Trojtest Axagon CLR-M2L3/6/10: Tlak na minimálne ceny

Výsledky: Zahrievanie SSD

Ceny samostatných chladičov SSD, ktoré sme v ostatnom čase testovali, sa šplhajú k cenám najnižších chladičov CPU. Vzhľadom na menšie množstvo použitého materiálu a celkovo jednoduchšie konštrukcie je to možno trochu nepomer. Aj preto Axagon prišiel s chladičmi CLR-M2Lx za polovičnú cenu dobre etablovaného modelu CLR-M2. Chladiaci výkon najvyššieho CLR-M2L10 je pritom porovnateľný a dostupné sú aj nižšie varianty.

Výsledky: Zahrievanie SSD




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, aprílovú hádanku. Celý článok „Hádanka Axagon (4/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?

V spolupráci s firmou Axagon sme na tento rok pripravili cyklickú aktivitu, ktorá bádavých čitateľov HWCooling môže zaujímať. My zverejníme detail nejakého hardvéru a vy môžete uhádnuť, o čo konkrétne ide. Zasúťažiť (a nakoniec i niečo vyhrať) môžete pravidelne, čo mesiac, to nová výzva. Teraz však „do ďalšieho kola“ treba prejsť cez tú najbližšiu, marcovú. Celý článok „Hádanka Axagon (3/2024). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Za tú cenu je to ťažko prekonateľné.
    Chcel by som vedieť prečo tie chladiče na tých doskách sú také zlé keď je tam o toľko viac materiálu. Nedoliehajú dobre? Malá plocha? Príliž hrubý hliník?

    1. Možné dôvody, prečo aj ťažší chladič s väčšou plochou môže chladiť horšie, som rozoberal v článku Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek. Na niektorých doskách je malý výškový rozdiel medzi slotom a dištančným stĺpikom, niekedy i v kombinácii s tým, že poistka stĺpika tlačí na SSD viac než iné a rôzne nepresnosti sú aj v montážnych systémoch samotnyćh chladičov (napríklad na Gigabyte Z790 Aorus Elite AX je ten špičkový pasív, ktorý tá doska má, dosť navoľno, kontakt je pomerne mizerný a tomu zodpovedá aj výsledok).

      Porovnanie chladičov tretích strán s chladičmi na doskách je preto z vyššie uvedených dôvodov trochu skresľujúce. Ale testovať tie chladiče v syntetických podmienkach, ktoré sú priaznivejšie než na doske, s ktorou sa dodávajú, asi zmysel príliš nedáva. Do porovnania výsledkov samostatných chladičov s tými na doskách tak prehovárajú aj kvalitatívne aspekty uloženia. Tie sú pri samostatných chladičoch ale vždy rovnaké (testujú sa na rovnakej doske a použitá je taká, ktorá neprehýba ani SSD s chladičmi bez backplate).

      Inak, tie chladiče, čo vychádzjú pod Axagon CLR-M2L3 majú snaď všetky menšiu plochu, hoci sú ťažšie. To môže byť eventálne výhod apri vyššej spotrebe, než je pri plnom výkone testovaného Samsung 980 Pro. V praxi býva spotreba SSD výrtazne niššia a nižšie sú tým padom aj nároky na ich chladneie. Chladiče SSD v domácich počítačoch potrebuje naozaj málokto. To je jedna z tém, ktorej sa budeme venovať s nástupom SSD PCIe 5.0.

  2. Gumičky nejsou řešení, vlivem tepla zteří, mám s tím nějaké zkušenosti. Odhadem se unaví a popraskají do dvou let, jestli půjde o výkonnější disk.

    1. Dobrá pripomienka. A o to horšie, keď sa tá gumička pri montáži škrabne na ostrej hrane pasívu. No, ešteže sa s chladičom dodávajú dve náhradné… 🙂

      1. Pružné upevnění samo o sobě určitě zavrhovat nechci. Kdyby použili plastové spony, možná by zápasili s možností jejich trvalého poškození při instalaci, ale působily by mnohem solidněji. Cena by přitom měla zůstat prakticky stejná.

  3. „U každej z týchto konštrukcii vidieť, že sú navrhnuté účelne. Tak, aby sa efektivita použitého materiálu blížila maximu.“
    …to mali potom narezat rebrovanie este aj priecne, aby maximalne zvacsili plochu chladica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *