Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Hodnotenie

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming.

Hodnotenie

GeForce RTX 2060 už nie je tým klasickým zástupcom série 60, ktorý by ste našli v každom druhom hernom PC. Nvidia 2060 vylepšila natoľko, že zasahuje o rad produktov vyššie, no nesie „staré“ meno. Nárast počtu jadier CUDA na úroveň GTX 1070 je výrazný, predstavuje takmer 50 %. Keď k tomu prirátate nové jadrá RT, podporu DLSS a real-time ray tracing, máme produkt, ktorý zákonite musí stáť viac ako predchodca. Výrazné zmeny jadra sa podpísali aj na spotrebe, ktorá je na úrovni GTX 1070 Ti a GTX 1080, čo opäť len potvrdzuje našu teóriu.

Skrátka, RTX 2060 nie je nástupcom GTX 1060, aj keď tomu názov napovedá. Bližšie má ku GTX 1070 a to nielen výbavou ale aj cenou. Nárast výkonu pri porovnaní s GTX 1060 a 1070 je až neočakávaný. V drvivej väčšine testov totiž táto RTX 2060 nielen atakuje, ale rovno aj prekonáva GTX 1080 v edícii Founders (FE). Zase a opäť je vidieť, že séria 60 už nie je to čo bývala, ale mieri vyššie. Zvykom bolo, že nová generácia prináša nárast výkonu o jednu úroveň, teda nová 60 by bola výkonná ako predchádzajúca 70 a pod. Tentokrát je však 60 na úrovni 80. Zmysel to však začne dávať až vtedy, keď do úvahy zoberiete GTX 1660 Ti. Tá má totiž výkon GTX 1070, no zachovala si cenovú dostupnosť na rozdiel od RTX 2060. Z toho vyplýva, že séria RTX ani v podaní 2060 už nie je určená do mainstreamu a 1660 Ti je novým kráľom tohto segmentu.

Asus to opäť rozbalil naplno a ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming ponúka takmer to isté, čo aj najvyšší model RTX 2080 Ti. Oproti GTX 1060 pribudlo podsvietenie RGB u loga na backplate, duálny BIOS s režimami Quiet a Performance či lepšie vystuženie karty. Dalo by sa povedať, že Asus túto kartu až predimenzoval, čo má za následok skvelé výsledky. V režime P totiž dosiahla najnižšiu teplotu v teste Fire Strike a pre zmenu v režime Q zase štvrté miesto v hlučnosti (či skôr v tichosti) s 1366 ot./min. V praxi je rozdiel vo výkone medzi tichýma  výkonným režimom iba minimálny. Bavíme sa o destinách až jednotkách fps. Preto odporúčame skôr režim Q, pri ktorom karta mimo záťaž vypína ventilátory. Pretaktovaním o 100 MHz bolo možné z karty dostať ešte o pár percent výkonu naviac, no sama o sebe má už vysoké takty. V režime P sa stabilný takt pohyboval okolo 1965 MHz, po pretaktovaní 2040 MHz. Tým sa však zvýšila aj spotreba a hlučnosť. V každom prípade, ROG Strix verzia RTX 2060 má rozhodne čo ponúknuť a duálny BIOS s možnosťou výberu režimu, ktorý vám viac vyhovuje, je unikát a je skvelé vidieť, že aj takéto funkcie sa objavia nielen v top modeloch, ale aj v tých dostupnejších.

Grafickú kartu Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming si môžete zakúpiť u nášho partnera patro.cz za 12 475 Kč/486 eur.

Za poskytnutie testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk

.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dva ventilátory na GPU lepší než jeden? Ne vždy, dejte si pozor

Někdy si čtenáři všimnou věcí, které nám novinářům uniknou. Na nejmenovaném webu jsme takhle byli „z galerie“ upozorněni na jednu zrádnou zvláštnost s chladiči grafických karet GeForce GTX 1660 Ti, na kterou by se asi mělo poukázat. Myslím, že nebudeme jediní, kdo si jí dosud nevšimli. Takže pokud chcete jednu z těchto karet koupit a díváte se po značce Asus, dejte si pozor na jednu věc. Celý článok „Dva ventilátory na GPU lepší než jeden? Ne vždy, dejte si pozor“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming

Podobne ako Gigabyte a EVGA ani Asus nezaháľal a uviedol nové grafické karty RTX. Dnes sa pozrieme na vlajkovú loď ROG Strix vo verzii O11G, ktorá je najvyšší model tohto radu. Novinka má veľmi podobný dizajn ako predchodca zo série Pascal, aké zmeny však výrobca zapracoval?  Minulú generáciu bola GTX 1080 Ti ROG Strix jednou z najlepších (ak nie najlepšia) GTX 1080 Ti. Obháji Asus túto pozíciu i tentokrát? Celý článok „Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *