Trojtest Axagon CLR-M2L3/6/10: Tlak na minimálne ceny

Detaily chladičov Axagon CLR-M2Lx

Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty.

Detaily chladičov Axagon CLR-M2Lx

Tentokrát sa v rámci rozboru výnimočné nebudeme venovať jednému chladiču, ale rovno trom. Dôvod je ten, že sa jedná o podobné konštrukcie s rovnakého modelového radu (M2Lx), ktoré sa odlišujú najmä výškou profilu. Tá je obsiahnutá aj v označení chladičov, posledný znak/číslo v označení predstavuje výšku v milimetroch.

Všetky chladiče Axagon M2Lx sú monolitické, z hliníku, s pozdĺžnym rebrovnaním a dobre členitým povrchom. Pomerne veľkú celkovú plochu má aj najnižší model CLR-M2L3 s iba 3 mm na výšku. Pre svoj nízky profil je vhodný najmä do zariadení, kde je nad slotom M.2 minimum miesta. Stredný CLR-M2L6 má dvojnásobnú výšku, ale iba o 2 g vyššiu hmotnosť (12 g). Výrazne ťažší je s 18 gramami až 10 mm vysoký CLR-M2L10. Nemá už síce osem rebier (tak ako CLR-M2L3 a CLR-M2L6), tých je iba päť, ale o 20 % hrubších. Najväčší chladič CLR-M2L10 má medzi rebrami najširšie medzery, aby rebrá prúdeniu systémového chladenia nekládli príliš veľký odpor.

Rozstupy rebier najnižšieho modelu CLR-M2L3 sú zhruba polovičné, ale výrazne menšia je aj výška rebier, takže obtekanie vzduchom bude teoreticky podobne efektívne. Mimochodom, CLR-M2L3 má síce najnižšie rebrá, ale takisto sú najširšie – v porovnaní s CLR-M2L10 o 0,6 mm, čo je 67 %. U každej z týchto konštrukcii vidieť, že sú navrhnuté účelne. Tak, aby sa efektivita použitého materiálu blížila maximu.

Stále sa ale jedná o lacné chladiče, na ktorých sa Axagon snažil čo najviac ušetriť. Nie tým, že by vynechal nieco kľúčové, ale tým, že nepoužil veci, ktoré výrazne nezvyšujú chladiaci výkon. Prvou z nich je backplate. Ten tieto chladiče nemajú. Oveľa jednoduchší je aj spojovací materiál pasívu s SSD.

Žiadne skrutky – gumičky. Tie sú v balení prekvapivo štyri. Dve z nich sú rezervné pre prípad, že by ste jednu stratili či poškodili pri inštalácii. Obzvlášť pri naťahovaní gumičky na najväčší chladič CLR-M2L10 môže dôjsť k poškodeniu tým, že zavadíte o ostrú hranu. Ten už predsa len vyžaduje väčší oblúk, čo je trochu komplikovanejšie a pokiaľ pri nešikovnejšej montáži gumičku rovno neroztrhnete, môžete ju natrhnúť. A keby sa vám to nepodarilo ani na druhý pokus, je tu ešte jedna šanca.

Na obsah príslušenstva sme sa Axagonu pýtali a naozaj ide o rezervný materiál. Používať tretiu gumičku na fixáciu v strede sa môže zdať ako dobrý nápad, no prítlak tým nezvýšite, respektíve jej použitie nemá vplyv na chladiaci výkon. Pre nízky prítlak gumičky treťou v strede nevyriešite ani eventuálny ohyb (tak ako napríklad u drahšieho CLR-M2 so skrutkovaným backplate), ktorý niekedy vzniká pôsobením slotu dosky vplyvom rôznej výšky slotu a dištančného stĺpika. Pri takých malých teplotných výmenách, aké sú pri SSD, nadštandardný prítlak netreba a v tomto smere tieto chladiče Axagonu oproti iným, drahším, veľa nestrácajú.

Chladič priložený k SSD stačí gumičkou obtiahnuť z jednej aj z druhej strany, optimálne tak, aby gumička prechádzala stredom radiča a bola nacentrovaná aj s ohľadom na pamäte. Medzi pasív a SSD prirodzene ešte musí prísť teplovodivá vložka (z ktorej pred instalaciou treba odsrániť ochranné fólie). Tie sú takisto dve, čo je ešte prekvapivejšie ako dvojnásobného počtu gumičiek, než sú potrebné nevyhnutné na inštaláciu. Thermalpad pri inštalácii už nemáte ako poškodiť a ako sa budú jeho vlastnosti meniť v priebehu času ťažko povedať, každopádne sa bude dať po rokoch vymeniť za nový, ktorý nebol vystavovaný pôsobeniu vysokých teplôt.

Niektoré chladiče dva thermapady majú, ale to iba vtedy, ak má byť jeden medzi zadnou stranou SSD a backplate.  Ten tieto chladiče nemajú a tým pádom ho nijako nevyužijete. V niektorých, veľmi ojedinelých prípadoch by mohol slúžiť ako teplotné rozhranie, cez ktoré by predával teplo do PCB základnej dosky. Obvykle je však medzera medzi slotom a PCB dosky príliš veľká a tam, kde by aj mohla byť akurát, je zase vymedzovacia vložka, pre ktorú by ste museli do thermalpadu vystihnúť dieru. S tým sa ale štandardne nepočíta a znovu ide primárne o náhradný diel.

Ktovie, o koľko by mohla byť cena nižšia v prípade, že by bol dodávaný iba jeden thermalpad a iba dve gumičky (napríklad s textilným poťahom, vďaka ktorému by boli odolnejšie pred poškodením pri montáži).

Podporované sú iba SSD vo formáte M.2 s dĺžkou 80 mm. Na kratších kvôli presahu chladiča nie je možné SSD upevniť priskrutkovaním k dištančnému stĺpiku. Cez rebrovanie sa k nemu nedostanete, je prekrytý pasívom.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách

Kúpa sieťovej karty je v niektorých prípadoch elegantnejšia možnosť ako výmena celej základnej dosky. Do takýchto situácií má Axagon pre domácich používateľov na karte PCI Express napríklad 2,5-gigabitovú kartu v podobe PCEE-G25. Tú sme vystavili veľkému porovnaniu s integrovanými adaptérmi. A ešte predtým, než sa do neho pustíte, jedna otázka: Dokážete odhadnúť, akú môže taká jednoduchšia sieťová karta spotrebu? Celý článok „Axagon PCEE-G25 vs. 20+ iLAN na základných doskách“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Za tú cenu je to ťažko prekonateľné.
    Chcel by som vedieť prečo tie chladiče na tých doskách sú také zlé keď je tam o toľko viac materiálu. Nedoliehajú dobre? Malá plocha? Príliž hrubý hliník?

    1. Možné dôvody, prečo aj ťažší chladič s väčšou plochou môže chladiť horšie, som rozoberal v článku Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek. Na niektorých doskách je malý výškový rozdiel medzi slotom a dištančným stĺpikom, niekedy i v kombinácii s tým, že poistka stĺpika tlačí na SSD viac než iné a rôzne nepresnosti sú aj v montážnych systémoch samotnyćh chladičov (napríklad na Gigabyte Z790 Aorus Elite AX je ten špičkový pasív, ktorý tá doska má, dosť navoľno, kontakt je pomerne mizerný a tomu zodpovedá aj výsledok).

      Porovnanie chladičov tretích strán s chladičmi na doskách je preto z vyššie uvedených dôvodov trochu skresľujúce. Ale testovať tie chladiče v syntetických podmienkach, ktoré sú priaznivejšie než na doske, s ktorou sa dodávajú, asi zmysel príliš nedáva. Do porovnania výsledkov samostatných chladičov s tými na doskách tak prehovárajú aj kvalitatívne aspekty uloženia. Tie sú pri samostatných chladičoch ale vždy rovnaké (testujú sa na rovnakej doske a použitá je taká, ktorá neprehýba ani SSD s chladičmi bez backplate).

      Inak, tie chladiče, čo vychádzjú pod Axagon CLR-M2L3 majú snaď všetky menšiu plochu, hoci sú ťažšie. To môže byť eventálne výhod apri vyššej spotrebe, než je pri plnom výkone testovaného Samsung 980 Pro. V praxi býva spotreba SSD výrtazne niššia a nižšie sú tým padom aj nároky na ich chladneie. Chladiče SSD v domácich počítačoch potrebuje naozaj málokto. To je jedna z tém, ktorej sa budeme venovať s nástupom SSD PCIe 5.0.

  2. Gumičky nejsou řešení, vlivem tepla zteří, mám s tím nějaké zkušenosti. Odhadem se unaví a popraskají do dvou let, jestli půjde o výkonnější disk.

    1. Dobrá pripomienka. A o to horšie, keď sa tá gumička pri montáži škrabne na ostrej hrane pasívu. No, ešteže sa s chladičom dodávajú dve náhradné… 🙂

      1. Pružné upevnění samo o sobě určitě zavrhovat nechci. Kdyby použili plastové spony, možná by zápasili s možností jejich trvalého poškození při instalaci, ale působily by mnohem solidněji. Cena by přitom měla zůstat prakticky stejná.

  3. „U každej z týchto konštrukcii vidieť, že sú navrhnuté účelne. Tak, aby sa efektivita použitého materiálu blížila maximu.“
    …to mali potom narezat rebrovanie este aj priecne, aby maximalne zvacsili plochu chladica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *