Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Hodnotenie

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming.

Hodnotenie

GeForce RTX 2060 už nie je tým klasickým zástupcom série 60, ktorý by ste našli v každom druhom hernom PC. Nvidia 2060 vylepšila natoľko, že zasahuje o rad produktov vyššie, no nesie „staré“ meno. Nárast počtu jadier CUDA na úroveň GTX 1070 je výrazný, predstavuje takmer 50 %. Keď k tomu prirátate nové jadrá RT, podporu DLSS a real-time ray tracing, máme produkt, ktorý zákonite musí stáť viac ako predchodca. Výrazné zmeny jadra sa podpísali aj na spotrebe, ktorá je na úrovni GTX 1070 Ti a GTX 1080, čo opäť len potvrdzuje našu teóriu.

Skrátka, RTX 2060 nie je nástupcom GTX 1060, aj keď tomu názov napovedá. Bližšie má ku GTX 1070 a to nielen výbavou ale aj cenou. Nárast výkonu pri porovnaní s GTX 1060 a 1070 je až neočakávaný. V drvivej väčšine testov totiž táto RTX 2060 nielen atakuje, ale rovno aj prekonáva GTX 1080 v edícii Founders (FE). Zase a opäť je vidieť, že séria 60 už nie je to čo bývala, ale mieri vyššie. Zvykom bolo, že nová generácia prináša nárast výkonu o jednu úroveň, teda nová 60 by bola výkonná ako predchádzajúca 70 a pod. Tentokrát je však 60 na úrovni 80. Zmysel to však začne dávať až vtedy, keď do úvahy zoberiete GTX 1660 Ti. Tá má totiž výkon GTX 1070, no zachovala si cenovú dostupnosť na rozdiel od RTX 2060. Z toho vyplýva, že séria RTX ani v podaní 2060 už nie je určená do mainstreamu a 1660 Ti je novým kráľom tohto segmentu.

Asus to opäť rozbalil naplno a ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming ponúka takmer to isté, čo aj najvyšší model RTX 2080 Ti. Oproti GTX 1060 pribudlo podsvietenie RGB u loga na backplate, duálny BIOS s režimami Quiet a Performance či lepšie vystuženie karty. Dalo by sa povedať, že Asus túto kartu až predimenzoval, čo má za následok skvelé výsledky. V režime P totiž dosiahla najnižšiu teplotu v teste Fire Strike a pre zmenu v režime Q zase štvrté miesto v hlučnosti (či skôr v tichosti) s 1366 ot./min. V praxi je rozdiel vo výkone medzi tichýma  výkonným režimom iba minimálny. Bavíme sa o destinách až jednotkách fps. Preto odporúčame skôr režim Q, pri ktorom karta mimo záťaž vypína ventilátory. Pretaktovaním o 100 MHz bolo možné z karty dostať ešte o pár percent výkonu naviac, no sama o sebe má už vysoké takty. V režime P sa stabilný takt pohyboval okolo 1965 MHz, po pretaktovaní 2040 MHz. Tým sa však zvýšila aj spotreba a hlučnosť. V každom prípade, ROG Strix verzia RTX 2060 má rozhodne čo ponúknuť a duálny BIOS s možnosťou výberu režimu, ktorý vám viac vyhovuje, je unikát a je skvelé vidieť, že aj takéto funkcie sa objavia nielen v top modeloch, ale aj v tých dostupnejších.

Grafickú kartu Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming si môžete zakúpiť u nášho partnera patro.cz za 12 475 Kč/486 eur.

Za poskytnutie testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk

.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus použil v herním notebooku na CPU tekutý kov místo pasty

Chlazení je možná ještě důležitější než v desktopech u notebooků, protože podmínky jsou tam pro něj o dost horší. Ty herní musí odvádět hodně tepla z GPU, ale teď roste i výhřevnost CPU s tím, jak Intel přidává jádra a MHz stále 14nm procesorům Coffee Lake/Coffee Lake Refresh-H, které se navíc dají přetaktovat. Možná proto se teď objevuje inovace v chlazení notebookových CPU: výrobci začali používat tekutý kov. Celý článok „Asus použil v herním notebooku na CPU tekutý kov místo pasty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči! Celý článok „Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *