Dva ventilátory na GPU lepší než jeden? Ne vždy, dejte si pozor

Chladiče GPU s dvěma ventilátory nejsou vždycky tím, čím se zdají být

Někdy si čtenáři všimnou věcí, které nám novinářům uniknou. Na nejmenovaném webu jsme takhle byli „z galerie“ upozorněni na jednu zrádnou zvláštnost s chladiči grafických karet GeForce GTX 1660 Ti, na kterou by se asi mělo poukázat. Myslím, že nebudeme jediní, kdo si jí dosud nevšimli. Takže pokud chcete jednu z těchto karet koupit a díváte se po značce Asus, dejte si pozor na jednu věc.

Týká se to karet GeForce GTX 1660 Ti této firmy v provedení Dual a TUF Gaming, což jsou modely s chladiči osazenými dvěma axiálními ventilátory. To by člověk normálně preferoval před chladičem s jediným ventilátorem, protože chladící schopnost by logicky měla být lepší. Jenže když se pořádně podíváte na fotku těchto dvou modelů, zjistíte, že dvouventilátorová je jen vrchní část chladiče – kryt a samotné větráky.

Pod nimi se už skrývá úplně stejný PCB a pasiv, který Asus používá na jednoventilátorové karty (například model Phoenix). Je to hliníkový lisovaný chladič radiálního typu (jako například na boxových chladičích Intelu), který má rozměr přesně na jeden ventilátor a pro osazení dvěma se zrovna nehodí. Mezi lopatkami větráků na fotkách je dokonce jasně vidět měděné jádro pasivu – to ukazuje, kde by správně měl sedět motor větráku.

Asus Dual GeForce GTX 1660 Ti. Při pohledu dovnitř chladiče je jasně vidět měděné jádro pasivu určeného pro jediný ventilátor. Ventilátor má správně sedět přímo nad ním

Asus tedy podle všeho vyrobil dvojventilátorovou kartu z jednoventilátorové prostě tak, že na ní namontoval jiný kryt. Asi proto, že dvouventilátorová karta vypadá lépe a kupující ji spíše vyberou proti jednovětrákové konkurenci. Delší kryt působí na pohled v prosklené ATX skříni, zatímco krátké karty jen s jedním by vypadaly „chudě“. Z podobného vzhledového důvodu ostatně asi vznikají rozměrné tříventilátorové verze osmisetgramových karet (jako třeba GTX 1060). Rozdíl je ovšem v tom, že většinou mají také reálné neošizené pasivy, kdežto tady se uvnitř schovává poloviční kus hliníku. Pokud si této věci na fotce nevšimnete (neříkám, že se pak nemůžete rozhodnout, že vám to nevadí), asi vás pak může při vybalení čekat nepříjemné rozčarování.

Efektní na pohled, neefektivní na ofukování

Technické problémy tohoto řešení jsou kromě legračního dojmu několikeré. U původní jednoventilátorové karty zřejmě tento pasiv fungoval dobře, protože ložisko bylo nad měděným jádrem a vzduch šel přímo do žeber. Když se ale na něj nasadí dva ventilátory zrovna tímto způsobem, je velká část žeber nevětraná. Ventilátory odhadem ofukují maximálně 60 % žeber a část toku vzduchu je navíc směrována rovnou do plné centrální části pasivu, což moc nepomůže chlazení a asi taky může zhoršovat hluk. Naproti tomu ložiska ventilátorů teď z části leží nad žebry, takže jejich kousek je ve stínu.

A neefektivní je samozřejmě i to, že velká část profilu ventilátorů není vůbec nad žebry pasivu. Dokonce je takto neúčinná asi nadpoloviční většina průřezu, v němž se oba rotory točí. Většina generovaného průvanu tedy chladí jen nepřímo PCB. U levého ventilátoru je určitá omluva to, že fouká přímo na napájecí kaskádu, která by tím měla mít slušné teploty. Z pravého ventilátoru jde ale víc jak polovina proudění úplně do jalova. U karty Dual je zde mezera a vzduch fouká skrz kartu volně nahoru do skříně. Karta TUF Gaming má backplate, takže zde tah narazí na něj a je odveden do strany. U této karty je pasiv stejný, ale ventilátory jsou posunuté trošku doleva, takže pravý ventilátor pokrývá více z žeber (ale taky větší část plného jádra pasivu) a levý fouká do pasivu ještě méně než u provedení Dual. Odhadem možná jenom ze čtvrtiny své plochy.

Model Asus TUF Gaming GeForce GTX 1660 Ti má vylepšený vzhled a backplate, ale uvnitř má stejný nevhodný pasiv jako karta Dual

Zdá se jinak, že tyto karty nejsou vůbec první, kde se toto legrační chlazení objevilo. Asus ho použil už u modelů generace GTX 1050. Ty mají stejný tvar pasivu a na něm nesedící dva ventilátory. Jen tehdy pasiv neměl ono měděné jádro, takže to tolik netahalo oči. Každopádně děkujeme Siddhimu za tento tip.

Tento typ chlazení měla už karta Dual GeForce GTX 1050 od Asus. Díky absenci měděného jádra tam ale jednoventilátorový pasiv nebyl tak nápadný

Proklepnout si kupovaný hardware se vyplácí…

Plyne z toho poučení, že když kupujete grafickou kartu, asi stojí za to se pořádně podívat na fotky, pokud už rovnou nezkusíte najít recenzi a fotky z rozborky. Tyto karty nejsou zdaleka nefunkční, chladič je samozřejmě zvládne uchladit (celá GTX 1660 Ti má TDP 120–130 W, v čemž jsou ale i paměti a ztráty na VRM). Ale osobně bych neměl radost, kdybych po rozbalení zjistil, že je chladič takto neoptimální. Mrzelo by mě, že není postavený líp a že jsem si vybral suboptimální design. Mimo tzv. „pocitu“ taky si proto, že s regulérním pasivem pod oběma ventilátory by měl být větší prostor pro úpravu otáček a ztišení, kdežto tady asi bude neoptimální pasiv limitující.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. ale ty ventilátory tam jsou na to, aby brali ten studený vzduch a dávali ho do toho čipu, ten pasiv taky potřebuje vyduch a pod tím je čip gpu takže větráky naberou čerstvý vyduch, pošlou ho do toho pasivu a ten pasiv ochladí ten čip

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *