Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán

Detaily a metodika

Co mají společného U9S, C14S a D15S? Vše jsou to chladiče od renomovaného rakouského výrobce. Všechny tři modely mi nedávno prošly rukama během staveb PC sestav a tak jsem využil příležitost k malému testování. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici zvukotěsnou místnost ani specializované vybavení pro měření akustického tlaku, berte prosím následující text spíše jako uživatelskou recenzi.

Noctua NH-U9S

Jak už je patrné z modelového značení, tak se vždy jedná o zcela jiný typ chladiče. Každý z těchto typů chladičů má samozřejmě své přednosti a také své slabiny. U9S je chladič klasického věžového typu s malými rozměry, vhodný například do ITX nebo HTPC sestav (kde jsem jej také nějakou dobu používal). Jeho základem je svazek hliníkových žeber, které jsou propojeny pěticí měděných heatpipe. Základna pasivu je také z poniklované mědi.

Chladič je i včetně ventilátoru vysoký pouhých 125 mm a svojí délkou a šířkou nezasahuje vně CPU patice, takže se nemusíte bát nekompatibility s vysokými moduly RAM nebo vysokým pasivem VRM na základní desce. V jeho kompaktních rozměrech se ale skrývá celkem vysoký chladící potenciál. V balení najdete jeden 92 mm ventilátor NF-A9 PWM a jsou zde i další uchycovací spony pro druhý 92 mm ventilátor pro push-pull konfiguraci.

S montážním systémem SecuFirm2 je instalace chladiče až neuvěřitelně jednoduchá. V balení je samozřejmě vše, co budete k instalaci potřebovat, včetně teplovodivé pasty NT-H1. Noctua na chladič poskytuje nadstandardních 6 let záruky a doživotní podporu pro nadcházející patice, pokud to bude technicky proveditelné se systémem SecuFirm2.

Noctua NH-C14S

C14S je pro změnu horizontální chladič s tokem vzduchu směrem k patici procesoru (down draft) a jejímu okolí. Vzhledem k možnosti umístění ventilátoru pod pasiv lze tento chladič také považovat za low profile řešení do sestav, kde je výška pasivu potenciální problém. Základem chladiče je relativně rozměrný pasiv, který je spojený s měděnou základnou pomocí šesti heatpipes a jedné stabilizační trubice. Písmeno S ve značení modelu znamená vyšší kompatibilitu a v tomto případě to znamená, že je chladič asymetricky tvarován tak, aby nekolidoval s prvním slotem PCIe základní desky a tím pádem nebránil jednoduché instalaci grafické karty.

Pasiv je sám o sobě vysoký 115 mm, takže při standardním umístění ventilátoru nad pasiv je celková výška chladiče 140 mm, ale pod chladičem je spousta prostoru (67 mm) pro různé pasivy, chladiče modulů RAM apod. Pokud umístíme ventilátor pod pasiv, tak se 115 mm výšky už můžeme mluvit o low profile provedení, ale taková konfigurace logicky zmenší prostor pod chladičem na cca 40 mm, což je ale pořád dostatečné pro low-profile provedení modulů RAM. V balení opět naleznete vše potřebné pro instalaci včetně dalších spon pro druhý 140 mm ventilátor pro push-pull konfiguraci.

Nicméně přibalený ventilátor NF-A14 je ve většině případů naprosto dostatečný pro chlazení většiny běžných procesorů. Stejně jako u modelu U9S, tak i zde je použitý montážní systém SecuFirm2 se všemi svými výhodami. Pasiv má v sobě dva menší otvory, abyste mohli použít přibalený šroubovák pro dokončení instalace bez zádrhele. A stejně jako u modelu U9S, i zde je logicky 6 let záruky a doživotní podpora pro montážní systém SecuFirm2.

Noctua NH-D15S

No a nakonec je tu D15S – což je obr mezi vzduchovými chladiči s celkovou výškou 160 mm, na což je potřeba dát pozor při výběru PC skříně. Jedná se o revizi velice populárního modelu Noctua D15. Jak už jsem uvedl v předchozím textu, tak písmenem S označuje Noctua chladiče, které mají zvýšenou kompatibilitu s výškou RAM nebo pozicí PCIe slotu. A tento fakt mohu sám potvrdit.

Momentálně používám právě model D15S na desce Mini-ITX (ASRock Z390 Phantom Gaming ITX/AC) a ačkoliv je pasiv chladiče prakticky velký jako celá základní deska, tak nikde není problém s výškou RAM, pasivem napájecí kaskády nebo kolizí s grafickou kartou v PCIe slotu. Pasiv je založen na dvou svazcích hliníkových žeber, propojených šesticí měděných heatpipes. V základu je jeden ventilátor NF-A15, což je 140 mm typ ventilátoru, ale s montážními otvory jako 120 mm ventilátory.

Jak je u Noctua dobrým zvykem, tak i u modelu D15S je v balení další sada uchycovacích spon pro druhý ventilátor. Lze použít jak další NF-A15, tak i některý ze 120 mm modelů, tedy optimálně NF-F12 nebo relativní novinku NF-A12x25. Jen je potřeba si ohlídat výšku pasivů na modulech RAM. Při použití NF-A15 vpředu je maximální výška RAM pouhých 32 mm, tedy v zásadě jen low-profile provedení. Při použití 120 mm ventilátoru je zde pohodlných 45 mm. V balení je jinak typické příslušenství Noctua, kde nic nechybí, a jak už jsem uvedl u předchozích dvou chladičů, tak i zde je pochopitelně 6 let záruky a doživotní podpora montážního systému SecuFirm2.

Metodika testovania

Jako generátor tepla jsem použil Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi osazené čtyřmi moduly Corsair LPX 8 GB 3200 MHz CL15. Sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Vzhledem k absenci iGPU v procesoru jsem využil Gigabyte GT 1030 2 GB DDR5. Napájení poskytl Seasonic Prime Titanium 750 W. Disk pro OS byl použit Intel Optane 900P 280 GB. Použitá pasta byla přibalená Noctua NT-H1.

Měření teplot proběhlo nejprve 15 minut v nečinnosti, abych získal výchozí hodnoty teploty a otáček ventilátoru. Poté proběhly zátěžové testy v Aida64 Extreme, které trvaly 45-60 minut. Nejprve jsem testoval při nastavení procesoru na tovární hodnoty (UEFI defaults), poté proběhlo po 15 minutách klidu druhé měření, kde jsem zvýšil násobič procesoru na hodnotu 42x, nastavil pevné napětí na 1.200 V a Load Line Calibration na Level 1 pro prevenci VDroop. Tím jsem se dostal o 600 Mhz výše, než je tovární nastavení, a relativně vyšší voltáž také pomohla generovat nějaký ten Watt tepla navíc. Jako křivku RPM/T jsem vybral preset Silent a nechal pracovat automatickou regulaci, vzhledem k tomu, že 99% uživatelů k tomu bude přistupovat stejně.

Pro měření teplot a otáček ventilátoru jsem použil aplikace RealTemp respektive HWMonitor. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru a nejvyšší naměřené otáčky. V rámci konzistence měření ještě uvádím ve výsledcích i teplotu v místnosti, měřenou během testování pomocí ThermoPeanut. Výsledky jsou pak shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *