Test: 3× chladič Noctua v akci – David, Goliáš a Titán

Závěr

Co mají společného U9S, C14S a D15S? Vše jsou to chladiče od renomovaného rakouského výrobce. Všechny tři modely mi nedávno prošly rukama během staveb PC sestav a tak jsem využil příležitost k malému testování. Vzhledem k tomu, že nemám k dispozici zvukotěsnou místnost ani specializované vybavení pro měření akustického tlaku, berte prosím následující text spíše jako uživatelskou recenzi.

Závěr

Co se týče výsledků, tak mě velice příjemně překvapil zejména chladič U9S. Na své rozměry se dovedl velice statečně poprat s daleko většími soupeři, byť za cenu mírně vyšších otáček ventilátoru, takže po OC už nebyl úplně tichý. Ale pořád se nejednalo o nepříjemně vysokou hladinu hluku. Navíc neočekávám, že by někdo tento chladič použil pro extrémní chlazení high-endových procesorů. V HTPC nebo SFF systému s běžným CPU o něm prakticky nebude vědět.

Ani C14S nebo D15S nijak nezaostaly za očekáváními, které jsem do nich vkládal. Překvapením je fakt, že D15S překonal výsledky i AiO chlazení s 240 mm radiátorem a ani po OC nebyl nijak hlučný (Noctua skutečně umí tiché ventilátory, zejména, pokud se držíte pod 800 RPM, tak jsou prakticky neslyšné).

Těžko se mi formuluje závěr pro tři naprosto odlišné typy chladičů. Každý je určený pro jiné nasazení, ale chybu nelze udělat s ani jedním z nich. Noctua, jak je jejím dobrým zvykem, má vynikající dílenské zpracování svých chladičů, bohaté příslušenství, geniálně jednoduchou montáž a velice tiché ventilátory. K tomu je nutné připočíst šest let záruky a kvalitní, prakticky neomezenou, podporu pro budoucí patice. Jediným negativem těchto chladičů je pořizovací cena.

Zejména u U9S je cena skutečně dost vysoká v poměru k chladícímu výkonu a tichosti. U modelu D15S je naopak cena celkem pochopitelná, vzhledem k tomu, že nemá problém porazit i kapalinové chladiče AIO a být přitom nejméně stejně tak tichý. Samozřejmě pokud na tohoto obra máte ve své skříni dostatek prostoru, skutečně to není žádný drobeček. C14S je takovou popelkou mezi chladiči, dnes už není moc obvyklé používat tento typ chladiče, nicméně jeho nízká výška při ventilátoru pod pasivem umožňuje jeho nasazení tam, kde není příliš mnoho místa pro vysoké chladiče věžového typu. Jen je potřeba jej vhodně doplnit dalším ventilátorem pro odvod teplého vzduchu mimo patici, vzhledem k jeho konstrukci.

Noctua mě tedy opět znovu nezklamala a po delší době jsem si ověřil, že jejich chladiče stále patří k tomu nejlepšímu, co lze na trhu najít. Osobně mohu tedy tyto chladiče bez výhrad doporučit.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle

Chladiče Noctua jsou možná nejznámější nebo nejproslulejší značkou z těch pro PC. Teď rakouská firma vydává jeden nový: model NH-U12A, který představuje pátou generaci této řady jednověžových chladičů se 120mm ventilátory. A aktualizace by to měla být docela zajímavá. Chladič totiž dostal nové ventilátory ze sterroxu, ale zároveň i nový pasiv, takže se dá čekat vyšší chladící výkon i zlepšení jeho hlučnosti (či tichosti). Celý článok „Nový chladič Noctua slibuje 140mm výkon v jenom 120mm těle“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zalman má chladič CPU se speciálním větrákem s dvojími lopatkami

Už je to pár let, co se na grafických kartách objevily ventilátory s dvojitými lopatkami – s klasickými axiálními, které byly uprostřed doplněné o prstenec chovající se jako radiální ventilátor. Asus jim tuším říkal CoolTech. Něco podobného teď Zalman zavádí pro změnu do chladičů pro CPU. Jeho CNPS10X Optima II má speciální ventilátor s dvěma sadami lopatek, které mají zvýšit účinnost a zároveň omezit hluk. Celý článok „Zalman má chladič CPU se speciálním větrákem s dvojími lopatkami“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W

Nevýhodou najmenších skriniek pre platformu Mini-ITX je, že majú striktné obmedzenia na výber chladiča CPU. To v praxi znamená, že s použitím výkonného procesora bude chod počítača obvykle hlučnejší. Situáciu však môže zmeniť sľubne vyzerajúca novinka od ID-Cooling. Tento chladič by mohol v porovnaní so svojimi náprotivkami využívať dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie. Celý článok „ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *