Treba pred montážou chladiča z SSD odstrániť nálepku?

Tak ako?

Otázky, ktoré rieši každý, čo chce vyladiť svoj počítač do posledného detailu: Má zmysel z výkonného SSD formátu M.2 zliepať etiketu? Stojí to za tú námahu a prípadne, keď sa niečo nepodarí, za stratu záruky? O koľko sa zníži zahrievanie? V rámci podrobných testov sme pre zaujímavosť takisto vymenili originálne nálepky za bežne dostupné materiály (papier, plastová fólia, alobal…). Používajú výrobcovia SSD niečo extra?

Tak ako?

Skôr, než si zodpovedáme otázku z titulku, je dôležité poznamenať, že zahrievanie NVMe SSD nie je v praxi také kritické, ako je mnohokrát vnímané a na základe toho niekedy pretavené do podoby krásnych i efektívnych, ale nepraktických (v zmysle zo všetkým to koliduje, a zbytočne) návrhov typu Cryorig Frostbit.

Kritické stostupňové hodnoty sú väčšinou dosahované iba pri niekoľkominútovom intenzívnom zaťažení pri maximálnom výkone. A i to obvykle v kombinácii so slabším systémovým chladením (a vyššou teplotou vzduchu v skrinke. Tým nechcem nijako túto tému bagatelizovať, naopak, prídavný chladič na výkonné SSD rozhodne patrí. Každopádne minimálne zatiaľ z toho netreba robiť vedu a nálepku SSD pred inštaláciou chladiča môžete pokojne nechať nedotknutú. Stále platí, že špičkové SSD PCIe majú i napriek vyšším špičkovým teplotám pomerne nízku spotrebu (v porovnaní s CPU či GPU). Ak je nálepka vhodne konštruovaná, zahrievanie navýši maximálne o 1 – 3 °C, čo v konečnom obvykle ničomu nevadí. Životnosť to nepredĺži a výkon v drvivej väčšine prípadov nedegraduje. Výnimkou môžu byť len SSD, ktoré po prekročení určitej teploty (typicky 70 °C) automaticky znižujú napájanie s čím klesá i výkon. V praxi sa však s nejakým slušnejším chladičom na „sedemdesiatku“ len tak nedostanete.

Z testov dobre vidieť, ako sa môže vyvíjať teplota s narastajúcou hrúbkou materiálu nálepky. Rozdiel medzi 80 a 300g papierom je v prípade zaťaženého WD Black SN750 zhruba 5 °C. A pozoruhodné je i to, že materiál továrenskej nálepky (prevažne zrejme z PET) nie je zase o toľko lepší tepelný vodič ako obyčajný kancelársky papier. Najbližšie k stavu bez nálepky má alobalová vložka, ale ani čistá fólia PET nemá k nemu ďaleko. Po pridaní lepiacej zložky a tlačiva by tam síce nejaký ten kozmetický nárast v teplotách byť mohol, určite však môžeme tvrdiť, že žiadne špeciality, bez ktorých by sa to nezaobišlo, sa na výrobu etikiet SSD nepoužívajú.

TL;DR: Nálepku nechajte nálepkou, z praktického hľadiska ju nemá zmysel pred montážou chladiča SSD zmysel odliepať. Rozdiel v zahrievaní je v akomkoľvek prípade zanedbateľný.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. no toto bude asi najviac linkovaný test v sekciách o SSD na rôznych našich hw fórach 🙂

    btw. Ľubo, nechcel by si sa pozrieť na zúbky chladiču AXAGON CLR-M2? vyzerá tak rebrovane, až úžasne 🙂

    1. Hej, ten Axagon vyzera super. Uvidíme, či sa k nemu výhľadovo dostanem. Zatiaľ sú vo vronte furt podstatne pálčivejšie veci 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *