme takisto hliník. Jednu takú (zo SP A80) sme i my použili a naformátovali na jednotný rozmer. Táto nálepka je už hrubšia ako alobal a je viaczložková. Povrch je zrejme PET a takisto všetky tieto štítky používajú pochopiteľne lepidlo, ktoré síce nehrá veľkú rolu, ale takisto sa na výsledku nejako prejaví. Naše alternatívne materiály dávame medzi SSD a chladič iba ako vložku, bez lepenia. A všetky vždy kopírujú rovnakú plochu i miesto.

Najväčší nával tepla z testovacieho SSD bude z radiča Sandisku (čo je teda pre WD vlastný produkt). Na záťaž používame nepretržitý sekvenčný zápis veľkých súborov po dobu 600 sekúnd. Na záver berieme jednak najvyššiu zaznamenanú teplotu (z HWinfo) a tesne pred koncom (teda ešte pri plnom výkone) robíme termovíziu heatsinku. Z neho potom odčítavame takisto maximálnu teplotu, ale i priemernú. V tomto prípade platí, čím vyššie zahrievanie je, tým lepšie. Tým efektívnejší je prestup tepla z SSD.

Použitý heatsink je z Gigabyte Z390 Aorus Pro. Na tejto doske (s procesorom Core i9-9900K) prebieha i celé testovanie. To v prostredí „bench-table“, ale s airflow. O obtekanie chladiča SSD vzduchom má na starosti dvojica ventilátorov Noctua NF-A12S zregulovaných na zhruba 550 ot./min. Vstupná teplota vzduchu je počas testov riadne kontrolovaná a pohybuje sa medzi 21 – 21,1 °C.

Pohľad na testovaciu konfiguráciu. Základná doska je vodorovne a v takejto polohe je i SSD s chladičom


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. no toto bude asi najviac linkovaný test v sekciách o SSD na rôznych našich hw fórach 🙂

    btw. Ľubo, nechcel by si sa pozrieť na zúbky chladiču AXAGON CLR-M2? vyzerá tak rebrovane, až úžasne 🙂

    1. Hej, ten Axagon vyzerá super. Uvidíme, či sa k nemu výhľadovo dostanem. Zatiaľ sú vo fronte furt podstatne pálčivejšie veci 🙂

  2. Zdravím, rozumím tomu správně, že v tabulkách je označením „stock“ míněn SSD disk s originální nálepkou? Díky za odpověď.

  3. Mozna ze AXAGON CLR-M2 vypada uzasne, jenomze je cervene eloxovany = horsi teplosmenne vlastnosti, jak mezi zdrojem tepla a chladicem, tak mezi chladicem a vzduchem.
    Nejlepe absorbuje teplo CERNY elox a take se jej neochotneji zbavuje. Vschny ty barvne saskarny jenom zhorsuji odvod tepla.
    A to nemluvim o tom, ze nekdy se nejedna dokonce ani o elox, ale o skutecnou BARVU, tedy katastrofa.
    Tedy AXAGON CLR-M2 v cerne barve by byl vyborny, cerveny nebrat.
    Na jednostranne M.2 postaci suprove CLR-M2L10. Hlavne je CERNY 🙂

    1. Co to je za kec?
      Pokud je cerveny, tak je eloxovany a je to spatne.

      A pokud ten, za normalnich okolnosti “stribrny” hlinik je cerny (tedy opet eloxovany) tak je to super?

      To je zase ostuda skolstvi.

      1. je to kec(jeho) … eloxování je „redox“, je jedno, jestli červený, černý, stříbrný, pořád je to jen oxid hlinitý s přimíchaným barvivem a chladí stejně, pokud je na něm prášková barva, to už je jiná …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *