Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán

Závěr

Co mají společného U9S, C14S a D15S? Vše jsou to chladiče od renomovaného rakouského výrobce. Všechny tři modely mi nedávno prošly rukama během staveb PC sestav a tak jsem využil příležitost k malému testování. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici zvukotěsnou místnost ani specializované vybavení pro měření akustického tlaku, berte prosím následující text spíše jako uživatelskou recenzi.

Závěr

Co se týče výsledků, tak mě velice příjemně překvapil zejména chladič U9S. Na své rozměry se dovedl velice statečně poprat s daleko většími soupeři, byť za cenu mírně vyšších otáček ventilátoru, takže po OC už nebyl úplně tichý. Ale pořád se nejednalo o nepříjemně vysokou hladinu hluku. Navíc neočekávám, že by někdo tento chladič použil pro extrémní chlazení high-endových procesorů. V HTPC nebo SFF systému s běžným CPU o něm prakticky nebude vědět.

Ani C14S nebo D15S nijak nezaostaly za očekáváními, které jsem do nich vkládal. Překvapením je fakt, že D15S překonal výsledky i AiO chlazení s 240 mm radiátorem a ani po OC nebyl nijak hlučný (Noctua skutečně umí tiché ventilátory, zejména, pokud se držíte pod 800 RPM, tak jsou prakticky neslyšné).

Těžko se mi formuluje závěr pro tři naprosto odlišné typy chladičů. Každý je určený pro jiné nasazení, ale chybu nelze udělat s ani jedním z nich. Noctua, jak je jejím dobrým zvykem, má vynikající dílenské zpracování svých chladičů, bohaté příslušenství, geniálně jednoduchou montáž a velice tiché ventilátory. K tomu je nutné připočíst šest let záruky a kvalitní, prakticky neomezenou, podporu pro budoucí patice. Jediným negativem těchto chladičů je pořizovací cena.

Zejména u U9S je cena skutečně dost vysoká v poměru k chladícímu výkonu a tichosti. U modelu D15S je naopak cena celkem pochopitelná, vzhledem k tomu, že nemá problém porazit i kapalinové chladiče AIO a být přitom nejméně stejně tak tichý. Samozřejmě pokud na tohoto obra máte ve své skříni dostatek prostoru, skutečně to není žádný drobeček. C14S je takovou popelkou mezi chladiči, dnes už není moc obvyklé používat tento typ chladiče, nicméně jeho nízká výška při ventilátoru pod pasivem umožňuje jeho nasazení tam, kde není příliš mnoho místa pro vysoké chladiče věžového typu. Jen je potřeba jej vhodně doplnit dalším ventilátorem pro odvod teplého vzduchu mimo patici, vzhledem k jeho konstrukci.

Noctua mě tedy opět znovu nezklamala a po delší době jsem si ověřil, že jejich chladiče stále patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu najít. Osobně mohu tedy tyto chladiče bez výhrad doporučit.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja

Zhruba v polovici apríla sa objavili prvé detaily a fotky chladiča, ktorý má byť nástupcom Fumy rev. B. Ale až teraz je zrejmé, že nezostane iba vo fáze prototypu a bude dostupný i pre koncových spotrebiteľov. Fuma 2 má niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré nám počas písania prvej správy unikli. A skompletizované sú i parametre (z obrázkov teda už nič vyzobávať nemusíme), vrátane známej odporúčanej ceny. Celý článok „Oficiálne! Chladič Scythe Fuma 2 mieri do bežného predaja“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM

Po vyložených závějích vzduchových chladičů, které tu byly před pýr týdny, přichází ještě jedna novinka, tentokrát od německé značky Be Quiet! Ta ke svým Dark Rockům teď uvedla ještě verzi Dark Rock Slim. Ten má jednověžový pasiv s úzkým profilem, díky čemuž by měl velmi málo vadit pamětem, má utáhnout až 180W procesor a zavděčí se těm, kdo chtějí kompletně černý chladič bez svítících okras. Celý článok „Be Quiet! vydal chladič Dark Rock Slim, úzký pasiv neblokuje RAM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED

Před krátkou dobou přivanul airflow najednou několik nových vzduchových chladičů. S menším zpožděním se k tomu přidává ještě jedna novinka, tentokrát věžový vzduchový chladič od firmy Gigabyte, která podobně jako třeba MSI také do této oblasti vstoupila. Jako u dalších výrobců je chladič od Gigabyte směřován primárně na příznivce designového herního příslušenství, takže přináší výraznou RGB iluminaci a oplášťování. Celý článok „Gigabyte uvádí vlastní věžový chladič Aorus ATC800 s RGB LED“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *