Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Základné parametre a detaily

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Balenie RTX 2060 sa zhoduje s tým, ktoré sme videli pri RTX 2080 Ti z nedávych testov. Nájdete v ňom návod, CD s ovládačmi a dvojicu pások na zviazanie káblov.

   

Dizajn grafických kariet ROG Strix sa medzigeneračne veľmi nezmenil. Pri RTX 2080 Ti sme našli vynovené ventilátory s bariérovým krúžkom. RTX 2060 si však ponechala lopatky ventilátorov zo série Pascal a rozlíšiť ju tak od GTX 1060 pri pohľade spredu je takmer nemožné.

   

Zadná strana zdieľa zhodný dizajn s RTX 2080 Ti ako aj minulou generáciou. Po vzore drahšieho súrodenca však aj tu nájdeme prepínač medzi dvomi BIOSmi a tlačidlo na vypnutie podsvietenia.

   

Bočný pohľad vám umožňuje lepšie sa pozrieť na chladič. Tu zároveň vidíte prvý výraznejší rozdiel oproti RTX 2080 Ti. Tá mala masívne vnútorné vystuženie proti prehýbaniu. Na RTX 2060 je výrazne menšie, čo je vzhľadom na nižšiu hmotnosť a cenu karty pochopiteľné. Na vonkajšej strane ho ešte nájdete, na vnútornej ale úplne chýba.

Vzadu nájdeme tradične jeden port HDMI 2.0b a 3× DisplayPort 1.4. Na rozdiel od RTX 2080 Ti sa tu však nenachádza USB-C (VirtualLink). Oproti generácii Pascal tu absentuje takisto DVI. Kryt konektorov je opäť čierny, čo je poznávací znak série Turing od Asus.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov, ktoré grafika ponúka. Pri pohľade na koniec karty môžete vidieť až 5 ukončení heatpipe, ktoré vedú naprieč pasívom. Výrobca na koniec PCB už tradične umiestnil konektory na ventilátory ako aj pás LED RGB.

   

Ventilátory majú už spomínané trojuholníkové lopatky, aké sme našli pri modeloch GTX minulej generácie. Stále však ponúkajú režim o dBA a sú certifikované IP5x, teda prachuodolné.  Bezhlučný chod je do teploty GPU 55 °C. TO však platí len pre režim Quiet (Q).

   

Na okraji karty nájdete dvojicu ovládacích prvkoch. Tlačidlo on/off vypne osvetlenie Aura Sync. Prepínač na okraji PCB umožňuje zase prepnúť medzi režimami Quiet a Performance, ktoré ovplyvňujú výkon a chladenie. Zatiaľ čo režim Q je optimalizovaný pre čo najnižšiu hlučnosť a a mimo záťaž sa v ňom neotáčajú ventilátory. Tie vo výkonnejšom nastavení bežia neustále a v záťaži si je karta schopná udržať hodnoty prináležiace Turbo Boostu.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus použil v herním notebooku na CPU tekutý kov místo pasty

Chlazení je možná ještě důležitější než v desktopech u notebooků, protože podmínky jsou tam pro něj o dost horší. Ty herní musí odvádět hodně tepla z GPU, ale teď roste i výhřevnost CPU s tím, jak Intel přidává jádra a MHz stále 14nm procesorům Coffee Lake/Coffee Lake Refresh-H, které se navíc dají přetaktovat. Možná proto se teď objevuje inovace v chlazení notebookových CPU: výrobci začali používat tekutý kov. Celý článok „Asus použil v herním notebooku na CPU tekutý kov místo pasty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *